Постанова № 62149265, 13.10.2016, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
13.10.2016
Номер справи
265/4520/16-а
Номер документу
62149265
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №265/4520/16-а

Провадження №2-а/265/155/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 жовтня 2016 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Костромітіної О.О., за участю секретаря Куксенко А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок індексації пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача про перерахунок індексації пенсії, посилаючись на те, що перебуває на обліку в УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя, отримуючи пенсію за віком до Закону України «Про пенсійне забезпечення з березня 2001 року, яка з 01.01.2004 року перерахована відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Вона не працює з 10.02.2005 року. Пенсія їй нараховується без доплати до прожиткового мінімуму. Вона неодноразово зверталася до відповідача. З отриманих відповідей позивачка довідалася про порушення відповідачем порядку проведенні індексації пенсії.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення належним чином індексації пенсії зазначала, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% до 31 грудня 2015 року та в розмірі 103% після 1 січня 2016 року. При цьому бюджетом ПФУ на 2014 рік та на 2015 рік обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101% порогу індексу споживчих цін. Тому вважає обґрунтованими свої вимоги щодо проведення індексації пенсії наростаючим підсумком, бо індекс інфляції кожного місяця з 1 січня 2015 року перевищує 101%, що підтверджується офіційно оприлюдненими даними.

29.04.2016 року позивачка отримала лист від Головного Управління ПФУ в Донецькій області, де зазначено, що відповідач на теперішній час для проведення індексації пенсії позивачці застосовує коефіцієнти індексації та розміри прожиткових мінімумів, які були встановлені у грудні 2014 року. Так, відповідач розраховує пенсію позивача наступним чином:

- за період з 01.01.2015 р. по 01.09.2015 року (прожитковий мінімум 949 грн.) основний розмір пенсії складає 1767,67 грн., доплата за понаднормовий стаж 19 років - 180,31 грн., підвищення у звязку із зростанням середньої зарплати 103,65 грн., сума індексації 179,36 грн., загальний розмір пенсійної виплати (пенсія + індексація) 2230,99 грн.,

- після 01.09.2015 р. (прожитковий мінімум 1074 грн.) основний розмір пенсії складає 1767,67 грн., доплата за понаднормовий стаж 19 років - 204,06 грн. (підвищення + 23,75 грн.), підвищення у звязку із зростанням середньої зарплати 103,65 грн., сума індексації 0,00 грн., фіксована сума індексації 155,99 грн. (179,36 грн. 23,75 грн. = 155,99 грн.), загальний розмір пенсійної виплати (пенсія + індексація) 2230,99 грн.

Цей лист не містить відповідних посилань на нормативно-правові акти, відповідно до яких повинен діяти відповідач. Вважає, що відповідач проводячи індексацію пенсії вийшов за межи встановлені відповідним законодавством, що є порушенням ст.ст. 8, 19 Конституції України.

Вважає, що ця відповідь підтверджує протиправну бездіяльність відповідача щодо не проведення позивачу індексації пенсії та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, не визначення фіксованої суми індексації виходячи із базового місяця грудень 2013р. у вересні 2015р. Вважає, що відповідач проводячи індексацію пенсії вийшов за межи встановлені відповідним законодавством, що є порушенням ст.ст. 8, 19 Конституції України, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції чинної до 31.12.2015р. та в редакції чинної з 01.01.2016р.), п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (в редакціях чинних на час виникнення правовідносин) в звязку з наступним:

Індекс споживчих цін у відсотках згідно офіційно оприлюднених даних в газеті «Урядовий курєр», що є загальновідомими в 2014 році є: Січень - 100,2; лютий - 100,6; березень-102,2; квітень-103,3;травень-103,8; червень- 101,0; липень -100,4; серпень -100,8; вересень-102,9; жовтень-102,4; листопад-101,9; грудень-103,0; в 2015 році є: січень -103,1; лютий-105,3; березень 110,8; квітень -114,0; травень 102,2; червень 100,4, липень 99,0; серпень 99,2; вересень-102,9; жовтень-98,7; листопад-102,0; грудень-100,7; в 2016 році є: січень 100,9, лютий 99,6, березень 101,0, квітень 103,5.

