Постанова № 62156736, 21.10.2016, Марківський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
21.10.2016
Номер справи
417/3158/16-а
Номер документу
62156736
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 417/3158/16-а

Провадження № 2-а/417/27/16

ПОСТАНОВА

Іменем україни

"21" жовтня 2016 р. смт.Марківка Луганської області

Марківський районний суд Луганської області у складі: головуючого судді Дідоренко А.Е., при секретарі Колеснік В.В., розглянувши в залі суду смт. Марківка Луганської області в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовомОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, посилаючись на те, що до 30.03.2004 вона працювала на посаді заступника начальника Марківського районного відділу державної виконавчої служби в Головному управлінні юстиції в Луганській області. З 30.03.2004 року їй було призначено пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» в розмірі 90 % від суми заробітної плати.

15.09.2016 вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2016 №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».

Однак рішенням комісії при УПФУ в Марківському районі Луганської області від 20.09.2016 за № 20 ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії з причини того, що раніш призначені пенсії з 01.06.2015 не перераховуються. Також зазначено, що для перерахунку раніше призначених пенсій за спеціальними законами, посадові оклади яких підвищені відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013, підстави відсутні.

Позивач просить суд визнати протиправними дії УПФУ в Марківському районі Луганської області щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Головного територіального управління юстиції у Луганській області №191 від 08.09.2016 про заробітну плату, починаючи з 01.09.2016 у розмірі 90% від суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на посаді заступника начальника відділу державної виконавчої служби.

В судове засідання позивач не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує, просить розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі документами (а.с.33).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка (а.с.26), подав до канцелярії суду письмові заперечення проти позову, відповідно до яких просить слухати справу за відсутності представника відповідача, за наявними у справі матеріалами (а.с.30).

В письмових запереченнях проти позову представник відповідача зазначив, що з 31.03.2004 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». Стаж державної служби складає 34 роки 1 місяць 22 дні. Рішенням комісії при УПФУ в Марківському районі Луганської області від 20.09.2016 за № 20 їй було відмовлено в перерахунку пенсії на підставі Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням набавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати двадцяти мінімальних розмірів пенсій за віком, встановленої абзацом першим частини першої ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Також, в запереченнях представник відповідача зазначає, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно доЗакону України «Про державну службу» та інші.

Виходячи із зазначеного, для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України від 16.12.1993 року №3723 «Про державну службу» підстави відсутні.

Також з 01 травня 2016 року набрали чинності Закон України від 10.12.2015 року №889 «Про державну службу» та постанова КМУ від 06.04.2016 №292 про «Деякі питання оплати праці державним службовцям у 2016 році». Законом №889-VIII від 10.12.2015 року проведення перерахунку пенсій державних службовців не передбачено. Таким чином, в сукупності, управління вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, а посадові особи управління діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України. Просили відмовити в задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі (а.с.31-32).

Враховуючи, що особи, які беруть участь у даній справі, скористалися правом заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд на підставі ч.4 ст.122 КАС України роглядає адміністративну справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи встановив наступні обставини та визначив відповідні до них правовідносини.

Згідно трудової книжки виданої 29.09.1966 року позивач 09.07.2003 переведена на посаду заступника начальника Марківського районного відділу державної виконавчої служби в Головному управлінні юстиції в Луганській області, 30.03.2004 року звільнена з займаної посади у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі та виходом на пенсію.

Відповідно посвідчення виданого 27.10.2004 року ОСОБА_1 з 30.03.2004 призначено пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» в розмірі 90 % від суми її заробітної плати (а.с.11)

20.09.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

20.09.2016 відповідач рішенням комісії при УПФУ в Марківському районі Луганської області за № 20 відмовив у перерахунку пенсії з причини того, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно доЗакону України «Про державну службу» та інші.

Крім того, 01.12.015 набрала чинності постанова КМУ № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» якою передбачено підвищення, зокрема окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено деякими постановами та розпорядженнями, зазначеними у постанові у межах затверджених видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування , прокуратури та інших органів, за рахунок виплат пов'язаних з індексацією надбавок, доплат, премій.

Отже, в сукупності підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні (а.с.16).

Із встановлених обставин вбачається, що між позивачем та відповідачем, як фізичною особою та суб'єктом владних повноважень, виник публічно-правовий спір в межах якого позивач вважає, що відповідач своїм рішенням про відмову у перерахунку пенсії, порушив його право на соціальний захист , а тому оспорює таку відмову.

Суд, розглянувши адміністративну справу в межах заявлених позовних вимог, об'єктивно оцінивши докази, які містяться в адміністративній справі, вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, наякі нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотківзаробітноїплатипрацюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000.

Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «;Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів згідно з додатком 1 до цієї Постанови, та місячний посадовий оклад заступника керівника відділу у складі департаменту, служби, самостійного управління встановлено у розмірі 2929,00 гривень.

Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 08.09.2016 №191, виданої Головним територіальним управлінням юстиції у Луганській області ОСОБА_1, посадовий оклад заступника начальника відділу державної виконавчої служби з 01.05.2016 встановлено в сумі 2929,00 гривень (а.с.6).

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015.

Крім цього суд звертає увагу відповідача на те, що зміни, які відбулися в ст. 37 Закону № 3723-XII, стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначаться після набрання чинності змін до закону, і ніяким чином не підлягає перегляду розмір відсотків, що були обчислені при призначенні пенсії.

Отже, суд приходить до висновку, що дії УПФУ в Марківському районі Луганської області з приводу відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про державну службу», в звя'зку з підвищенням посадових окладів працюючим Головного територіального управління юстиції в Луганській області, є протиправними.

Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що порушене право позивача на перерахунок його пенсії, в зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців.

Також, судом відхиляються заперечення представника відповідача, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законами України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються, виходячи з такого.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 02.03.2015, який набрав чинності 28.03.2015, окремі положення 01.04.2015.У п. 5Прикінцевих положень цьогоЗакону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу». Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.У цій справі спірним є питання перерахунку пенсії позивачу, призначеної 30.03.2004 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити в повному обсязі, визнати протиправними дії УПФУ в Марківському районі Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії та зобовязати УПФУ в Марківському районі Луганської області здійснити перерахунок призначеної пенсії, в звязку з підвищенням посадових окладів державних службовців.

На підставі ст.94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача необхідно стягнути сплачений ним судовий збір відповідно до квитанції №49 26.09.2016 в сумі 551,20 гривень.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 94, 99, 100, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Марківському районі Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного територіального управління юстиції у Луганській області №191 від 08.09.2016 року.

Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Марківському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідки Головного територіального управління юстиції у Луганській області №191 від 08.09.2016 про заробітну плату, починаючи з 01.09.2016 року у розмірі 90% від суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на посаді заступника начальника відділу державної виконавчої служби.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у сумі 521 (п'ятсот двадцять одна) гривня 20 копійок.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Марківський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Марківського районного суду А.Е. Дідоренко