Рішення № 62175249, 11.10.2016, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
11.10.2016
Номер справи
905/1871/16
Номер документу
62175249
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр-т Науки, 5

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.10.2016 Справа № 905/1871/16

Господарський суд Донецької області у складі

головуючого судді Сажневої М.В., суддів Ніколаєвої Л.В., Огороднік Д.М.,

розглянувши матеріали справи

за позовомКомунального підприємства «Водоканал»до Закритого акціонерного товариства «ЗАПОРІЖМЕБЛІ»простягнення 9360,34 грн

за участю представників:

від позивачаОСОБА_1 - представник за довіреністювід відповідачане зявилисьОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд господарського суду Донецької області передані позовні вимоги Комунального підприємства «Водоканал» до Закритого акціонерного товариства «ЗАПОРІЖМЕБЛІ» про стягнення заборгованості за скид понаднормативних забруднень в стічні води у розмірі 9360,34 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору №154/3 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації від 04.01.2011 та ОСОБА_2 приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради №107 від 20.05.2003, у звязку зі скидом понаднормативних забруднень в стічні води , в наслідок чого у позивача виникли підстави для нарахування відповідачу та стягнення суми за перевищення гранично допустимих концентрацій у розмірі 9360,34 грн.

Відповідач у відзиві на позовну заяву просить суд до заявлених позовних вимог застосувати спеціальний строк позовної давності в один рік (як до неустойки) і відмовити у позові на підставі ч. 2 ст. 258 Цивільного кодексу України. Крім того, відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що скидає малі обєми води, а перевищення допустимих концентрацій в стічних водах сталось, у звязку зі скиданням у його мережі стічних вод інших субспоживачів за адресою: м. Запоріжжя, вул. Круглова, 165.

Представники відповідача в судове засідання, призначене 11.10.2016, не зявились, про причини неявки суду не повідомили. Про дату, час та місце розгляду справи відповідач був належним чином повідомлений, що підтверджується матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд Донецької області

В С Т А Н О В И В :

04.01.2011 між Комунальним підприємством «Водоканал» (водоканал, позивач) та Закритим акціонерним товариством «ЗАПОРІЖМЕБЛІ» (абонент, відповідач) підписано договір №154/3 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору водоканал забезпечує абоненту подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам: вул. Круглова, 165 виробництво.

Договір укладається з 04.01.2011 по 31.12.2011 (абз.1 розділу 2 Договору).

Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік. Якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було письмово заявлено однією із сторін. Відносини сторін до укладання нового договору регулюються даним Договором (абз. 2 розділу 2 Договору).

Оскільки в матеріалах справи відсутні відповідні заяви сторін про припинення дії Договору або розірвання Договору, а сторонами підтверджується відсутність таких заяв, суд приходить до висновку, що строк дії Договору неодноразово було продовжено на наступні роки та у заявлений до стягнення період Договір був чинним.

Відповідно до п. 3.2.9 Договору з урахуванням Додаткових угод абонент зобовязаний виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках майданчик по вул. Кругова, 165 КК-1 повинна відповідати вимогам «ОСОБА_2 приймання…», «ОСОБА_2 приймання… м. Запоріжжя» і допустимим концентраціям (надалі ДК)

Допустимі концентрації забруднюючих речовин, що скидаються в міську каналізацію, визначені в Додатку №1 до п. 3.29 Договору, щодо температурного показника не повинні перевищувати 40 оС (згідно з п. 4.3.7 «ОСОБА_2 приймання… м. Запоріжжя»). У випадку зміни ДК Водоканал повідомляє абонента письмово.

Дозвіл на скид промстоків абонент не має.

Згідно з «ОСОБА_2 приймання…», «ОСОБА_2 приймання… м. Запоріжжя», «ОСОБА_2 користування…», приймання водоканалом і порядок скиду абонентом у каналізацію сітяних вод, що вивозяться асенізаційним транспортом, обумовлюються дозволом на вивіз стічних вод. Дозвіл на вивіз видається водоканалом щорічно на підставі письмового запиту абонента. Скид стічних вод в каналізацію, що вивозяться, здійснюється тільки через зливні станції водоканалу.

Відбір проб стічних вод водоканалом здійснюється у будь-який час доби попередження абонента.

При перевищенні складу забруднюючих речовин та температурного показника в стічних водах абонента, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з ДК, абонент вносить плату за скид понаднормативних забруднень водоканалу, у відповідності з «ОСОБА_2 приймання…», «ОСОБА_2 приймання… м. Запоріжжя», «Інструкцією…»

За умовами п. 3.2.6 Договору абонент зобовязаний забезпечити представнику водоканалу можливість проводити обстеження водопровідних і каналізаційних систем, приладів та пристроїв на них, контролювати раціональне водоспоживання і т.д. та складати акти по результатам цих обстежень у будь який час доби.

