Постанова № 62152582, 11.10.2016, Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Дата ухвалення
11.10.2016
Номер справи
446/2721/15-а
Номер документу
62152582
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 446/2721/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.10.2016 року Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Бакай І. А.

секретаря Новосад І.В.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Камянка-Бузька справу за позовом ОСОБА_1 до Камянка-Бузького обєднання управління ПФУ у Львівській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Позивачка звернулась до суду з позовом та просить визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації до складових заробітної плати, що враховуються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» ( редакції , що діяла на час виходу на пенсію) з врахуванням фактично отриманих сум згідно поданою нею довідки, починаючи з 19.11.2015 р., стягнути в її користь сплачений судовий збір в сумі 551грн. 20 коп.

Позов обґрунтовує тим, що вона отримує пенсію за вислугою років в розмірі 90% середнього за робітку відповідно до Закону України Про державну службу. Під час призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» управлінням не було враховано матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.19 листопада вона 2015 року звернулась до відповідача з заявою про проведення їй перерахунку пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України Про державну службу (в редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та долучила відповідну довідку Управління державної казначейської служби України в Камянка-Бузькому районі Львівської області № 483 від 19.11.2015 року.

Однак, листом відповідача від 26.11.2015 р. їй повідомлено про відмову в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на ч.5 розділу ІІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року, згідно з яким з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначалась згідно з Законом України «Про державну службу». Враховуючи зазначене, з 01.06.2015 року пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначаються, а призначені, на думку відповідача, з 01.06.2015 року не перераховуються.

У звязку з несправністю звукозаписуючого пристрою сторони подали заяви, в яких не заперечили щодо не проведення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Суд вважає за можливе проводити розгляд справи без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

У судовому засіданні позивач позов підтримала, дала пояснення аналогічні наведеним у позові.

Представник відповідача заперечила проти задоволення позову з підстав наведених у письмовому запереченні. Зокрема, відповідачем зазначено, що відповідно до Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Постановою КМУ від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не передбачено, що складовими заробітної плати для пенсії державним службовцям є матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, а тому такі не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця. При призначені пенсії до заробітку для обчислення пенсії матеріальна допомога на оздоровлення та індексація не включаються, оскільки є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу». З 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України «Про державну службу», не призначаються, а призначені пенсії не перераховуються.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід частково задовольнити з таких підстав.

Судом встановлено, та сторонами не оспорюється, що позивачці призначено пенсію державного службовця з 26.05.2009 року за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця.

19.11.2015р. позивачка звернулася до УПФУ в Камянка-Бузькому районі Львівської області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати № 483 від 19.11.2015р., виданої Управління державної казначейської служби України в Камянка-Бузькому районі Львівської області, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Проте, листом від 26.11.2015р. № 5020/03-12 управління Пенсійного фонду України у Камянка-Бузькому районі Львівської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у звязку з тим, що постановою КМУ від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносились зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», тому розмір пенсії обчислено з дотриманням вимог чинного законодавства. Крім цього зазначено, що в органів Пенсійного фонду відсутні будь-які правові підстави для перерахунку пенсії, покликаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 2 березня 2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, на яку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно із ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Наведені положення дають підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім цього, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, доводи відповідача, про те, що суми матеріальної допомоги, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставними.

Довідкою про складові заробітної плати Управління державної казначейської служби України в Камянка-Бузькому районі Львівської області №483 від 19.11.2015року, підтверджено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню, а тому, згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом.

З огляду на вищенаведені обставини та правові норми, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір та порядок перерахунку пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 2 березня 2015 року передбачено, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет міністрів України», «;Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.

Наведена норма свідчить про те, що з 1 червня 2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу», оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яку поширюється дія цих законів, скасовані.

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, суд приходить до висновку, що зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 2 березня 2015 року стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».

При цьому, твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки положення Закону України «Про державну службу» щодо проведення перерахунку пенсій державним службовцям, втратили чинність з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 2 березня 2015 року, є необґрунтованими. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням поданої позивачем довідки про складові заробітної плати, а тому, з огляду на викладене вище, наведені відповідачем підстави для відмови у перерахунку пенсії є необґрунтованими.

Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Порядок коригування виплат, зазначених у пункті 1 цієї постанови, при призначенні пенсії встановлюється Міністерством праці та соціальної політики разом з Міністерством фінансів.

Згідно з пунктом 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»,затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства фінансів України від 11.08.2003 р. №226/509та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.09.2003 р. за № 758/8079, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які нараховані, виходячи з посадового окладу та рангу, до прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", коригується за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг, що визначається окремо для кожного працівника шляхом ділення суми посадового окладу і надбавки за ранг, встановлених йому постановою Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати, на суму посадового окладу і надбавки до нього за ранг, які працівник мав до підвищення заробітної плати. Інші виплати, які розраховуються, виходячи з посадового окладу, коригуються на коефіцієнт підвищення, який визначається у вищезазначеному порядку шляхом ділення посадових окладів. Розміри посадових окладів і надбавок за ранги за станом на останній день до підвищення заробітної плати визначаються за довідками установ чи організацій.

Враховуючи зазначене вище, а також те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації грошових доходів населення входять в структуру заробітної плати державного службовця, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та нараховуються виходячи із посадового окладу та надбавки до нього за ранг, відтак, під час обчислення розміру пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» підлягають коригуванню за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг відповідно до Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Разом з тим, при визначенні часу, з якого належить здійснювати перерахунок, суд виходить з норм ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за правилами якої перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно.

Враховуючи, що заява позивачем про перерахунок пенсії подана 19 листопада 2015 року, відтак права останньої підлягають захисту з 1 грудня 2015 року.

За таких обставин, для відновлення порушеного права позивача, необхідно зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 1 грудня 2015 року з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати), згідно з поданою довідкою №483 від 19.11.2015р., виданою Управлінням державної казначейської служби України в Камянка-Бузькому районі Львівської області, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у розмірі 90% заробітної плати державного службовця, з урахуванням Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Суд вважає, що з Державного бюджету слід стягнути на користь позивача 487 грн. 20 коп. сплаченого судового збору, що підтверджується наданою квитанцією, а не в сумі 551грн. 20 коп., як просить позивач.

Керуючись ст.ст. 3, 22, 58 Конституції України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» , ст.ст. 2, 7-23, 71, 86, 94, 158-163, 167, 186, ст.254 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити частково.

Зобовязати Камянка-Бузьке обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 1 грудня 2015 року з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати), згідно з поданою довідкою №483 від 19.11.2015 року, виданою Управлінням державної казначейської служби України в Камянка-Бузькому районі Львівської області, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у розмірі 90% заробітної плати державного службовця, з урахуванням Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Камянка-Бузького обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на користь ОСОБА_1 витрати, повязані із сплатою судового збору, у розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень) 20 копійок.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Камянка-Бузький районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у повному обсязі.

Головуючий:

Оригінал постанови.