Постанова № 62157149, 18.10.2016, Любешівський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
18.10.2016
Номер справи
162/828/16-а
Номер документу
62157149
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №162/828/16-а

Номер провадження 2-а/162/221/2016

18 жовтня 2016 року смт. Любешів

Любешівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Гладіч Н.І.,

при секретарі Пилипчук Р.М.,

за участю позивачки ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання відмови відповідача неправомірною та зобовязання вчинити дії,-

встановив:

20 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії.

Позов мотивує тим, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Любешівському районі та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України „Про державну службу. При призначенні пенсії не враховано до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які отримані нею перед зверненням за призначенням пенсії. 09.08.2016 року вона зверталася до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі із заявою про перерахунок пенсії із зарахуванням сум виплачених допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, однак в цьому їй було відмовлено. Листом від 18.08.2016 року відповідач повідомив, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не враховується у суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України „Про державну службу, тому немає підстав у перерахунку пенсії. Вважає, що матеріальна допомога повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки на матеріальну допомогу нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та необхідність врахування матеріальної допомоги при обчисленні пенсії державним службовцям узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України. Тому просить відмову Пенсійного фонду України в Любешівському районі щодо врахування матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати в суму заробітної плати при обчисленні пенсії визнати неправомірними та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 87 відсотків суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, згідно з довідкою про заробітну плату № 44 від 29.07.2016 року, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України „Про державну службу, починаючи з 01.05.2008 року.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги із зазначених підстав підтримала повністю, просить їх задовольнити.

Відповідач управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської областів поданому до суду письмовому запереченні позовні вимоги не визнало та представник відповідача в судовому засіданні ОСОБА_2 просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1, оскільки, статтею 37 Закону України „Про державну службу передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (постанова Кабінету Міністрів України „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії №865 від 31.05.2000 року далі - Порядок). Пунктом 1 Порядку передбачено, що розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, як і індексація, не є складовими заробітної плати державного службовця і не можуть враховуватися при здійсненні перерахунку пенсії. Просить справу розглянути без участі представника відповідача.

Заслухавши сторін по справі, дослідивши подані сторонами та витребувані судом докази в їх сукупності, аналіз законодавства приводить суд до висновку про необхідність часткового задоволення позову.

В судовому засіданні встановлено, що 02.04.2011 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України „Про державну службу (в редакції закону чинній на час призначення пенсії позивачу).

09 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням сум виплачених допомог на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації згідно довідки виданої Державною фінансовою інспекцією у Волинській області № 44 від 29.07.2016 року, однак в цьому їй було відмовлено.

Як вбачається з листа управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі № 3894/02 від 18.08.2016 року, матеріальна допомога та індексація заробітної плати є одноразовою виплатою і не враховується в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України „Про державну службу, тому немає підстав у перерахунку пенсії.

За змістом статті 37 Закону України „Про державну службу (в редакції закону чинній на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України „Про оплату праці встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України „Про державну службу передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Вказана норма визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.

З довідки № 44 виданої 29.07.2016 року Державною фінансовою інспекцією у Волинській області вбачається, що за період з 01 квітня 2009 року по березень 2011 року позивачка отримувала надбавки, премії та інші виплати (матеріальну допомогу на оздоровлення, індексація, тощо). На вказані суми проведено нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 1 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Обєктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення, пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб та індексація входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Крім того, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення враховуються при обчисленні пенсій.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, 14.05.2013 року у справі № 21-125а13, 28.05.2013 року у справі №21-97а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов`язковими для всіх судів України.

Одночасно суд зазначає, що при проведенні перерахунку пенсії державного службовця має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України „Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні зміни до ст. 37 Закону України „Про державну службу щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Таким чином суд зазначає, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 підлягає проведенню виходячи з розміру заробітної плати у відсотках, встановленого на момент первинного призначення пенсії.

З вищезазначених підстав не заслуговують на увагу суду і посилання відповідача на положення Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення державних службовців, оскільки позивач мав право на врахування відповідачем при призначенні пенсії всіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно із ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення субєкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи те, що порушення прав позивача носить триваючий характер, і про порушення такого позивач повинен був дізнатися в момент призначення пенсії суд вважає, що вимогу щодо зобовязання відповідача зробити перерахунок пенсії з 01.05.2008 року з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати та виплатити недоплачену пенсію слід задовольнити частково, зобов'язавши відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги та індексації заробітної плати з дати звернення позивача із відповідною заявою до відповідача про проведення такого перерахунку пенсії, тобто з 09.08.2016 року.

Розподіл судових витрат між сторонами слід здійснити за правилами статті 94 КАС.

Керуючись ст.ст. 6-12, 72, 86, 99, 100, 158-163, 167, 244-2 КАС України, ст.ст. 33, 35, 37 Закону України „Про державну службу, ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення, ч. 1 ст. 1 Закону України „Про оплату праці, ст. 41 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання відмови відповідача неправомірною та зобовязання вчинити діїзадовольнити .

Визнати неправомірну відмову управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації під час обчислення ОСОБА_1пенсії відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1пенсію в розмірі 87 відсотків суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, згідно з довідкою про заробітну плату № 44 від 29.07.2016 року, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України „Про державну службу, починаючи з 09 серпня 2016 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1судові витрати у розмірі 551 (пятсот пятдесят одну) гривню 20 копійок (судовий збір), які підлягають обов'язковому стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку управління Пенсійного фонду України у Любешівському районі Волинської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Любешівський районний суд протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий: