Постанова № 62182706, 18.10.2016, Автозаводський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
18.10.2016
Номер справи
524/5851/16-а
Номер документу
62182706
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 524/5851/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.10.2016 року Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі:

головуючого судді - Рибалки Ю.В.

при секретарі - Недяк Д.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременчуці адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2016 року до суду звернувся ОСОБА_1 з вищевказаним адміністративним позовом.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що у 1987 році він брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з досягненням віку 52 років, він отримав право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Для реалізації свого права, 04 липня 2016 року він звернувся до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про призначення пенсії та надав для цього усі необхідні документи.

Рішенням Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №136 від 07 липня 2016 року йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Із змісту рішення вбачається, що підставою для відмови в призначенні пенсії за віком стало те, що при зверненні за призначенням пенсії за віком як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС ним не були надані первинні документи, що підтверджують періоди роботи в зоні відчуження, тому неможливо встановити кількість відпрацьованих днів в зоні відчуження.

Вважає рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №136 від 07 липня 2016 року незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки ним було надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, військовий квиток НОМЕР_1, в графі 17 якого маються відмітки про участь в 1987 році в роботах по ліквідації аварії на ЧАЕС та про видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/11420 від 29.08.2014 року, в якій вказано період його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Просив визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №136 від 07 липня 2016 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії.

Позивач у судове засідання не прибув, попередньо надавши суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомляв.

Суддя, вивчивши матеріали справи, доводи, зазначені позивачем, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до 2 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації аварії на ЧАЕС НОМЕР_2, видане 08.12.1992 року.

З наданого позивачем паспорту НОМЕР_3, виданого Автозаводським РВ КМУ УМВС України в Полтавській області 24 липня 2009 року вбачається, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто 06.07.2016 року досяг 52-річного віку.

04 липня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про призначення йому пільгової пенсії.

Рішенням Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №136 від 07 липня 2016 року позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують в установленому порядку період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Так, статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для отримання державних пенсій.

Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, передбачено зменшення віку на 10 років.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637, для підтвердження спеціального трудового стажу (пільгового стажу або за вислугу років) приймаються лише уточнюючі довідки підприємств, установ організацій, або їх правонаступників.

За правилами частини 1 статті 101 Закону «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Це означає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган.

За таких обставин, пунктом 2 наведеної вище постанови передбачено, що у разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Крім того, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Таким чином, призначаючи пенсію на пільгових умовах необхідно врахувати її вид та особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Зокрема, особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення для підтвердження періоду роботи можна надавати документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону N796-ХІІ за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Такі посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом N 796-ХІІ.

Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь в ліквідації аварії; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Тобто, основним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом N 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році підтверджена наявною в матеріалах справи копією посвідчення.

В п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22- 1 (далі по тексту - Порядок № 22-1), встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 при зверненні до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою для призначення пенсії надав наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, військовий квиток НОМЕР_1, в графі 17 якого маються відмітки про участь в 1987 році в роботах по ліквідації аварії на ЧАЕС та про видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/11420 від 29.08.2014 року, в якій вказано період його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Зі змісту п. 7 вказаного Порядку № 22-1 випливає, що підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 N 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Як вбачається з архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/11420 від 29.08.2014 року, ОСОБА_1 в період з 21.04.1987 року по 17.06.1987 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Враховуючи вищевикладене та те, що позивачем при зверненні до відповідача з заявою щодо призначення пенсії надані документи, якими підтверджена його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році протягом періоду, що є не меншим, ніж відповідно до ст. 55 Закону №796-ХІІ, є достатнім для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років, суд приходить до висновку, що пенсійний орган не спростував належність та достатність для підтвердження спеціального трудового стужу наданих позивачем документів, що є обов'язком відповідача, а отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 6, 17, 18, 19, 107, 162 КАСУ, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд - ,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №136 від 07 липня 2016 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 06.07.2016.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд міста Кременчука протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, а особами присутніми у судовому засіданні - протягом десяти днів з дня її проголошення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу подано не було. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Ю.В. Рибалка