Постанова № 62144443, 18.10.2016, Демидівський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
18.10.2016
Номер справи
558/434/16-а
Номер документу
62144443
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 558/434/16-а

номер провадження 2-а/558/6/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 жовтня 2016 року смт. Демидівка

Демидівський районний суд Рівненської області, в складі судді одноособово ОСОБА_1, при секретарі Ковальській Л.С., з участю позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій про відмову у призначенні пенсії протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до Демидівського районного суду Рівненської області з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій про відмову у призначенні пенсії протиправними та зобовязання вчинити певні дії.

Згідно позовної заяви позивач ОСОБА_2 вказує про те, що народився 15 червня 1966 року та йому виповнилося пятдесят років. З 23 листопада 1984 року по 24 листопада 1986 року він проходив строкову військову службу. Під час служби в армії брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Так, з 6 травня 1986 року по 29 травня 1986 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в звязку з чим отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням.

Позивач ОСОБА_2 вважає, що набув право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому 12 липня 2016 року звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії з вказаних підстав. До заяви також були додані ним посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії серії А № 086689, трудову книжку, довідку про заробітну плату, документи про стаж, архівну довідку, видану Галузевим державним архівом Міністерства оборони України № 002961 від 4 квітня 2002 року, військовий квиток.

19 липня 2016 року відповідач листом за № 376/03 повідомив про відсутність підстав для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в звязку із відсутністю документів, передбачених Постановою Кабінету Міністрів УРСР № 51 від 20 січня 1997 року, а саме: у звязку з тим, що ним не надано до заяви посвідчення про відрядження в зону відчуження (з відміткою населених пунктів зони відчуження), військовий квиток і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження, довідку про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів та населеного пункту.

Вважає таку відмову відповідача у призначенні пенсії протиправною, оскільки при досягненні віку 50-ти років набув право на пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У позовній заяві позивач ОСОБА_2 просить визнати протиправними дії ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови йому у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на десять років з 12 липня 2016 року та зобов'язати ОСОБА_5 обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити, нарахувати та виплачувати йому пенсію відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із зменшенням пенсійноговіку на десять років з часу звернення із заявою про призначення пенсії до відповідача з 12 липня 2016 року.

Під час судового розгляду справи позивач ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав, з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовільнити.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області ОСОБА_3 позовні вимоги позивача не визнала, просить у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити.

Під час розгляду справи представник відповідача ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області ОСОБА_3 пояснила, що позивач ОСОБА_2 12 липня 2016 року звернувся до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області з заявою про призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку на десять років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та до заяви надав усі документи, що передбачені Постановою Кабінету Міністрів УРСР № 51 від 20 січня 1997 року, однак такі документи не містили інформацію про кількість днів виїзду позивача ОСОБА_2 у зону відчуження для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; про населений пункт, де виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії; кратності оплати праці. В звязку з цим немає можливості визначити чи дійсно ОСОБА_2 перебував у зоні відчуження, як це передбачає ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Представник відповідача ОСОБА_3 вважає, що відповідачем правомірно відмовлено позивачеві ОСОБА_2 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку.

Згідно письмових заперечень проти позову відповідач ОСОБА_5 обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області вказує про те, що позовні вимоги позивача ОСОБА_2 не визнає, просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що при зверненні позивача ОСОБА_2 до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на десять років, позивачем ОСОБА_2 були надані документи, що необхідні для призначення пенсії. Однак, при проведенні перевірки відомостей вказаних у поданих позивачем документах, було встановлено, що надані документи не містили інформацію про кількість днів виїзду позивача ОСОБА_2 у зону відчуження для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, населеного пункту, де виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії, кратності оплати праці. В звязку з цим немає можливості визначити чи дійсно ОСОБА_2 перебував у зоні відчуження, як це визначено ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 31, 32).

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, повно і всебічно дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі за внутрішнім переконанням, як кожен окремо, так і в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогостаттею 26Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: на 10 років - учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів.

Згідно паспорта громадянина України серії СР № 241014, виданого Демидівським РВ УМВС України в Рівненській області 15 серпня 1997 року (а.с. 4) ОСОБА_2 народився 15 червня 1966 року.

Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії, позивачеві виповнилося 50-т років.

Як встановлено із посвідчення серії А № 086689 (а.с. 14) ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, 2 категорія.

Відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Ст.26Закону України "Про загальнообов'язковедержавнепенсійнестрахування" для чоловіків встановлено пенсійний вік 60 років.

Згідно письмових заперечень відповідача ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (а.с. 31, 32) та пояснень представника відповідача ОСОБА_3, наданих в судовому засіданні (звукозапис судового засіданні від 18 жовтня 2016 року), при зверненні позивача ОСОБА_2 з заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачем ОСОБА_2 були надані документи, подання яких вимагається Законом.

Як встановлено із рішення відповідача № 376/03 від 19 липня 2016 року (а.с. 17, 18) підставою для відмови позивачеві ОСОБА_2 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку стало те, що для підтвердження періоду роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2 надано до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 4 квітня 2002 року № 002961, згідно якої вказано, що ОСОБА_2 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 5 травня 1986 року по 2 червня 1986 року. Дні виїзду в зону відчуження та в який саме населений пункт не зазначені. Отже, первинними документами не підтверджено кількість днів виїзду в зону відчуження.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на території радіоактивного забруднення, здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військоматами).

Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року «Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язковедержавнепенсійнестрахування" при призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, визначеного Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особи повинні надати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку форми № 122 (за установленою формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 9 березня 1988 року), або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Як встановлено під час розгляду справи судом, при зверненні позивача ОСОБА_2 до відповідача ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області з заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на десять років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачем ОСОБА_2 було надано всі документи, подання яких передбачено Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року «Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії та Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 пояснив, що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з м. Києва на територію Чорнобильської АЕС перевозив спецавтомобілем керосин для заправки вертольотів, за допомогою яких ліквідовували наслідки аварії. Він виконував протягом доби три-чотири рейси з м. Києва до Чорнобильської АЕС.

Як вбачається із матеріалів справи позивач ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (а.с. 14), що підтверджується належним та допустимим доказом посвідченням серії А № 086689, виданим Рівненською облдержадміністрацією 26 квітня 1994 року (перереєстроване 25 червня 2002 року).

Відповідачем не спростовано тієї обставини, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.

Крім того, вказане вище посвідчення ніким не оспорювалося та не визнавалося недійсним у встановленому порядку.

Разом з тим, в судовому засіданні встановлено, що позивачем ОСОБА_2 при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії було надано трудову книжку, військовий квиток НК № 5097229 (а.с. 8), архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 002964 від 4 квітня 2002 року (а.с. 13), картку обліку доз радіоактивного випромінювання (а.с. 15).

Відповідно до записів військового квитка НК № 5097229 (а.с. 8-12) ОСОБА_2 з 23 листопада 1984 року по 21 листопада 1986 року проходив строкову військову службу у військовій частині № 19042 та в період часу з 6 травня по 29 травня 1986 року перебував у відрядженні в звязку з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно архівної довідки № 002961, виданої 4 квітня 2002 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України (а.с. 13), встановлено, що в наказах командира військової частини № 19042 (м. Ахтирка) відображене командирування ОСОБА_2 в м. Київ з 5 травня 1986 року по 2 червня 1986 року.

В наказах командира військової частини №45139 (м. Київ) за травень-червень 1986 року є записи про те, що слід вважати ОСОБА_2 прибувшим із військової частини № 19042 м. Ахтирка в службове відрядження для виконання заходів в районі Чорнобильської АЕС.

Така архівна довідка містить запис про відрядження ОСОБА_2 для виконання робіт саме в районі Чорнобильської АЕС.

Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів УРСР №106 від 23 липня 1991 року, м. Чорнобиль Київської області відноситься до зони відчуження.

Крім того, згідно картки обліку доз радіоактивного випромінювання рядового ОСОБА_2 (а.с. 15), останній отримав дози рентгенів: 9 травня 1986 року 0,9, 10 травня 1986 року 0,7, 11 травня 1986 року 0,6, 12 травня 1986 року 0,6, 13 травня 1986 року 0,8, 14 травня 1986 року 0,5, 15 травня 1986 року 0,7, 16 травня 1986 року 0,7, 17 травня 1986 року 0,4, 18 травня 1986 року 0,5, 19 травня 1986 року 0,3, 20 травня 1986 року 0,4, 21 травня 1986 року 0,3, 22 травня 1986 року 0,3, 23 травня 1986 року 0,3, 24 травня 1986 року 0,25, 25 травня 1986 року 0,25, 26 травня 1986 року 0,25, 27 травня 1986 року 0,25, 28 травня 1986 року 0,25, 29 травня 1986 року 0,25.

Відповідачем не надано до суду доказів того, що вказані документи є недостовірними.

За таких обставин, суд вважає встановленим факт участі позивача ОСОБА_2 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у травні 1986 року.

Відповідно до ч. 2ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи із зазначеного принципу покладення обов'язку доказування, відповідач не довів правомірність його дій.

З урахуванням вказаних обставин справи та правових норм, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача ОСОБА_2 та визнання протиправними дій ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови позивачеві ОСОБА_2 у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на десять років, оскільки встановлено, що при зверненні до відповідача із заявою про призначення вказаної пенсії позивачем були надані всі документи подання яких передбачено Законом.

Дослідженими доказами встановлено, що із заявою про призначення пенсії позивач ОСОБА_2 звернувся до відповідача ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області 12 липня 2016 року (а.с. 16).

Разом з тим, враховуючи межі позовних вимог, беручи до уваги, що ОСОБА_2 просить зобов'язати відповідача призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, саме з 12 липня 2016 року, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позову в межах заявлених позовних вимог.

А тому, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача в частині зобовязання відповідача ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити, нарахувати та виплачувати позивачеві пенсію відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із зменшенням пенсійноговіку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з часу звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії, тобто з 12 липня 2016 року.

На підставі викладено, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача ОСОБА_2 та задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовільнити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на десять років.

Зобов'язати ОСОБА_5 обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсію відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», на десять років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, з 12 липня 2016 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Демидівський районний суд Рівненської області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови.

Суддя Т.С. Феха.

Повний текст постанови складено 21 жовтня 2016 року