Так, відповідач не обчислював індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця грудень 2013р. (який їм не заперечується) з 01 січня 2015р. Внаслідок цього індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком було визначено відповідачем на рівні 18,9 % (що в грошовому вираженні складає індексацію пенсії в розмірі 179,36 грн.).

Але з 01.01.2015 р. відповідач протиправно припинив проводити обчислювання індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця грудень 2013р. Так, з 01.01.2015 р. по 31.08.2015 р. приріст індексу споживчих цін для визначення суми індексації у відсотках та сума індексації пенсії при базовому місяці грудень 2013 р. складає: 21,2% (201,19 грн.) в січні 2015 р., 24,8% (235,35 грн.) в лютому 2015 р., 28,7 % (272,36 грн.) в березні 2015 р., 35,5 % (336,90 грн.) в квітні 2015 р., 50,1 % (475,45 грн.) в травні 2015 р., 71,2 % (675,69 грн.) в червні 2015 р., 74,9 % (710,80 грн.) з серпня 2015 р.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2015 року 949 гривень; з 1 вересня 2015 року - 1074 гривні. Відповідно до статті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1208 гривень. Після зміни базового місяця в вересні 2015 р. через зміну прожиткового мінімуму з 949,00 грн до 1074,00 грн., відповідач не вірно визначив фіксовану суми індексації виходячи із базового місяця грудень 2013р., як це було передбачено діючим на той час абз. 3 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі Порядок) та додатком 4 до Порядку.

Відповідач з 01.09.2015 р. під час підвищення пенсії на 23,75 грн. зафіксовував суму індексації пенсії на рівні 155,61 грн. Такі дії відповідача є протиправними, так як він повинен був зафіксувати суму індексації на рівні різниці між підвищенням та сумою індексації, яка складає 687,05 грн. (710,80 грн. 23,75 грн. = 687,05 грн.).

Відповідно до додатку 4 до Порядку (в редакції чинної на вересень 2015 р.), якщо у разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку. Отже, з 21.06.2012 р. п. 3, 8 Постанови КМУ від 13 червня 2012 р. № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» викладено в новий редакції абз. 3 п. 5 Порядку та Додаток 4 до Порядку та введено порядок обчислення фіксованої суми індексації, як різниця між сумою індексації та сумою підвищення. Після набрання чинності 21.06.2012 р. Постанови КМУ від 13 червня 2012 р. № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» відповідач не зафіксував різницю між сумою індексації визначеної виходячи з базового місяця грудень 2013 р. та індексу споживчих цін за період з січня 2014 р. та сумою підвищення (фіксовану суму індексації). Так, відповідач повинен був розрахувати фіксовану суму індексації в вересні 2015 р. виходячи з базового місяця грудень 2013 р. та індексу споживчих цін за період з січня 2014 р., але не зробив цього.

Фіксовану суму індексації (687,05 грн.) відповідач повинен був зафіксувати та виплачувати позивачу до наступного збільшення розміру пенсії, при якому таке збільшення повинне перевищити зазначену фіксовану величину. До теперішнього часу пенсія позивача на суму фіксованої суми індексації не підвищувалась. Таким чином, відповідно до додатку 4 до Порядку, якщо наступне підвищення пенсії не перевищує фіксовану величину, то здійснюється підвищення пенсії та додається раніше зафіксована величина індексації.

Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 встановлено порядок проведення обчислення суми індексу споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком (додаток №1 містить приклад) та встановлено порядок обчислення суми індексації з урахуванням зміни прожиткового мінімуму (додаток №2 містить відповідний приклад), а також визначення фіксованої суми індексації (додаток №4 в редакції на вересень 2015 р містить відповідний приклад). Відповідач прямо порушує вимоги цього порядку.

З 01.09.2015 р. відповідач повинен був почати проводити обчислювання індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця вересень 2015 р. з додатковим нарахуванням та виплатою фіксованої суми індексації виходячи із базового місяця грудень 2013р. в сумі 687,05 грн. Індекс споживчих цін після 01.01.2016 р. з 01.04.2016 р. склав 103,5 %, внаслідок чого відповідач повинен був проводити обчислювання індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця вересень 2015 р., так як приріст індексу споживчих цін для визначення суми індексації у відсотках з 01.06.2016 р. склав 6,5 % та сума індексації пенсії 73,45 грн.

Вважає, що відповідач проводячи індексацію пенсії вийшов за межи встановлені відповідним законодавством, що є порушенням ст.ст. 8, 19 Конституції України, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції чинної до 31.12.2015р. та в редакції чинної з 01.01.2016р.), п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (в редакціях чинних на час виникнення правовідносин).

Таким чином, відповідач порушив вимоги Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

Отже, внаслідок бездіяльності відповідача щодо не проведення індексації пенсії та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, не визначення різниці між підвищенням пенсії у вересні 205 р. та сумою індексації, і як наслідок не визначення фіксованої суми індексації, значно зменшено пенсію позивача, що суперечать чинному законодавству.

На підставі переліченого просила суд визнати неправомірною бездіяльність та зобовязати УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України з 1 січня 2015 року по 31 серпня 2015 року нарахувати та виплатити позивачу суми індексації пенсії наростаючим підсумком виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, а також з 1 вересня 2015 року провести перерахунок фіксованої суми індексації виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року та нарахувати та виплати позивачу суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 р. з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року.

Ухвалою суду від 13 жовтня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя про визнання неправомірною бездіяльність та зобовязання УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України: з 1 січня 2015 року по 31 серпня 2015 року нарахувати та виплатити ОСОБА_2 суми індексації пенсії наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року; з 1 вересня 2015 року по 2 лютого 2016 року включно провести перерахунок фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року та нарахувати й виплатити позивачу суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність було залишено без розгляду на підставі ст. ст. 99, 100 КАС України.

Позивачка та її представник ОСОБА_3 до судового засідання не зявилися, надавши заяву з проханням вирішити справу за його відсутності, наполягаючи при цьому на повному задоволенні поданого ним позову.

Представник відповідача заперечував проти заявлених вимог ОСОБА_1 у повному обсязі, посилаючись на подані письмові заперечення, з яких вбачається, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя з 16 березня 2001 року, як отримувач пенсії за віком та з 10 лютого 2005 року, як безробітна особа. На підставі ст. ст. 5, 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік, а порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України на підставі «Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Також відповідно до п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік. Таким чином з 1 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених КМУ. При цьому до прийняття постанови КМУ про особливий порядок індексації грошових доходів населення при проведенні індексації пенсій в 2015 році застосовувалися коефіцієнти, які були встановлені для індексації в грудні 2014 року. За період з січня по серпень 2015 року індексація пенсії виплачувалася позивачу в розмірі 179,36 грн., щомісячно. З 1 вересня 2015 року відбулось збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на підставі чого позивачці був проведений перерахунок доплати за понаднормовий час з 1 вересня 2015 року 204,06 грн. та з 1 травня 2016 року 214,70 грн. Також вказував, що за п. 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» в разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Таким чином розмір фіксованої суми індексації позивача з 1 вересня 2015 року 155,61 грн. (179,36 грн. - ( 204,06 180,31 грн.), з 1 травня 2016 року 144,97 грн. (155,61 грн. - (214,70 204,06 грн.) На підставі переліченого просив відмовити у задоволенні позову.

Суд, дослідивши письмові докази, враховуючи думку сторін за позовом, дійшов висновку про часткове задоволення позову за наступних підстав

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя з 16 березня 2001 року, як отримувач пенсії за віком та з 10 лютого 2005 року, як безробітна особа.

Позивачка неодноразово зверталася до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя з заявою щодо правильності проведення індексації пенсії та перевірку її нарахування (16.03.2016 р., 10.04.2015р., 08.05.2015 р., 18.04.2015р., 28.04.2015 р., 03.11.2015р.)

