Ухвала суду № 62161349, 20.10.2016, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
20.10.2016
Номер справи
34/5005/6065/2011
Номер документу
62161349
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

20.10.16р. Справа № 34/5005/6065/2011

Суддя господарського суду Дніпропетровської області Примак С.А.

при секретарі судового засідання Зайцевій С.А.

за участю представників сторін:

від кредитора: не з'явився;

від боржника: не з'явився;

в засіданні приймали участь:

керуючий санацією: ОСОБА_1посвідчення №193 від 28.02.13р.;

Прокуратура Дн-вської обл.: ОСОБА_2 (посв. №036681 від 11.12.15р.);

Головне управління юстиції в Дн-вській обл.: ОСОБА_3, довіреність від 11.01.16р.

розглянувши справу

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Терра Консалтінг", м. Дніпропетровськ

до боржника Державного підприємства "Аграрний цех "Саксаганський" (ЄДРПОУ 36595392), Дніпропетровська область, Софіївський район, с. Мар'ївка, вул. Центральна, 1

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Суть справи викладена в ухвалі господарського суду Дніпропетровської області від 16.04.15 р.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.04.15 р. продовжено строк санації Державного підприємства "Аграрний цех "Саксаганський" та повноваження керуючого санацією ОСОБА_1 до 15.05.15 р.

15.05.15 р. керуючий санацією ОСОБА_1 подав до господарського суду клопотання про продовження строку санації та повноваження керуючого санацією ОСОБА_1 на 6 місяців.

19.05.15 р. ухвалою господарського суду продовжено строк санації та повноваження керуючого санацією ОСОБА_1 до 16.06.15 р. Призначено розгляд клопотання ОСОБА_1 на 16.06.15 р. на 10:50.

16.06.15 р. ухвалою господарського суду продовжено строк санації Державного підприємства "Аграрний цех "Саксаганський" та повноваження керуючого санацією ОСОБА_1 до 16.12.15 р.

09.12.15 р. керуючий санацією подав до господарського суду клопотання про продовження строку санації.

15.12.15 р. ухвалою господарського суду продовжено строк санації та повноваження керуючого санацією ОСОБА_1 до 14.01.16 р. Призначено розгляд клопотання про продовження строку санації на 14.01.16 р.

Судове засідання 14.01.16 р. не відбулося у зв'язку з хворобою судді.

18.01.16 р. ухвалою господарського суду продовжено строк санації та повноваження керуючого санацією ОСОБА_1 до 09.02.16 р. Відкладено розгляд клопотання про продовження строку санації на 09.02.16 р.

09.02.16р. ухвалою господарського суду Дніпропетровської області продовжено строк санації Державного підприємства "Аграрний цех "Саксаганський" та повноваження керуючого санацією ОСОБА_1 на 6 місяців до 09.08.16 р. Зобов'язано Міністерство енергетики та вугільної промисловості України надати до суду до 15.03.16 р. письмові пояснення з приводу затвердження плану санації ДП "Аграрний цех "Саксаганський" в редакції від 18.01.16 р.

24.03.16 р. ухвалою господарського суду Дніпропетровської області повторно зобов'язано Міністерство енергетики та вугільної промисловості України надати до суду до 15.04.16 р. письмові пояснення з приводу з приводу затвердження плану санації ДП "Аграрний цех "Саксаганський" в редакції від 18.01.16 р.

14.04.16 р. до господарського суду Дніпропетровської області від Міністерства енергетики та вугільної промисловості України надійшли додаткові документи по справі на виконання ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 24.03.16 р.

22.04.16 р. ухвалою господарського суду призначено розгляд справи на 26.05.16 р.

04.05.16 р. керуючий санацією подав до господарського суду клопотання про затвердження звіту керуючого санацією, припинення процедури санації, визнання ДП "Аграрний цех "Саксаганський" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором арбітражного керуючого ОСОБА_1

10.05.16 р. ухвалою господарського суду Дніпропетровської області призначено розгляд клопотання керуючого санацією №01-34/178-04 від 19.04.16 р. на 26.05.16 р. Зобов'язано Міністерство енергетики та вугільної промисловості України надати письмові пояснення з приводу відкриття відносно боржника ДП "Аграрний цех "Саксаганський" ліквідаційної процедури.

