233 № 233/4404/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
/М о т и в о в а н а/
21 жовтня 2016 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого - судді Наумик О.О.,
за участі секретаря Сухоставець Т.А.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Новікової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівці справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
07 вересня 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:
- рішення Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18.08.2016 р. щодо відмови в перерахунку пенсії визнати протиправним та скасувати;
- зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок його пенсії з розрахунку 90% від заробітної плати на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1609 від 29.07.2016 р., починаючи з 01.12.2015 р.;
- зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в подальшому проводити нарахування йому пенсії, застосовуючи перерахунок при підвищенні заробітної плати слідчих в особливо важливих справах прокуратури Донецької області,
пославшись на таке:
З 06 квітня 1990 року по 30 квітня 2010 року він працював в органах прокуратури Донецької області. В березні 2008 року він оформив пенсію за вислугою років, працюючи на посаді слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Донецької області. З травня 2008 року Пенсійним фондом України в Київському районі м. Донецька йому була призначена пенсія за вислугою років в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати на підставі ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
У теперішній час він перебуває на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
З моменту його виходу на пенсію в органах прокуратури Донецької області неодноразово підвищувались посадові оклади. Відповідно до довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1609 від 29 липня 2016 року фактична заробітна плата для перерахування пенсії за посадою слідчого в особливо важливих справах з 1 грудня 2015 року складає 11473 грн. 83 коп.
11 серпня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Листом за № 17410/03 від 19.08.2016 р. за підписом заступника начальника Управління в перерахунку пенсії йому було відмовлено на підставі рішення від 18.08.2016 р., з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», згідно з яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», що вважає протиправним.
Позивач, представник позивача в судовому засіданні позов підтримали за наведених у позовній заяві підстав, просили його задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача за довіреністю Новікова О.М. у судовому засіданні позов не визнала, пославшись на таке:
Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
На момент звернення позивача до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок призначеної пенсії (10.08.2016 р.) з 15.07.2015 р. набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ, крім п.8 ч.1, ст.15, ч.4 ст.16, абз.1 ч.2 ст.46-2, ст.47, ч.1 ст.49, ч.5 ст.50, ч.ч.3,4,6,11 ст.50-1, ч.3 ст.51-2, ст.53 щодо класних чинів, ст.55 щодо посвідчення працівника прокуратури, ст.2, ст.13, яка втрачає чинність з 15.12.2015 р.
Тобто положення ч.17 ст.50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VII з 15.07.2015 р.
Згідно з ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак з моменту звернення позивача за перерахунком по теперішній час не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури, внаслідок чого мають застосовуватися норми закону, що діють станом на час звернення.
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Отже з 01.06.2015 р. не здійснюються ні призначення, ні перерахунки пенсій відповідно до спеціального законодавства, в тому числі Закону України «Про прокуратуру», оскілки норми, які регулювали питання пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього Закону, скасовано.
Враховуючи, що позивачу призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ до 01.06.2015 р., вважає, що він не має права на перерахунок пенсії після 01.06.2015 р.
Просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши надані сторонами докази у справі, дістає таких висновків:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Донецької області як отримувач пенсії за вислугою років з 2008 року, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ.
10 серпня 2016 року позивач звернувся до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої Прокуратурою Донецької області № 18-57-1609 від 29.07.2016 р., в розмірі 90% заробітної плати за відповідною посадою.
Зазначені обставини були визнані сторонами у судовому засіданні та не оспорювались.
Рішенням Костянтинівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області від 18.08.2016 р. ОСОБА_1 відмолено в перерахунку пенсії у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-XII за тих підстав, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-XII (а.с.16).
Даючи оцінку спірному рішенню відповідача суд дійшов такого.
На час призначення позивачеві пенсії та її нарахування умови і порядок пенсійного забезпечення прокурорів регулювалися положеннями ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII (в редакції, чинній на час призначення пенсії, далі за текстом - Закон №1789).
Згідно з ч.1 ст. 50-1 Закону № 1789-ХП (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, тобто в редакції Закону від 12.07.2001 р.) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі за стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI (далі - Закон №3668), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (далі - Закон №1789), зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону №1789 щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулювали частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668 змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (ч. 13 ст. 50-1Закон №1789).
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
На підставі викладеного, суд вважає, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом №3668 зміни до ст.50-1 Закону №1789 щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації права на призначення пенсії, а не перерахунку призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Норми, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята і вісімнадцята ст.50-1 Закону № 1789, в які у зв'язку з прийняттям Закону №3668 зміни не вносилися.
Аналогічні висновки застосування норм матеріального закону містяться в постановах Верховного Суду України, зокрема, від 10.12.2013 року (справа №21-348а13), від 17.12.2013 року (справа №21-445а13), від 06.10.2015 року (справа №21-2432/15), які відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України є обов'язковими для судів при вирішенні справ у подібних правовідносинах.
З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. №1697-VII та втратив чинність Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16 , абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів ( їх дія поширюється нам осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 в частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15.12.2015 р.
Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2015 року №1697-VII.
Згідно з ч.13 ст.86 Закону №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Частиною 20 ст.86 Закону №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.
Положення пункту 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.
Право на перерахунок пенсії надано позивачеві з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Пунктом 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №3668, встановлено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Враховуючи наявність підстав для перерахунку пенсії та зважаючи на те, що у відповідності до ч.18 статті 50-1 Закону № 1789 перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, суд вважає, що оскаржуване рішення відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків місячної заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Донецької області № 18-57-1609 від 29.07.2016 р. є протиправним та підлягає скасуванню, а тому відповідача слід зобов'язати перерахувати та виплачувати позивачу пенсію у розмірі 90 відсотків місячної заробітної плати на підставі вище згадуваної довідки Прокуратури Донецької області без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01 грудня 2015 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Тож в частині вимог визнання дій відповідача неправомірними, визнання протиправним оскаржуваного рішення позов підлягає задоволенню
В частині вимог зобов'язання відповідача у подальшому здійснювати позивачу нарахування пенсії, застосовуючи перерахунок при підвищенні заробітної платні слідчих в особливо важливих справах Прокуратури Донецької області, у задоволенні позову слід відмовити, оскільки судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання, воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати регулювання суспільних відносин. Крім того, відповідно до ст.17 КАС компетенція адміністративних судів не поширюється на правовідносини, які виникнуть у сторін в майбутньому.
Таким чином позов підлягає частковому задоволенню.
При звернені до суду з адміністративним позовом, позивачем було сплачено судовій збір в розмірі 551,21 грн.
Відповідно до вимог ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Позов ОСОБА_1 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним Рішення Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 18 серпня 2016 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, скасувавши його.
Зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з розрахунку 90% від заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Донецької області № 18-57-1609 від 29.07.2016 р., починаючи з 01 грудня 2015 року.
В частині вимог зобов'язання Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у подальшому здійснювати ОСОБА_1 нарахування пенсії, застосовуючи перерахунок при підвищенні заробітної платні слідчих в особливо важливих справах прокуратури Донецької області, відмовити.
Стягнути з Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
На судову постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайсуд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя