Постанова № 62157133, 29.09.2016, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
29.09.2016
Номер справи
161/9531/16-а
Номер документу
62157133
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 161/9531/16-а

Провадження № 2-а/161/530/16

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2016 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Кирилюк В.Ф.

при секретарі Турук І.Р.

з участю : позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії.

Позов мотивує тим, що 24.05.2014 року у неї народилася дочка ОСОБА_4. В межах встановленого законодавством строку 15.12.2014 року вона звернулася до департаменту соціальної політики Луцької міської ради з заявою про призначення допомоги при народженні, як на другу дитину, відповідно до п. 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751.

Рішення про призначення державної допомоги та її розмір або про відмову в призначенні допомоги відповідач не надавав і не надсилав. 01.05.2014 року на її рахунок, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк» для отримання допомоги, первісно були зараховані кошти відповідача одноразово в сумі 10320 грн. та 860 грн. отримувала щомісячно по 31.05.2016 року без розмежування цільового призначення перерахувань. На її заяву щодо причини припинення виплати допомоги листом від 07.07.2016 року №М-992/060/20-11 відповідач повідомив, що допомога при народженні дитини призначена у розмірі як на першу дитину, оскільки вона не надала свідоцтво про народження старшої дитини.

Рішення відповідача вважає неправомірним, оскільки вона має право на державну допомогу при народженні другої дитини.

На підставі викладеного просила суд визнати неправомірними дії департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо призначення їй допомоги при народженні другої дитини як на першу дитину, зобовязати департамент соціальної політики Луцької міської ради вчинити дії, а саме: перерахувати і виплатити недоплачену допомогу при народженні другої дитини у розмірі, передбаченому на другу дитину.

В судовому засіданні позивач та її представник заявлені вимоги підтримали з підстав, зазначених в позовній заяві, просили позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечила. Суду пояснила, що до заяви про призначення допомоги при народженні дитини позивач надала лише свідоцтво про народження другої дитини та копію його перекладу українською мовою. Відповідно, 17.12.2014 року позивачу призначено допомогу при народженні першої дитини, оскільки департамент соціальної політики не мав підстав для призначення позивачу допомоги при народженні як на другу дитину. Тобто, дії відповідача при призначення позивачу допомоги при народженні на першу дитину є правомірними. В позові просила відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії АЮ 225105, виданого 29.03.2014 року Луцьким МВ УДМС України у Волинській області (а.с. 4).

Згідно свідоцтва про народження серії VІІ-МЮ №589483, виданого Лівобережним відділом ЗАГС Управління ЗАГС Москви ОСОБА_1 є матірю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 6).

Відповідно до ст. 1 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми від 21.11.1992 pоку, громадяни України, в сімях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом, та іншими законами України. Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також особи, яким надано статус біженця в Україні, мають право на державну допомогу нарівні з громадянами України на умовах, передбачених цим Законом, іншими законами або міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Постановою КМУ Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми від 27.12.2001 року № 1751 затверджений Порядок призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, згідно п.2 якого державна допомога сім'ям з дітьми призначається і виплачується, зокрема, громадянам України.

Відповідно до п.12 зазначеного Порядку допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

15 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради з заявою про призначення допомоги при народженні другої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2(а.с. 21-22).

Відповідно до п.10, п.11 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

Для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови предявлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається:

1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

2)копія свідоцтва про народження дитини (з предявленням оригіналу).

Особи, що звернулися за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей (народжених до 30 червня 2014 р.), подають копії свідоцтв про народження кожної дитини, яка враховується під час визначення розміру допомоги.

Представник відповідача в судовому засіданні пояснила, що до наданих позивачкою матеріалів при зверненні за призначенням допомоги, нею не була надана копія свідоцтва про народження першої дитини, яка була б врахована під час визначення розміру допомоги.

Судом встановлено, що докази того, що при зверненні за призначенням допомоги ОСОБА_1 надавала копію свідоцтва про народження першої дитини у справі відсутні. Разом з тим, згідно ст.6 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.

Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Як встановлено в судовому засіданні при зверненні за призначенням допомоги обовязковим є предявлення паспорта, що посвідчує особу.

З паспорта ОСОБА_1 вбачається, що в ньому наявна відмітка про старшу дитину заявника ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3. Позивач пояснила суду, що така відмітка була наявна на час звернення за призначенням допомоги.

І хоча представник відповідача пояснила, що такої відмітки в паспорті позивача на час звернення за призначенням допомоги могло не бути, відповідних доказів цьому відповідачем не надано.

Тому суд вважає, що встановлюючи особу заявника згідно наданого паспорта громадянина України при прийнятті від неї необхідних документів, працівнику відповідача слід було зясувати та вирішити зазначене питання із особою, яка звернулася за призначенням допомоги.

Позивач пояснила також, що письмове повідомлення про прийняття відповідного рішення, яке вона могла б оскаржити у встановленому законом порядку, відповідач їй не надсилав, що не заперечила в судовому засіданні представник відповідача.

Крім того, представник відповідача посилається на той факт, що в заяві про призначення допомоги позивач вказала про призначення допомоги при народженні саме першої дитини.

Дослідивши вказану заяву в судовому засіданні, суд вважає таке твердження невірним з огляду на те, що номер, дата реєстрації заяви та відмітка про першу дитину виконані іншим почерком, ніж основні відомості, вказані в заяві.

Дану обставину суд трактує в користь позивача, яка заперечила написання нею номера, дату реєстрації заяви та відмітки про першу дитину.

Суд вважає, що у випадках виникнення неточностей, суперечностей, розбіжностей у поданих заявниками документах при зверненні за призначенням державних допомог орган соціального захисту населення за місцем проживання батьків зобовязаний вирішувати питання, що виникли, із особами, які претендують на призначення допомоги, з метою прийняття правильного рішення про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України Про державну допомогу сім'ям з дітьмивідповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, на основі встановлених обставин суд приходить до висновку, що дії відповідача в частині призначення ОСОБА_1 допомоги при народженні другої дитини, як при народженні першої дитини є неправомірними, а тому Департамент соціальної політики Луцької міської ради слід зобовязати перерахувати та виплатити позивачу недоплачену допомогу при народженні другої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, у розмірі, передбаченому на другу дитину, на час звернення за призначенням допомоги.

На підставі Конституції України, Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми, постанови КМУ Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми від 27.12.2001 року № 1751, Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, керуючись ст. ст.2,6, 14, 17-19, 69-72, 158-164 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо призначення ОСОБА_1 допомоги при народженні другої дитини, як при народженні першої дитини.

Зобовязати Департамент соціальної політики Луцької міської ради перерахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, недоплачену допомогу при народженні другої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, у розмірі, передбаченому на другу дитину

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Луцького міськрайонного суду В.Ф.Кирилюк