26.05.16 р. ухвалою господарського суду Дніпропетровської області відкладено розгляд клопотання керуючого санацією №01-34/178-04 від 19.04.16 р. на 09.06.16 р. Зобов'язано керуючого санацією надати до суду аналіз фінансового стану боржника, а також надати баланс підприємства станом на 01.05.16 р.

09.06.16 р. ухвалою господарського суду Дніпропетровської області відкладено розгляд клопотання керуючого санацією №01-34/178-04 від 19.04.16 р. на 05.07.16 р.

05.07.16 р. ухвалою господарського суду відкладено розгляд клопотання керуючого санацією №01-34/178-04 від 19.04.16 р. на 26.07.16 р.

26.07.16 р. ухвалою господарського суду відкладено розгляд клопотання керуючого санацією №01-34/178-04 від 19.04.16 р. на 04.08.16 р.

04.08.16 р. ухвалою господарського суду відкладено розгляд клопотання керуючого санацією №01-34/178-04 від 19.04.16 р. на 29.09.16 р.

28.09.16 р. Міненерговугілля подало по електронній пошті клопотання від 28.09.16 р. №17.2-ВИХ/207-16 про усунення від виконання обов'язків санатора арбітражного керуючого ОСОБА_1

29.09.16 р. ухвалою господарського суду продовжено строк санації Державного підприємства "Аграрний цех "Саксаганський" та повноваження керуючого санацією ОСОБА_1 до 20.10.16 р. Відкладено розгляд клопотання керуючого санацією №01-34/178-04 від 19.04.16 р. на 20.10.16 р. на 13:00. Призначено розгляд клопотання Міненерговугілля про усунення від виконання обов'язків санатора арбітражного керуючого ОСОБА_1 на 20.10.16 р. на 13:00.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив наступне.

Клопотання Міненерговугілля від 28.09.16 р. №17.2-ВИХ/207-16 про усунення від виконання обов'язків санатора арбітражного керуючого ОСОБА_1 обґрунтовується тим, що керуючим санацією ОСОБА_1 не було надано до Міненерговугілля пропозицій щодо доцільності припинення процедури санації, визнання ДП "Аграрний цех "Саксаганський" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, не було надано рішення комітету кредиторів боржника, а також зазначає про неможливість введення процедури ліквідації, у звязку з перевищенням активів боржника над пасивами.

Керуючим санацією ОСОБА_1 до господарського суду було надано відзив на клопотання Міненерговугілля від 28.09.16 р. №17.2-ВИХ/207-16.

В судове засідання зявився керуючий санацією, представник прокуратури Дніпропетровської області, представник ГТУЮ Дніпропетровської області.

Керуючий санацією ОСОБА_1 в судовому засіданні зазначив, що клопотання Міненерговугілля від 28.09.16 р. №17.2-ВИХ/207-16 є абсолютно необґрунтованим та безпідставним, а викладені доводи повністю спростовуються матеріалами справи, у звязку з чим у задоволенні клопотання повинно бути відмовлено.

Вислухавши присутніх на судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, господарський суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні клопотання Міненерговугілля від 28.09.16 р. №17.2-ВИХ/207-16 з огляну на наступне.

Міненерговугілля обґрунтовуючи в клопотанні від 28.09.16 р. №17.2-ВИХ/207-16 підстави для усунення ОСОБА_1 від виконання обовязків керуючого санацією боржника, посилається на ст.96, ст.114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.11 р. №4212-VI, тобто в редакції після 19.01.13 р.).

Порушення провадження у справі №38/5005/6563/2011 про банкрутство ДП "Аграрний цех "Саксаганський" було здійснено ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 12.05.2011р.

Як передбачено пунктом 1-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.11 р. № 4212-VI), положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п.40 інформаційного листа Вищого господарського суду від 28.03.13 р. №01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.11 р. №4212-VI): Положення Закону застосовуються господарськими судами у розгляді справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання ним чинності, тобто з 19.01.13 р.

Отже, до спірних правовідносин слід застосовувати норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції чинній до 19.01.13 р.

Відповідно до ч.8 ст.17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, чинній до 19.01.13 р.): керуючий санацією може бути звільнений господарським судом від виконання повноважень керуючого санацією, про що виноситься ухвала, у таких випадках:

-за його заявою;

-на підставі рішення комітету кредиторів у разі невиконання чи неналежного виконання ним своїх обовязків. При цьому комітет кредиторів повинен запропонувати кандидатуру іншого керуючого санацією, про що виноситься ухвала господарського суду.

Матеріали справи не містять ані звернення арбітражного керуючого ОСОБА_1 з заявою про звільнення від виконання керуючого санацією ДП "Аграрний цех "Саксаганський", ані рішення комітету кредиторів боржника щодо невиконання чи неналежного виконання ним своїх обовязків керуючого санацією.

Навпаки, дослідивши матеріали справи, судом було встановлено, що 19.04.16 р. було проведено збори комітету кредиторів у справі про банкрутство боржника.

На зборах комітету кредиторів від 19.04.16 р. було прийняте рішення визнати роботу керуючого санацією за результатами санації ДП "Аграрний цех "Саксаганський", як таку що проведена належним чином.

За наведених обставин, відсутні правові підстави щодо звільнення арбітражного керуючого від виконання повноважень керуючого санацією ДП "Аграрний цех "Саксаганський".

Також судом було встановлено, що після введення процедури санації боржника, керуючим санацією багато разів розроблявся план санації ДП "Аграрний цех "Саксаганський" (останній в редакції від 18.01.16 р.), який було схвалено на зборах кредиторів, та направлено на погодження до органу, уповноваженим управляти державним майном (Міністерства енергетики та вугільної промисловості України).

Господарський суд Дніпропетровської області ухвалою від 09.02.16 р. зобовязував Міністерство енергетики та вугільної промисловості України надати до суду до 15.03.16 р. письмові пояснення з приводу затвердження плану санації ДП "Аграрний цех "Саксаганський".

24.03.16 р. ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області повторно було зобов'язано Міністерство енергетики та вугільної промисловості України надати до суду до 15.04.16 р. письмові пояснення з приводу з приводу затвердження плану санації ДП "Аграрний цех "Саксаганський".

Матеріали справи не містять доказів погодження органом, уповноваженим управляти державним майном (Міністерством енергетики та вугільної промисловості України) плану санації ДП "Аграрний цех "Саксаганський".

Отже, протягом чотирьох років проведення процедури санації план санації не був затверджений судом з підстав відсутності відповідного погодження з боку Міненерговугілля.

Суд звертає увагу, що учасники провадження у справі не досягли згоди щодо шляхів фінансового оздоровлення боржника і мету відновлення його платоспроможності за допомогою санаційних заходів не досягнуто.

Згідно до ч.6 ст.18 Закону України "По відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом": якщо протягом шести місяців з дня винесення ухвали про санацію до господарського суду не подано плану санації боржника, господарський суд приймає рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури відповідно до цього Закону.

Пунктом 85 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.09 р. №15 "Про судову практику в справах про банкрутство" визначено вичерпний перелік випадків, коли господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом. До них, зокрема, належить виявлена неможливість досягнення мети процедури санації після її введення судом (частина шоста статті 18, частина дванадцята статті 19, частини п'ята, шоста і одинадцята статті 21 Закону в редакції станом до 19.01.13 р.).

Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України "По відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом": за 15 днів до закінчення санації, а також за наявності підстав для дострокового припинення санації керуючий санацією зобовязаний надати комітету кредиторів письмовий звіт і повідомити членів комітету кредиторів про час і місце проведення засідання комітету кредиторів.

Згідно ч.5 ст.21 Закону України "По відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом": за наслідками розгляду звіту керуючого санацією комітет кредиторів приймає рішення про звернення до господарського суду з клопотанням щодо припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

На зборах комітету кредиторів від 19.04.16 р. було прийнято рішення зобовязати керуючого санацією звернутись до суду з клопотанням про:

затвердження звіту керуючого санацією;

припинення процедури санації ДП "Аграрний цех "Саксаганський";

визнання ДП "Аграрний цех "Саксаганський" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури ДП "Аграрний цех "Саксаганський";

призначення ліквідатором ДП "Аграрний цех "Саксаганський" арбітражного керуючого ОСОБА_1

Так, на виконання рішення прийнятого на зборах комітету кредиторів керуючий санацією звернувся з відповідним клопотанням до господарського суду Дніпропетровської області.

Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції до 19.01.13 р.) не передбачено обовязкової необхідності направлення керуючим санацією до Міненерговугілля пропозицій щодо доцільності припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, та відповідного рішення комітету кредиторів.

В той же час, суд бере до уваги, що матеріали справи місять докази, що керуючим санацією боржника ОСОБА_1 до Міненерговугілля було направлено звіт керуючого санацією, рішення комітетів комітету кредиторів від 19.04.2016р. про відкриття ліквідаційної процедури та листи з проханням погодити відкриття відносно боржника ДП "Аграрний цех "Саксаганський" ліквідаційної процедури.

Так, в матеріалах справи містяться

- лист вих.№01-34/02-06 від 01.06.16 р.;

- лист вих.№01-34/02-07 від 01.07.16 р.;

- лист вих.№01-34/60-07 від 25.07.16 р.;

- лист вих.№01-34/09-10 від 06.10.16 р.

Але органом, уповноваженим управляти державним майном (Міністерством енергетики та вугільної промисловості України), як і у випадку з погодження плану санації боржника протягом тривалого часу (пять місяців) не було надано погодження щодо відкриття ліквідаційної процедури відносно ДП "Аграрний цех "Саксаганський".

Також, суд звертає увагу, що у даній справі про банкрутство застосуванню підлягають імперативні норми ч.6 ст.18 Закону про банкрутство яка встановлює, що план санації боржника повинен бути поданий в господарський суд на затвердження протягом шести місяців з дня винесення ухвали про санацію, оскільки у протилежному випадку господарський суд має право прийняти рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури відповідно до цього Закону.

При цьому в разі введення судом ліквідаційної процедури до затвердження плану санації порядок переходу до ліквідаційної процедури, встановлений ст. 21 Закону про банкрутство, не застосовується, оскільки за таких умов відсутня фактична реалізація плану санації та, відповідно самої процедури. Зокрема, відсутні підстави для дослідження судом питань неоплатності боржника, тобто недостатності його майна для задоволення вимог кредиторів".

Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 27.04.16 р. у справі №904/2604/14.

На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що доводи викладені в клопотанні Міненерговугілля від 28.09.16 р. №17.2-ВИХ/207-16 про усунення від виконання обов'язків санатора арбітражного керуючого ОСОБА_1 спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.

Таким чином, судом не виявлено порушень з боку арбітражного керуючого ОСОБА_1 при виконанні повноважень керуючого санацією ДП "Аграрний цех "Саксаганський" та встановив відсутність правових підстав щодо звільнення арбітражного керуючого від виконання повноважень керуючого санацією ДП "Аграрний цех "Саксаганський".

Також суд вважає неприпустимим посилання Міненерговугілля в своєму клопотанні на ст.29, ст.96, ст.114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.11 р. №4212-VI, тобто в редакції після 19.01.13 р.), оскільки до даних правовідносин застосовується Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції, чинній до 19 січня 2013 року.

Стосовно клопотання керуючого санацією №01-34/178-04 від 19.04.16 р., у зв'язку з необхідністю додаткового дослідження матеріалів справи, суд вважає за доцільне відкласти розгляд справи на іншу дату.

Керуючись ст. ст. 53, 86 ГПК України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволені клопотання Міненерговугілля від 28.09.2016р. №17.2-ВИХ/207-16 про усунення від виконання обов'язків санатора арбітражного керуючого ОСОБА_1

Продовжити строк санації Державного підприємства "Аграрний цех "Саксаганський" та повноваження керуючого санацією ОСОБА_1 до 22.11.16 р.

Відкласти розгляд клопотання керуючого санацією №01-34/178-04 від 19.04.16 р. на 22.11.16 р. на 10:20.

Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Дніпропетровської області за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Володимира Винниченка (Куйбишева), 1а, каб. 3-410.

Явка в судове засідання керуючого санацією ОСОБА_1, прокуратури Дніпропетровської області, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Товариства з обмеженою відповідальністю "Терра Консалтінг" обов'язкова.

Суддя ОСОБА_4