Постанова № 62167012, 03.10.2016, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2016
Номер справи
810/2769/16
Номер документу
62167012
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 жовтня 2016 року м.Київ 810/2769/16

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські національні комунікації» про анулювання ліцензій та дозволу.

Суть спору: Національна комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські національні комунікації» про анулювання ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України від 07.07.2011 №6516, від 17.11.2014 №7866, від 22.04.2014 №7709 та дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу радіозв'язку цифрового транкінгового радіозв'язку сухопутної рухомої служби від 15.08.2011 №БС400-80-0025283.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про те, що відповідач не сплачує до бюджету рентну плату на користування радіочастотним ресурсом України більше шести місяців, чим порушує вимоги Закону України «Про радіочастотний ресурс України». У зв’язку з цим, позивач просить суд анулювати ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України від 07.07.2011 № 6516, від 17.11.2014 №7866, від 22.04.2014 № 7709 та дозвіл на експлуатацію радіоелектронного засобу радіозв’язку цифрового транкінгового радіозв’язку сухопутної рухомої служби від 15.08.2011 №БС400-80-0025283, виданих Товариству з обмеженою відповідальністю «Українські національні комунікації».

29.09.2016 на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання №2 б/д (вх.№14759/16 від 29.09.2016) про долучення письмових доказів до матеріалів справи.

Відповідач про дату, час і місце судового засідання був проінформований належним чином, однак рекомендована кореспонденція, яка була направлена на адресу відповідача, повернулась до суду з відміткою «через не запит».

Відповідно до ч.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Присутній у судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про здійснення розгляду справи у порядку письмового провадження.

Вказане клопотання представника позивача було задоволено судом, про що постановлено усну ухвалу без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до журналу судового засідання.

У зв’язку з цим, подальший розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження.

Частиною 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Вищий адміністративний суд України в пункті 11 Листа від 30.11.2009 р. №1619/10/ 13-09 зазначив, що під час вирішення справи у порядку письмового провадження його фіксування за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки в такому разі не проводиться судове засідання і, відповідно, справа розглядається без участі секретаря.

На підставі цього, справа розглядається без проведення судового засідання.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Українські національні комунікації» (ідентифікаційний код 23531065) зареєстровано в якості юридичної особи 19.09.1995 та перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у м. Славутичі Головного управління ДФС у Київській області.

Як вбачається з матеріалів справи, 07.07.2011 Національною комісією з питань регулювання зв’язку України було видано Товариству з обмеженою відповідальністю «Українські національні комунікації» ліцензію на користування радіочастотним ресурсом №6516 (серії АВ №583238). Термін дії вказаної ліцензії до 14.07.2019.

15.08.2011 Державним підприємством «Український державний центр радіочастот» було видано відповідачу дозвіл на експлуатацію радіоелектронного засобу радіозв’язку цифрового транкігового радіозв’язку сухопутної рухомої служби №БС-400-80-0025283.

Згідно з вказаним дозволом, відповідачу дозволяється експлуатація радіоелектронного засобу радіозв’язку цифрового транкінгового радіозв’язку сухопутної рухомої служби для надання телекомунікаційних послуг. Вказаний дозвіл дійсний до 14.07.2019.

Також 22.04.2014 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, було видано Товариству з обмеженою відповідальністю «Українські Національні Комунікації» ліцензію на користування радіочастотним ресурсом України №7709 (серії АЕ №286359). Вказана ліцензія дійсна до 21.04.2019.

17.11.2014 позивачем було видано відповідачу ліцензію на користування радіочастотним ресурсом України №7866 (серії АЕ №521754). Вказана ліцензія дійсна до 16.11.2019.

Судом встановлено, що до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, надійшов лист Головного управління ДФС у Київській області №489/9/10-36-15-04-30 від 29.02.2016, яким позивача було повідомлено про несплату Товариством з обмеженою відповідальністю «Українські національні комунікації» протягом шести місяців рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, що зумовило утворення заборгованості на загальну суму 8 109,44 грн.

04.05.2016 на адресу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, від Головного управління ДФС у Київській області надійшов лист №991/9/10-36-12-03 від 27.04.2016, у якому позивачу було повідомлено про те, що заборгованість відповідача зі сплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом за період з 20.05.2015 по 27.04.2016 становить 13 473,21 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, зверталась до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські національні комунікації» з листом №01-2283/134 від 14.04.2016, у якому запропонувала відповідачу здійснити сплату заборгованості з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України.

Проте, відповідач на вказаний лист відповіді не надав, сплату заборгованості з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України не здійснив. У зв’язку з цим, позивач звернувся з даним позовом до суду з вимогою про анулювання вказаних ліценцій та дозволу, з приводу чого суд зазначає наступне.

Правова основа користування радіочастотним ресурсом України, повноваження держави щодо умов користування радіочастотним ресурсом України, права, обов'язки і відповідальність органів державної влади, що здійснюють управління і регулювання в цій сфері, та фізичних і юридичних осіб, які користуються та/або мають намір користуватися радіочастотним ресурсом України, визначені Законом України «Про радіочастотний ресурс України» від 01.06.2000 № 1770-III (далі - Закон № 1770-III).

Відповідно до ст.1 Закону №1770-ІІІ радіочастотний ресурс — частина радіочастотного спектра, придатна для передавання та/або приймання електромагнітної енергії радіоелектронними засобами і яку можливо використовувати на території України та за її межами відповідно до законів України та міжнародного права, а також на виділених для України частотно-орбітальних позиціях.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону № 1770-ІІІ національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, здійснює свої повноваження у смугах радіочастот загального користування.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.14 Закону № 1770-III повноваженнями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, щодо регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є ліцензування у сфері користування радіочастотним ресурсом України відповідно до цього Закону.

Частиною 2 ст.30 Закону №11170-ІІІ встановлено, що користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на підставі:

1)ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію - суб'єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг;

2)ліцензій на мовлення, виданих Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, та дозволів на експлуатацію - суб'єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для розповсюдження телерадіопрограм телерадіоорганізаціями;

3)дозволів на експлуатацію - спеціальними користувачами, технологічними користувачами та радіоаматорами.

В свою чергу, дозвіл на експлуатацію радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою (далі - дозвіл на експлуатацію) - документ, який засвідчує право власника конкретного радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою на його експлуатацію протягом визначеного терміну в певних умовах;ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України - документ, який засвідчує право суб'єкта господарювання на користування радіочастотним ресурсом України протягом визначеного терміну в конкретних регіонах та в межах певних смуг, номіналів радіочастот з виконанням ліцензійних умов (ст.1 Закону №1770-ІІІ).

Відповідно до ч.1 ст.31 Закону №1170-ІІІ ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України видаються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, суб'єктам господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг.

Згідно з ч. 1 ст. 42 Закону № 1770-ІІІ користувачі радіочастотного ресурсу України повинні отримувати дозволи на експлуатацію відповідних радіоелектронних засобів та/або випромінювальних пристроїв, крім засобів та пристроїв, використання яких здійснюється на бездозвільній основі відповідно до цього Закону. Перелік радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, на експлуатацію яких потрібен дозвіл, визначається національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації.

Частиною 3 ст. 42 Закону № 1770-ІІІ передбачено, що дозволи на експлуатацію у смугах радіочастот загального користування видає Державне госпрозрахункове підприємство «Український державний центр радіочастот» (УДЦР) на платній основі у порядку, встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 6 Закону № 1770-ІІІ користувачі радіочастотного ресурсу України зобов'язані вносити платежі та збори, передбачені законом, а також у встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, порядку плату за радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального користування.

Відповідно до ст.57 Закону №1770-ІІІ користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі. Рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Податковим кодексом України.

Відповідно до п.254.1 ст.254 Податкового кодексу України платниками рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України є загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі, зокрема: ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України; дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою.

Згідно з пп.254.5.3 п.254.5 ст.254 Податкового кодексу України платники рентної плати, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України на підставі ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України, сплачують рентну плату починаючи з дати видачі ліцензії.

Судом встановлено, що відповідач, починаючи з 20.05.2015 не здійснює сплату рентної плати за користування радіочастотними ресурсами України, у зв’язку з чим у Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські національні комунікації» (станом на 01.09.2016) утворилась заборгованість у сумі 19 218,16 грн., що підтверджується листом Броварської об'єднаної державної податкової іспекції Головного управління ДФС у Київській області від 06.09.2016 №576/10/10-34-12-027.

Відповідно до п.п.258.2.4 п.258.2 ст.258 Податкового кодексу України у разі несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України або сплати її в неповному обсязі платниками рентної плати протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про таких платників до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, для вжиття до них заходів згідно із законодавством.

Частиною 3 ст. 58 Закону № 1770-ІІІ встановлено, що у разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців відповідна ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України, а також дозволи на експлуатацію анулюються без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку.

Відповідно до п.п. 10 п. 6 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 №1067/2011 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право звертатися до суду з відповідними позовними заявами в разі порушення суб'єктами господарювання, що проводять діяльність на ринку телекомунікаційних послуг та послуг поштового зв'язку, законів про телекомунікації, інформатизацію, користування радіочастотним ресурсом та поштовий зв'язок, а також з позовами про скасування державної реєстрації у випадках, передбачених законом.

Отже, враховуючи несплату відповідачем щомісячної рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за період більше ніж шість місяців, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для анулювання відповідних ліцензій та дозволу.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки в порядку ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1.Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2.Анулювати дозвіл Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські національні комунікації» (ідентифікаційний код 23531065) на експлуатацію радіоелектронного засобу радіозв’язку цифрового транкінгового радіозв’язку сухопутної рухомої служби від 15.08.2011 №БС400-80-0025283.

3.Анулювати ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські національні комунікації» (ідентифікаційний код 23531065) на користування радіочастотним ресурсом України від 07.07.2011 №6516 (серії АВ №583238), від 22.04.2014 №7709 (серії АЕ №286359) та від 17.11.2014 №7866 (серії АЕ №521754).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Дудін С.О.