Ухвала суду № 62167149, 18.10.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2016
Номер справи
759/9912/16-а
Номер документу
62167149
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 759/9912/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Заєць Т.О. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

У Х В А Л А

Іменем України

18 жовтня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києві на постанову Святошинського районного суду м.Києва від 01 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

Постановою Святошинського районного суду м.Києва від 01 вересня 2016 року позов ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено, визнано протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії із заниженим пенсійним віком, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві призначити та провести нарахування з ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_2 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову з мотивів порушення норм матеріального права та ухвалити нове рішення по справі, яким в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх вимог апелянт посилається на те, що з наданих ОСОБА_2 документів не вбачається документального підтвердження періоду проживання позивача у зоні посиленого радіологічного контролю.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та його представника, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с.Шпитьки Києво-Святошинського району Київської області та є громадянином, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для осіб, які постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 22 травня 1993 року.

27 квітня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою про призначення пенсії за віком, до якої надав копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію військового квитка, копію трудової книжки, копію посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю на ЧАЕС (категорія 4) серії НОМЕР_1, довідку від 12 лютого 2016 року №290, довідку від 26 квітня 2016 року №715, акт обстеження житлових умов від 23 квітня 2016 року.

У відповідь на заяву позивача листом від 11 липня 2016 року №15715/06 відповідачем відмовлено в призначенні пенсії, оскільки в наданих позивачем довідках №290 від 12 лютого 2016 року та №715 від 26 квітня 2016 року, виданих виконавчим комітетом Шпитківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, відсутні підстави видачі, а в акті обстеження житлових умов відсутні опитування свідків, їх місце реєстрації та період проживання, паспортні дані.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що відмова відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність документального підтвердження періоду проживання позивача у зоні посиленого радіологічного контролю є протиправною, а надані позивачем документи підтверджують факт проживання у зоні посиленого радіологічного контролю та наявність підстав для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке:

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, врегульовані Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до положень ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, потерпілим від Чорнобильської катастрофи: особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до пп.5 п.2.1 якого до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

В силу вимог ч.3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Таким чином, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Разом з тим, позивачем подані довідки №290 від 12 лютого 2016 року та №715 від 26 квітня 2016 року, видані виконавчим комітетом Шпитківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, та акт обстеження житлових умов від 23 квітня 2016 року підтверджують, що позивач постійно проживає у зоні посиленого радіологічного контролю.

Так, згідно довідки №290 від 12 лютого 2016 року позивач дійсно проживав і був зареєстрований в АДРЕСА_1 з 07 липня 1984 року по 25 лютого 1994 року і нікуди не виїзжав; згідно довідки №715 від 26 квітня 2016 року позивач проживає в АДРЕСА_2 з березня 1994 року по даний час без реєстрації (довідка видана згідно складеного акту депутата від 23 квітня 2016 року).

У відповідності до додатку №1 постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» с.Шпитьки Києво-Святошинського району Київської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Таким чином, поданими ОСОБА_2 до відповідача документами (довідками №290 від 12 лютого 2016 року та №715 від 26 квітня 2016 року, актом обстеження житлових умов від 23 квітня 2016 року) підтверджується постійне проживання у зоні посиленого радіологічного контролю, станом на 1 січня 1993 року позивач прожив у цій зоні більше 4 років, що надає йому право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, але не більше 5 років.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для призначення ОСОБА_2 пенсії із зменшенням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подання позивачем до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві документів, передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, а відмова відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах внаслідок відсутності у виданих довідках підстав видачі, а в акті обстеження житлових умов відсутності опитування свідків, їх місця реєстрації та періоду проживання, паспортних даних є необґрунтованою та протиправною, внаслідок чого судом першої інстанції обґрунтовано зобов'язано відповідача призначити та провести нарахування з ІНФОРМАЦІЯ_3 року (досягнення позивачем 55-річчя) ОСОБА_2 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Разом з тим, згідно ч.6 ст.187 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.

Відповідно до ст.88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Враховуючи, що ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2016 року апелянту відстрочено сплату судового збору по день ухвалення рішення судом апеляційної інстанції, судовий збір за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції у розмірі 606,32 грн. підлягає стягненню з апелянта.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києві - залишити без задоволення.

Постанову Святошинського районного суду м.Києва від 01 вересня 2016 року - залишити без змін.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києві в дохід спеціального фонду Державного бюджету України (р/р 31211206781007, отримувач - УДКСУ у Печерському р-ні, банк отримувача - ГУДКСУ у м.Києві, код ЄДРПОУ 38004897, МФО 820019, код бюджетної класифікації 22030101) судовий збір у розмірі 606,32 грн. (шістсот шість грн. 32 коп.).

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлено 24 жовтня 2016 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді І.О.Лічевецький

В.П.Мельничук

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Мельничук В.П.

Лічевецький І.О.