З отриманих нею відповідей (10.04.2015р., 28.04.2015 р., 19.06.2015 р., 26.11.2015 р.) вбачається, що згідно встановлених базових місяців її пенсія індексується з 01.05.2014 р. Сума індексації складає 155,61 грн. Індексація пенсії виплачена, розмір пенсії розрахований згідно діючого законодавства, на підставі документів пенсійної справи. До відповідей було долучено, зокрема довідку про базові місяця, згідно із якою базовими місяцями є, зокрема: грудень 2013 р., вересень 2015р.

Так, відповідач правильно визначив базовий місяць після припинення праці та набуття статусу непрацюючого пенсіонера базовий місяць грудень 2013 р. Згідно п. 10-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Отже, грудень 2013 р. є базовим місяцем (місяцем підвищення пенсії), що не оспорюється сторонами спору.

29.04.2016 року позивачка отримала лист від Головного Управління ПФУ в Донецькій області де зазначено, що відповідач на теперішній час для проведення індексації пенсії позивачці застосовує коефіцієнти індексації та розміри прожиткових мінімумів, які були встановлені у грудні 2014 року. Так, відповідач розраховує пенсію позивача наступним чином:

- за період з 01.01.2015 р. по 01.09.2015 року (прожитковий мінімум 949 грн.) основний розмір пенсії складає 1767,67 грн., доплата за понаднормовий стаж 19 років - 180,31 грн., підвищення у звязку із зростанням середньої зарплати 103,65 грн., сума індексації 179,36 грн., загальний розмір пенсійної виплати (пенсія + індексація) 2230,99 грн.,

- після 01.09.2015 р. (прожитковий мінімум 1074 грн.) основний розмір пенсії складає 1767,67 грн., доплата за понаднормовий стаж 19 років - 204,06 грн. (підвищення + 23,75 грн.), підвищення у звязку із зростанням середньої зарплати 103,65 грн., сума індексації 0,00 грн., фіксована сума індексації 155,99 грн. (179,36 грн. 23,75 грн. = 155,99 грн.), загальний розмір пенсійної виплати (пенсія + індексація) 2230,99 грн. Позивачка отримує пенсію з 01.01.2015 року у розмірі 2230 гривень.

З інформації УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя про розмір пенсії ОСОБА_1 вбачається, що індексація пенсії позивачці мала місце, починаючи з січня 2015 року в розмірі 179,36 грн. по вересень 2015 року, а з вересня 2015 року індексація позивачці до пенсії не нараховувалась до липня 2016 року включно .

Згідно із ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі за текстом ОСОБА_4) індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

За ст. 2 ОСОБА_4 Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких, крім іншого, відноситься пенсія. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

На підставі ст. 4 ОСОБА_4 Закону (в редакції до 1 січня 2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 %.

Відповідно до ст. 4 ОСОБА_4 Закону (в редакції після 1 січня 2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 %.

При цьому за ст. 4 ОСОБА_4 Закону обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у ч. 1 цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

За ч. 4 ст. 5 ОСОБА_4 Закону індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 6 ст. 5 ОСОБА_4 Закону (в редакції з 1 січня 2015 року) проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Згідно із п. 1-1 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі за текстом - Порядок), підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 % (в редакції до 1 січня 2016 року) та в розмірі 103 % (в редакції після 1 січня 2016 року). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в цьому пункті.

За п. 2 Порядку (в редакції з 1 грудня 2015 року) вбачається, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед іншого, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Згідно із п. 4 Порядку вбачається, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються також пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Відповідно до п. 5 Порядку (в редакції до 1 грудня 2015 року) в разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

На підставі п. 5 Порядку (в редакції з 1 грудня 2015 року) в разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

На підставі п. 10-1 Порядку (в редакції з 1 грудня 2015 року) обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум було встановлено: з 1 січня 2015 року - 949 грн.; з 1 вересня 2015 року - 1074 грн.

За ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум було встановлено: з 1 січня 2016 року - 1074 грн.; з 1 травня - 1130 грн., з 1 грудня - 1208 грн.

Після зміни базового місяця в вересні 2015 р. через зміну прожиткового мінімуму з 949,00 грн. до 1074,00 грн., відповідач не вірно визначив фіксовану суми індексації виходячи із базового місяця грудень 2013р., як це було передбачено діючим на той час абз. 3 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі Порядок) та додатком 4 до Порядку.

Відповідач з 01.09.2015 р. під час підвищення пенсії на 23,75 грн. зафіксовував суму індексації пенсії на рівні 155,61 грн. Такі дії відповідача є протиправними, так як він повинен був зафіксувати суму індексації на рівні різниці між підвищенням та сумою індексації, яка складає 687,05 грн. (710,80 грн. 23,75 грн. = 687,05 грн.).

Відповідно до додатку 4 до Порядку (в редакції чинної на вересень 2015 р.), якщо у разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку. Отже, з 21.06.2012 р. п. 3, 8 Постанови КМУ від 13 червня 2012 р. № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» викладено в новий редакції абз. 3 п. 5 Порядку та Додаток 4 до Порядку та введено порядок обчислення фіксованої суми індексації, як різниця між сумою індексації та сумою підвищення. Після набрання чинності 21.06.2012 р. Постанови КМУ від 13 червня 2012 р. № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» відповідач не зафіксував різницю між сумою індексації визначеної виходячи з базового місяця грудень 2013 р. та індексу споживчих цін за період з січня 2014 р. та сумою підвищення (фіксовану суму індексації). Так, відповідач повинен був розрахувати фіксовану суму індексації в вересні 2015 р. виходячи з базового місяця грудень 2013 р. та індексу споживчих цін за період з січня 2014 р.

Суд також зазначає, що згідно із п. 9 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» було встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік; а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

При цьому Кабінетом Міністрів України на виконання «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» було винесено Постанову від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою затверджено зміни до «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», які підлягали застосуванню, починаючи з 1 грудня 2015 року.

Суд розглядом справи встановив, що представники відповідача з 1 січня 2015 року припинили здійснювати перерахунок індексації пенсії ОСОБА_1 та сплачувати їй індексацію її пенсії з врахуванням базового місяця грудень 2013 року відповідно до величини приросту індексу споживчих цін, що мали місце починаючи з 1 січня 2014 року.

Також суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 202 було затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2014 рік», постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 року № 67 було затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2015 рік» та постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 року № 190 було затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік».

Однак вказаними постановами КМУ не встановлено жодних обмежень щодо нарахування індексації пенсії пенсіонерам, що також не передбачено Постановою КМУ від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

При цьому суд зауважує, що положення п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», за яким Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік; а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, втратили на тепер чинність, бо строк дії Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» законодавчо обмежений 2015 роком, який минув.

Доводи представника позивача, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2014 рік та бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства були заплановані з розрахунку перевищення 101% порогу індексу споживчих цін підтверджується листами Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ .

Крім цього на підставі листа від 24 червня 2016 року Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ вбачається, що бюджетом ПФУ на 2014 2015 роки обсяги витрат на проведення індексації пенсії заплановано з розрахунку перевищення 101% порогу споживчих цін, а на 2016 рік 103% .

До того ж відповідно до Звіту від 25 березня 2016 року про виконання бюджету ПФУ на 2015 рік вбачається, що залишок коштів на кінець року, що сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду становить - 867800000 грн. та був спрямований на фінансування пенсійних виплат січня 2016 року .

При цьому за Звітом про виконання бюджету ПФУ на 2014 рік, Звітом про виконання бюджету ПФУ на 2015 рік, Звітом про виконання бюджету ГУ ПФУ в Донецькій області на 2014 рік та Звітом про виконання бюджету ГУ ПФУ в Донецькій області на 2015 рік вбачається, що залишок коштів на кінець 2014 року в ПФУ НОМЕР_1 грн., залишок коштів на кінець 2015 року в ПФУ 867769400 грн., а також залишок коштів на кінець 2014 року в ГУ ПФУ в Донецькій області - 147488200 грн., залишок коштів на кінець 2015 року в ГУ ПФУ в Донецькій області 10329100 грн.

