Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/3570/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" жовтня 2016 р.
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Коваленко В.П.
при секретарі Хомутовській М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коростенського обєднаного Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області, про визнання дій неправомірними , рішення щодо відмови перерахувати пенсію , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із даним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Коростенського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови перерахувати пенсію згідно довідки прокуратури №18-44 від 25.01.2016 року про підвищення заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам у розмірі 84% від суми зарплати та зобовязати відповідача зробити вказаний розрахунок і виплатити недоплачену пенсію. Свої вимоги обґрунтовує тим, що має статус пенсіонера, умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону України №1789-Х11. У звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури з 01.06.2015 року йому відмовлено відповідачем у проведенні перерахунку пенсії на підставі поданої довідки.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 підтримав викладені вимоги, просить їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві. Представник відповідача ОСОБА_3 заперечує проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що Законом України від 02.03.2015 року №213-У11 з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначались відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Суд відмовляє в задоволенні позовних вимог позивача, виходячи з таких підстав.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 працював в органах прокуратури , отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про прокуратуру» при загальному стажі роботи 22 роки 06 місяців 09 днів, в тому числі стаж роботи на посадах прокурорів і слідчих 12 років 0 місяців 12 днів. Загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку складає 84%. Тобто, набув права на пенсійне забезпечення за вислугою років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-Х11 ( в редакції, чинній на час набуття такого права).
В лютому 2016 року позивач звернувся до Коростенського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахування пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у звязку з підвищенням розміру заробітної плати, у відповідності до довідки прокуратури Житомирської області за №18-44 від 25.01.2016 року.
Листом №2371/02 від 10.02.2016 року відповідач відмовив ОСОБА_1 в перерахуванні пенсії.
Згідно із частиною 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-Х11 держава взяла на себе обовязок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури , виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
Частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-Х11 визначено, що при призначенні працівникам прокуратури пенсії перераховувалися у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводився з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадився з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Разом з тим, Законом України від 28.12.2014 року №76-Х111 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та частину вісімнадцяту викладено у такій редакції : «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
15.07.2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» згідно розділу Х11 Прикінцевих положень якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення : Закон України «Про прокуратуру» ( Відомості Верховної Ради України,1991р.,№53,ст.793,№50ст.474;1995р. №11ст.71,№34ст.268;2001 р.№9ст.38,№44ст.233;2002 р.№17ст.117,ст..125;2003р. №29 ст.233,№30 ст.247; 2004 р. №8ст.66; 2005 р.№2ст.32,№6 ст.132,№11 ст.198; 2006 р.№1ст.18,№19-20 ст.156; 2007 р. №7-8 ст.66,№33 ст.442; 2008 р. №№5-8,ст.78№48ст.357; 2010 р,№37ст.497,№№41-45 ст.529; 2011 р.»23ст.160 ,№30ст.279; 2012р №12-13ст.82; 2013 р. №14ст.89,№21ст.208,№37ст.490,№39ст.517;2014р.№11ст.132,№17ст.593,№20-21ст.745,№22ст.816 із змінами, внесеними Законом України від 14 серпня 2014 року №1642-У11), крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 462, статті47, частин першої статті 49, частини пятої статті 50, частин третьої, четвертої , шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 512, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур , яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Отже, на час звернення позивача ОСОБА_1 до відповідача із заявою про перерахунок пенсії лютий 2016 року) частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «про прокуратуру втратили чинність .
Згідно ч.20ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (чинної на час виникнення спірних правовідносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а тому вказані зміни до законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був гарантований ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» при призначенні пенсії, проте визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури покладено на Кабінет Міністрів України.
На час звернення позивача за перерахунком пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
Норми законодавства щодо умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на час розгляду даної адміністративної справи є чинними і не визнані неконституційними, а тому підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами.
Конституційний суд України в п.2.1 рішення №20-рп/2011 від 26.12.2011 року зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
У п.2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту. У рішенні від 2 березня 1999 року №2-рп/99 у справі за комунальні послуги Конституційний Суд вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений неконституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України. Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом , який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.160,162 КАС України, ст.ст.50-1, 86 Закону України « «Про прокуратуру» , суд
П О С Т А Н О В И В:
В позові ОСОБА_1 до Коростенського обєднаного Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області, про визнання дій неправомірними , рішення щодо відмови перерахувати пенсію відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростенський міськрайонний суд шляхом подачі протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі апеляційної скарги.
Суддя Коваленко В.П.