ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua
______________
2-а/381/160/16
381/3984/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2016 року Фастівський міськрайонний суд Київської області
в складі:
головуючого судді: Осаулової Н.А.,
за участю секретаря: Криворучко А.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Фастів Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 (надалі Позивач) звернувся до суду з позовом до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області(надалі Відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію, де просив визнати протиправними дії відповідача у призначенні йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію зі зниженням пенсійного віку, починаючи з 23.03.2016 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, має посвідчення потерпілого 2 категорії.. Оскільки в силу вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач має право на призначення та виплату йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, тому він звернувся до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із відповідною заявою при призначенні йому такої пенсії та надав необхідні для призначення такої пенсії документи. Між тим, відповідач рішенням № 32 від 07.07.2016 року в порушення вимог законодавства відмовив йому у призначенні пенсії за віком та роз'яснив, що для призначення пільгової пенсії необхідно надати довідку форми №122, якою підтверджується час та місце участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Тому, він звернувся до суду з даним позовом.
Позивач та його представник в судове засідання не з'явилися, повідомлялися судом вчасно та належним чином. Від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи без її участі та участі позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, посилаючись на те, що ОСОБА_1. не було надано документи для підтвердження перебування в зоні ЧАЕС.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно дослідивши всі докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р.. Цей статус позивача підтверджується копією посвідчення (Категорія 2) НОМЕР_1, виданого 10.05.2011 року Київською обласною державною адміністрацією. (ас. 10).
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, встановленого для одержання державних пенсій, а саме часникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1986 році в зоні відчуження незалежно від кількості робочих днів.
Так, 08.04.2016 року для оформлення пенсії за віком, у відповідності до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач подав до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської областізаяву про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років.
Однак, 07.07.2016 року позивачу ОСОБА_1 рішенням Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської областіза № 32 було відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як ним не було надано документи на підтвердження перебування часу та місця участі в роботі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до записів трудової книжки позивач з 11.07.1986 року по 01.04.1994 року працював водієм третього класу на підприємстві в Фастівському АТП 11066 яке в подальшому було переіменновано в ПАТ ВО "Автотранспортник"(а.с.11-16, 19).
Відповідно до листа №72/1 від 11.04.2016 року, виданого ПАТ ВО «Автотранспортник», ОСОБА_1 дійсно працював водієм в Фастівському АТП 11066 з 11.07.1986 року по 01.04.1994 року, правонаступником якого є Акціонерне Товариство «Автотранспортник» та в «книзі про нарахування заробітної плати за 1986 рік» в «октябре» місяці ОСОБА_1 було нараховано додаткову заробітну плату за роботу в зоні ЧАЕС., що підтверджено «Лицевым счетом» за «октябрь 1986» року (а.с.20,23).
Разом з тим, відповідно до Виписки з «Приказу по Фастовскому автотранспортному предприятию 11066 Киевского обласного управления грузового автотранспорта от 13.10.1986 года, г. Фастов, № 89 водителя ОСОБА_1 командировано в РДРСУ г. Иванком для перевозки грузов с 14.10. по 18.10.1986 г.» (а.с.21).
Тобто, в зазначений період позивач дійсно був зайнятий на роботах, що передбачені постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВУСПУ від 29.12.1986 р. № 1479-898 та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 6.06.1986 р. № 665-195, які дають йому право на одержання пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі у проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
У відповідності до вимог ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За наведених судом обставин, позивач довів факт перебування його у зоні відчуження і участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році, а відтак з урахуванням його віку станом на даний час він набув право на призначення і виплату йому пільгової пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років у відповідності до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно п. 6 п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 із змінами і доповненнями передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01.01.2004, відділ персоніфікованого обліку органу, що призначає пенсію (далі - відділ персоніфікованого обліку), додає довідку із бази даних системи персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 2, а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3.
Відповідно до ч.2 вказаного Порядку особи, яким пенсія призначається відповідно до міждержавних Договорів (Угод) в галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1, а також згідно з п. ґ) мають бути надані документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, - посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Подавши до відповідача усі, передбачені вказаним Порядком обов'язкові для призначення пенсії документи, позивач виконав вимоги закону та отримав право на її призначення.
Відповідно до положень статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використанні як докази у справі (ч.4 ст. 71 КАС України)
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, відповідачем не надано суду достатніх і беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності свого рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу та відповідачем не доведено обставини, на яких ґрунтуються його заперечення проти позову, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З врахуванням наведеного та з метою більш повного захисту прав позивача ОСОБА_1, суд вважає за можливе вийти за межі заявлених ним позовних вимог та захистити його порушене право шляхом формулювання резолютивної частини рішення суду у наступній редакції: «визнати протиправними дії Фастівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області, щодо відмови ОСОБА_1, у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку та обов'язати Фастівське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію зі зниженням пенсійного віку, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 23.03.2016 року.»
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.10, 55 Закону України" Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. ст. 6, 9, 17, 71, 99, 128, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію- задовольнити.
Визнати протиправними дії Фастівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області, щодо відмови ОСОБА_1, у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
Зобов'язати Фастівське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію зі зниженням пенсійного віку, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 23.03.2016 року.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Фастівський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СУДДЯ