17.09.2013 об 11:05 позивачем був проведений контрольний відбір проб стічних вод відповідача в контрольній точці КК-1, про що було складено акт відбору проб стічних вод від 17.09.2013. Даний акт був складений та підписаний в односторонньому порядку - представниками позивача, представником відповідача зазначений акт не підписаний оскільки головою комісії з реорганізації ОСОБА_3 не було виділено відповідальну особу.

Лабораторією Комунального підприємства «Водоканал» проведено аналіз стічних вод, отриманих з точки відбору проб КК-1, за результатами чого складено протокол аналізу стічних вод від 17.09.2013, яким встановлено факт перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємства відповідача, а саме: по СПАР при нормі 0,7 мг/л показники 1,12 мг/л, по азоту амонію при нормі 19,0 мг/л показники 37,71 мг/л.

Телефонограмою від 18.09.2013 позивач повідомив відповідача, що у пробі стічних вод, відібраній 17.09.2013 лабораторією КП «Водоканал», встановлені перевищення допустимих концентрацій (далі - ДК) та просив відповідача встановити причину і ліквідувати джерело, про що письмово повідомити КП «Водоканал».

Позивач звернувся до відповідача з листом (претензія) №15815 від 11.10.2013 про сплату додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у сумі 4753,49 грн, до якого додано протокол аналізу стічних вод, розрахунок додаткової плати, акт відбору проб стічних вод, рахунок №154/3 на суму 4753,49 грн (копії опису вкладення до цінного листа та фіскального чеку поштової установи містяться в матеріалах справи).

Вказаний лист отриманий представником відповідача - Зеленою 05.01.2014, про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи.

Даний лист залишений відповідачем без відповіді.

Крім того, позивач з метою контролю за якість, кількістю та режимом скиду стічних вод 20.11.2013 о 12:15 прибув до відповідача за майданчиком: вул. Круглова, 154, м.Запоріжжя, але відповідач відмовив позивачу у проведені відбору стічних вод на скид в міську каналізацію, відмовив зняти замок з кришки на контрольному колодязі - КК-1.

У звязку з відмовою підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника водоканалу на територію підприємства (більше ніж на 30 хвилин після його прибуття), створенні перешкод у відборі проб з боку представників підприємства, позивачем був складений акт про перешкоди у відібранні проб від 20.11.2013. Даний акт був складений та підписаний в односторонньому порядку представниками позивача.

На підставі вище вказаного акта, позивач 23.12.2013 звернувся до відповідача з листом (претензія) №19927 від 10.12.2013 про сплату додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у сумі 4606,85 грн, до якого додано акт про створення перешкод від 20.11.2013, розрахунок додаткової плати, рахунок №154/3 від 10.12.2013 на суму 4606,85 грн.

Вказаний лист (претензія) був отриманий представником відповідача - Гуглиной 08.01.2014, про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення копія якого міститься в матеріалах справи).

Даний лист залишений відповідачем без відповіді.

Як вбачається із матеріалів справи, суть спору у справі полягає у стягненні з відповідача оплати за понаднормативні забруднення в стічні води у загальній сумі 9360,34 грн на підставі акту відбору проб стічних вод від 17.09.2013 та акту про перешкоди у відібранні проб від 20.11.2013.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Згідно зі ст.ст. 525,526 Цивільного кодексу України та положень ст.193 Господарського кодексу України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином згідно умов договору та вимог діючого законодавства. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Згідно з положеннями ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

У відповідності зі ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до абз. 2 п. 1.1 Договору сторони керуються Законами України «Про питну воду та питне водопостачання», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», діючими «ОСОБА_2 користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу України від 27.06.2008, далі за текстом Договору «ОСОБА_2 користування…», «ОСОБА_2 приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затвердженими наказом Держбуду України від 19.02.2002 №37 далі за текстом цього Договору «ОСОБА_2 приймання…», «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів, зареєстрованою Міністерством юстиції України 26.04.2002 №402/6690, далі за текстом Договору «Інструкція…», «ОСОБА_2 приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя», затвердженими рішенням виконавчого комітету міської ради №167 від 29.05.2003, далі за текстом цього Договору «ОСОБА_2 приймання… м. Запоріжжя», «ОСОБА_2 експлуатації та технічними вимогами до приладів обліку питної, технічної води, промислових та госпфекальних стоків» від 20.12.1993, далі за текстом цього Договору «ОСОБА_2 експлуатації…», ДСТУ 2874-82 («Вода питна»), ДБН 360-92,СНіП 2.04.02-84, «ОСОБА_2 технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації насалених пунктів України» КДП 204-12 Укр. 242-95.