В матеріалах справи маються листи УПФУ в Іллічівському районі міста Маріуполя на підтвердження виконання судових рішень з приводу проведення перерахунку та виплати індексації пенсії наростаючим підсумком пенсіонерам, враховуючи базовий місяць грудень 2013 року.

На підставі переліченого суд дійшов висновку, що посилання представників відповідача на Закони України «Про державний бюджет на відповідний рік» та ОСОБА_4 України «Про індексацію грошових доходів населення» щодо проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік відповідно до особливого порядку, суперечить фактичним обставинам справи, та безпосередньо підтверджується наданим ОСОБА_1 розрахунком індексації пенсії.

Так, наведене підтверджується тим, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% (в редакції до 31 грудня 2015 року), та в розмірі 103% (в редакції з 1 січня 2016 року). Однак за наявними звітами про виконання бюджету ПФУ та ГУ ПФУ в Донецькій області за 2014 2015 роки вбачається, що маються залишки коштів виконання таких бюджетів, а також бюджетом ПФУ на 2015-2016 роки було заплановано обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства з розрахунку перевищення 101 % порогу індексу споживчих цін, а з 1 січня 2016 року - 103 % відповідно.

Таким чином, немає правових підстав для застосування положень Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» представниками відповідача в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, оскільки в бюджеті ПФУ на 2015-2016 роки було закладено відповідні обсяги витрат на проведення індексації пенсії та за звітом виконання бюджету ПФУ та ГУ ПФУ в Донецькій області за 2014-2015 роки малися залишки коштів бюджетів на кінець таких звітних років.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що посилання представника відповідача в обґрунтування заперечень на поданий позов, як на відсутність правових підстав для проведення індексації пенсії ОСОБА_1, спростовуються наведеним вище, бо жодного нормативно-правого акту, який би обмежував право на індексацію пенсії позивача з 1 січня 2015 року немає, враховуючи встановлені обставини справи.

Таким чином не нарахування індексації до пенсії позивача з січня 2015 року є неправомірним, оскільки відповідно до даних Держкомстату індекси споживчих цін, починаючи з січня 2014 року зростали щомісяця, що свідчило про необхідність обрахунку сум індексації до пенсії ОСОБА_1, починаючи з 1 січня 2015 року, виходячи з базового місяця, грудень 2013 року.

Суд зазначає, що на підставі переліченого вбачається, що представники відповідача з 1 вересня 2015 року не вірно зафіксовували суму індексації пенсії позивача, оскільки вона повинна дорівнювати різниці між сумою індексації пенсії, яка повинна була бути обрахована позивачу в наведеному в розрахунку ОСОБА_1 розмірі, та сумою відповідного підвищення пенсії позивача.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що представники відповідача не проводять позивачу індексацію пенсії та не обчислюють індекс споживчих цін для проведення такої індексації наростаючим підсумком позивачу, внаслідок чого нараховування та виплата індексації пенсії ОСОБА_1 проводиться в заниженому розмірі, починаючи з 1 січня 2015 року, чим було зменшено пенсію позивача усупереч законодавству України, що свідчить про неправомірність бездіяльності УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя в цій частині.

На підставі встановлених обставин справи суд дійшов переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1, в межах вимог, які не були залишені судом без розгляду, підлягають задоволенню шляхом визнання неправомірною бездіяльність відповідача та зобовязання УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України, починаючи з 3 лютого 2016 року провести перерахунок позивачці фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року та нарахувати й виплатити їй суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно із ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до вищевказаної норми права суд стягує з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір у розмірі 551,20 гривень.

Керуючись ст. ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 159-167 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок індексації пенсії задовольнити.

Визнати бездіяльність неправомірною та зобовязати Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецькій області на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України:

з 3 лютого 2016 року провести перерахунок фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року та нарахувати й виплатити ОСОБА_1 суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а особами що не були присутні при проголошенні протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя