Постанова № 62185004, 24.10.2016, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
24.10.2016
Номер справи
640/15024/16-а
Номер документу
62185004
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 640/15024/16-а

н/п 2-а/640/371/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.10.2016 Суддя Київського районного суду м. Харкова Ніколаєнко І.В., розглянув адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання протиправним дій та рішення суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ

Позивач звернувся до суду з позовом, яким просить визнати протиправним дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови в проведенні перерахунку розміру пенсії на підставі довідки Прокуратури Харківської області № 18-262 від 14.03.2016 року. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої довідки, виданої Прокуратурою Харківської області № 18-262 від 14.03.2016 року, провести перерахунок пенсії з розрахунку 90 % місячного заробітку та без обмежень з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 січня 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що був звільнений з посади прокурора Харківської області за власним бажанням, з 2002 року отримує пенсію за вислугою років згідно із Законом України «Про прокуратуру». Пенсія нарахована в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати згідно із ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії.

25.03.2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991 року на підставі постанови КМУ №1013 від 09.12.2015р., якою підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури та довідки Прокурати Харківської області № 18-262 від 14.03.2016 року. Рішенням управління ПФУ в Київському районі м. Харкова від 01.04.2016 року № 84 йому відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. про скасування норм щодо пенсійного забезпечення зазначеної категорії працівників з 01.06.2015 р.

Позивач вважає дії органів Пенсійного Фонду неправомірними у зв'язку з відсутністю підстав для відмови у перерахунку пенсії, оскільки на час призначення пенсії вимоги ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991 року (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) щодо питань пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури встановлювали, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, і, відповідно, до ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані, а тому норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року про скасування норм щодо пенсійного забезпечення для прокурорський працівників з 01.06.2015 року не можуть бути застосовані до пенсії, яка призначена у вересня 2005 року.

Відповідач, управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова, надав до суду заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову посилаючись на те, що вимоги ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у частині права працівників прокуратури на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників, втратили чинність на підставі Закону України №76 від 28.12.2014 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів», і зараз викладена у новій редакції, згідно якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Крім того, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України №213 від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» встановлюється, що з 01.06.2015року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Також посилається на те, що Законом України від 24.12.2015 року № 911 внесені зміни до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740грн.

Згідно зі ст. 183-2 КАС України даний позов підлягає розгляду та вирішенню у порядку скороченого провадження. При цьому суд відзначає, що оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 08.01.2002 року позивач отримує пенсію за вислугою років, призначену згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 05.11.1991 р. (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), в розмірі 90 % від заробітної плати.

У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати позивач 25.03.2016 року звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії відповідно довідки Прокурати Харківської області № 18-262 від 14.03.2016 року.

Рішенням управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Харкова від 01.04.2016 року № 84 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VII від 02.03.2015року у зв'язку із скасуванням з 01.06.2015 року норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне грошове утримання призначаються (перераховуються) відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих на час звернення позивача за призначенням пенсії, тобто станом на 08.01.2002 р., здійснювалось відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивача). На підставі цієї статті прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно ч. 13 ст. 50-1 «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивача), обчислення пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 18 ст. 50-1 «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивача) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а1 дійшов правового висновку, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 21З-VІІІ від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є чч.13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 2 13-VІІІ від 02.03.2015 р. не зазнали.

Дія положень Закону України від 24.12.2015 року № 911, на які посилається відповідач, щодо визначення максимального розміру пенсії, застосовується лише до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Отже, положення цього ж Закону щодо тимчасового, з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року обмеження максимального розміру пенсії у сумі 10740 грн. не можуть застосовуватись до пенсії позивача, призначеної у 2002 році і законних підстав для обмеження розміру пенсії позивача не має.

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005року чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.

Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 КАС України, звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України, гарантується.

Таким чином, суд вважає, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

А тому, суд доходить висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та задоволення позову про визнання рішення відповідача протиправним, та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок розміру пенсії за вислугу років на підставі довідки Прокурати Харківської області № 18-262 від 14.03.2016 року виходячи з розрахунку 90% середнього заробітку без обмеження максимального розміру.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Згідно ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Як встановлено з матеріалів справи, із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до довідки Прокуратури Харківської області № 18-262 від 14.03.2016 року, ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова 25.03.2016р.

Таким чином, перерахунок пенсії позивача за зазначеною довідкою необхідно провести з 01.04.2016 р.

Відповідно до ст. 94 КАС України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які пов'язані з оплатою судового збору.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 8, 159-163, 167, 183-2 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова - задовольнити частково.

Визнати протиправним дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку розміру пенсії на підставі довідки Прокуратури Харківської області № 18-262 від 14.03.2016 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої довідки, виданої Прокуратурою Харківської області № 18-262 від 14.03.2016 року, провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з розрахунку 90 % місячного заробітку з 01.04.2016 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя І.В. Ніколаєнко