Пунктом 3 частини 1 статті 44 Водного кодексу України встановлено, що водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури, та житлової політики України № 37 від 19.02.2002 затвердженні ОСОБА_2 приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (далі - ОСОБА_2).

У п. 1.2 ОСОБА_2 встановлено, що вони поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).

ОСОБА_2 спрямовані на запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи цих споруд і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод Підприємств (п. 1.3 ОСОБА_2).

Пунктом 1.5 ОСОБА_2 визначено, що на підставі цих правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві ОСОБА_2 приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких встановлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію.

Місцеві правила приймання згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві ОСОБА_2 приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п. 1.6 ОСОБА_2).

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради №167 від 20.05.2003 затверджені правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м.Запоріжжя (далі - Місцеві правила).

Вказані Місцеві правила регулюють відносини сторін по даній справі та є чинними на час вирішення спору.

Відповідно до п. 2.1.2 Місцевих правил водоканал має право проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем будь-якого абонента та складати акти за результатами цих обстежень.

Згідно з п. 2.1.3 Місцевих правил водоканал має право контролювати, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника з участю представника відповідної компетентної організації або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає водоканал без погодження підприємства.

Згідно з п. 7.10 ОСОБА_2 при виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими ОСОБА_2 приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими ОСОБА_2 приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві).

Аналогічне положення закріплено у п. 7.7 Місцевих правил, згідно з яким при виявленні перевищення ДК забруднень, встановлених договором або ОСОБА_2, Водоканал після завершення аналізу надсилає підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) впродовж 15 діб після закінчення аналізу. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК водоканал надсилає підприємству претензію, до якої додається: протокол якості скиду стічних вод, рахунок величини додаткової плати за скид стічних вод, рахунок для оплати за понаднормативний скид забруднень (передаються лише ті документи, які відсутні на підприємстві).

Відповідно до п.п. 2.1, 2.4 ОСОБА_2 водоканали мають право пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих ОСОБА_2, так і місцевих ОСОБА_2 приймання, а підприємства зобов'язані оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Згідно з п. 7.9 ОСОБА_2 при відмові Підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника Водоканалу на територію Підприємства (більш ніж 30 хвилин після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб з боку представників Підприємства, Водоканал виставляє Підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К к = 5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинене дане порушення.

Аналогічне положення закріплено у п. 7.4 Місцевих правил, згідно з яким при відмові Підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника Водоканалу на територію Підприємства (більш ніж 30 хвилин після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб з боку представників Підприємства, Водоканал виставляє Підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К= 5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинене дане порушення.

У відповідності з вказаними пунктами позивач звертався до відповідача з претензіями (листами) №15815 від 11.10.2013, №19927 від 10.12.2013 з вимогою сплатити заборгованість за понаднормативний скид забруднень у розмірі 4753,49 грн та 4606,85грн, а всього 9360,34 грн.

Вказані листи та претензії були отримані відповідачем.

Судом досліджено акт відбору проб стічних вод від 12.09.2013 та встановлено, що акт відбору проб стічних вод відповідає вимогам Місцевих правил, містить рік, місяць, число, час і місце відбору проб, а також прізвища, ім'я та по-батькові представників КП «Водоканал», які брали участь у відборі проб та їх посади.

У відповідності з п. 2.1.3 ОСОБА_2 приймання стічних вод в систему каналізування м. Запоріжжя» даний акт підписаний в односторонньому порядку про що, в п. 3 акт відбору проб стічних вод від 12.09.2013 зазначено зауваження: «головою комісії по реорганізації ОСОБА_3 не було виділено відповідальної особи, відбір проб стічних вод проведений самостійно.

Судом також встановлено, що відразу після відбору проб, проби були доставлені на аналіз до лабораторії стічних вод КП «Водоканал», що підтверджується відомостями зазначеними в акті відбору проб та протоколі аналізу стічних вод.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 10 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» вимірювальні лабораторії можуть виконувати вимірювання у сфері поширення державного метрологічного нагляду за умови їх атестації на проведення цих вимірювань. Методики виконання вимірювань, що використовуються у сфері поширення державного метрологічного нагляду, повинні бути атестовані. Атестація цих методик проводиться метрологічними центрами, територіальними органами, підприємствами і організаціями, уповноваженими у державній метрологічній системі на проведення цієї атестації.

Таким чином, вимірювання, пов'язані із визначенням показників якості води, відносяться до сфери поширення державного метрологічного нагляду і можуть виконуватися лише атестованими у державній метрологічній системі вимірювальними лабораторіями з використанням стандартизованих або атестованих методик виконання вимірювань.

Для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються як дані лабораторії Водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі.

Як вбачається з матеріалів справи, вимірювання показників складу та властивостей стічних вод проводились лабораторією стічних вод КП «Водоканал», яка атестована на проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду на підставі Свідоцтва про атестацію № 45, виданого 01.11.2009 та чинного до 01.07.2014.

Відповідач доказів на підтвердження незгоди зі здійсненим аналізом проб стічних вод не надав. Також матеріали справи свідчать, що відповідачем не здійснювався паралельний аналіз відібраних проб.

Нарахування плати за скидання стічних вод підприємства відповідача в систему каналізації м. Запоріжжя з перевищенням допустимих концентрацій забруднень здійснюється у відповідності з Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002, зареєстрованої Міністерством юстиції України 26.04.2002 №402/6690 (далі - Інструкція).

Інструкцією встановлений єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).

Згідно з п. 1.3 Інструкції Водоканали здійснюють скиди у водні об'єкти очищених стічних вод з умістом забруднюючих речовин у відповідності до лімітів, що встановлюються органами Мінекоресурсів України, та сплачують збір за забруднення навколишнього природного середовища згідно з Порядком та Інструкцією про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки та Державної податкової адміністрації України від 19.07.1999 №162/379, із змінами та доповненнями, унесеними наказами Мінекоресурсів та ДПА України від 27.01.2000 №24/37 та від 28.02.2001 №75/76 (далі - Інструкція Мінекоресурсів та ДПА).

Підприємства скидають стічні води в системи комунальної чи відомчої каналізації та сплачують їм за послуги водовідведення відповідно до договорів з Водоканалами. Договори укладають на підставі місцевих ОСОБА_2 приймання стічних вод підприємств у систему каналізації міста (далі - місцеві ОСОБА_2 приймання), ОСОБА_2 користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.94 №65, зареєстрованих у Мін'юсті України 22.07.1994 за №165/374 (далі - ОСОБА_2 користування), та цієї Інструкції.

Підприємства повинні повністю покрити всі витрати Водоканалу, пов'язані з транспортуванням і очищенням стічних вод та справлянням збору за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір). При недотриманні вимог договору та місцевих ОСОБА_2 приймання сплатити Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються Підприємствами.

Контроль за прийманням стічних вод Підприємств у каналізаційну мережу здійснюють Водоканали.

Крім того, пунктами 4.1, 4.2 Інструкції встановлено, що плата за скид стічних вод Підприємств у системи каналізації населених пунктів уноситься підприємствами згідно з розрахунками Водоканалів та виставленими ними рахунками на розрахункові рахунки Водоканалів у порядку та в терміни, передбачені договором. У разі прострочення платежів з Підприємств стягується пеня згідно з умовами договору.

Плата за скид понаднормативних забруднень розподіляється таким чином:

20 відсотків перераховуються Водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів;

80 відсотків залишаються у розпорядженні Водоканалу і використовуються на відшкодування збитків Водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.

Згідно з п. 9.6. Місцевих правил зазначено, що період, за який стягується плата за скид підприємством вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяця попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих підприємством за цей період з даного обєкту.

Відповідно до п. 9.3 Місцевих правил при виявленні водоканалом в ході контролю якості стічних вод, які скидаються підприємством, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Сф) над установленою договором або ОСОБА_2 допустимою концентрацією коефіцієнт кратності для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначається за формулою: Кк=Сф/ДК-1.

В матеріалах справи міститься розрахунок суми за скидання понаднормативних забруднень за період з липня 2013 року по вересень 2013 року на суму 4753,49 грн.

Судом перевірено здійснений позивачем розрахунок щодо нарахування відповідачу плати за скид понаднормативних забруднень та визнано його вірним та таким, що відповідає вищезазначеним нормам законодавства.

Крім того, судом досліджено акт про перешкоди у відборі проб від 20.11.2013 та встановлено, що вказаний акт відповідає вимогам Місцевих правил, містить рік, місяць, число, час і місце прибуття представників КП «Водоканал» для відбору проб, прізвища, ім'я та по-батькові представників КП «Водоканал», які прибули для здійснення відбору проб стічних вод та їх посади, а також час вибуття представників.

Вказаний акт містить відмітку про те, що порушуючи п. 7.4 ОСОБА_2 ЗАТ «ЗАПОРІЖМЕБЛІ» відмовилося виділити відповідальну особу для відбору проб стічних вод і затримало з допуском представника водоканалу на територію підприємства (більше чім на 30 хвилин з моменту його приїзду), здійснили перешкоди для відбору проб зі сторони представників підприємства, а саме: «Головою комісії по реорганізації ОСОБА_3 та ОСОБА_4, було відмовлено у відборі проб стічних на скид в каналізацію, а саме - відмовилися зняти замок з контрольного колодязю КК-1. Контрольний колодязь КК-1 для відбору проб стічних вод обладнаний кришкою із замком».

Під час розгляду справи відповідач не заперечив щодо обставин, викладених у вказаному акті, та належними засобами доказування не спростував їх.

В матеріалах справи містяться розрахунок додаткової плати за скид позанормативних забруднень за листопад 2013 року на суму 4606,85 грн.

Перевіривши розрахунок додаткової плати за скид позанормативних забруднень за листопад 2013 року, здійснений позивачем, суд визнає його вірним та таким, що відповідає вимогам законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, позивачем доведений, а відповідачем не спростований факт перевищення гранично допустимих концентрацій показників стічних вод.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Посилання відповідача на те, що перевищення допустимих концентрацій в стічних водах сталось, у звязку зі скиданням у його мережі стічних вод інших субспоживачів за адресою: м. Запоріжжя, вул. Круглова, 165, судом відхиляються з огляду на наступне.

Згідно з основними термінами та визначеннями Місцевих правил субабонент - це водокористувач, який одержує воду з міської водопровідної мережі або скидає стічні води у міську систему каналізування через мережі абонента з укладеною угодою та погодження Водоканалу.

В договорі №154/3 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації від 04.01.2011, укладеному між позивачем та відповідачем, не зазначено про наявність субабонентів.

Також відповідачем не надано суду жодних угод, укладених за погодженням з позивачем, на здійснення водокористування субабонентами через мережі відповідача (абонента).

Крім того, відповідно до п. 3.2.2 Місцевих правил підприємство, яке приймає в свої мережі стічні води іншого підприємства несе відповідальність перед Водоканалом за їх якість та дотримання режиму скиду.

Відповідач у відзиві на позовну заяву просить до заявлених позовних вимог застосувати спеціальний строк позовної давності в один рік (як до неустойки) і відмовити у позові на підставі ч. 2 ст. 258 Цивільного кодексу України.

11.10.2016 від позивача надійшли заперечення на відзив, в яких позивач вказує, що строк позовної давності на звернення до суду не минув. Вважає, що за своєю правовою природою додаткова плата за скид понаднормативних забруднень є платою за надання послуг водоканалом щодо доочищення понаднормативних забруднень води і не є штрафом.

Відповідно до положень ст. 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 258 Цивільного кодексу України позовна давність в один рік застосовується, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).

Діючим законодавством, зокрема, Інструкцією про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, ОСОБА_2 приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, ОСОБА_2 приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України передбачено, що за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин в комунальну каналізацію проводить оплату за скид понаднормативних забруднень.

Тому така плата є платою з надання послуг водоканалом за приймання стічних вод і доочищення понаднормативних забруднень води і не є неустойкою, штрафом.

Аналогічна позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України від 21.04.2011 у справі №30/290-10, від 01.10.2014 у справі №5005/3266/2011(9/178-10) та ухвалі Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.12.2014 у справі №808/1889/14.

Таким чином, до заявлених позивачем позовних вимог застосовується загальна позовна давність тривалістю три роки, яка не є пропущеною позивачем.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про стягнення суми за понаднормативне забруднення в стічні води у розмірі 9360,34 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У звязку із задоволенням позову, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача та підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «ЗАПОРІЖМЕБЛІ» (83058, Донецька обл., м. Донецьк, вул. Арктики, 35, ідентифікаційний код 00275381) на користь Комунального підприємства «Водоканал» (69002, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61, ідентифікаційний код 03327121) заборгованість за скид понаднормативних забруднень в стічні води у розмірі 9360 (девять тисяч триста шістдесят) грн 34 коп. та судовий збір у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн 00 коп.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено: 17.10.2016

Головуючий суддя М.В. Сажнева

Суддя Л.В. Ніколаєва

Суддя Д.М. Огороднік