Справа № 752/8022/16-а
Провадження № 2-а/752/218/16
П О С Т А Н О В А
Іменем України
20.09.2016 року Голосіївський районний суд м. Києва
у складі головуючого по справі судді - Шкірай М.І.,
за участю секретаря - Безверхої Н.В.
за участю позивача - ОСОБА_1
за участю представника відповідача - Рибак Т.О.
розглянувши в судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії., суд -
Встановив
Позивач звернулась до суду із вказаним позовом, підтримавши який в судовому засіданні, просила суд:
-визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві стосовно відмови їй у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області від 24.06.2016 року за № 18/115 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку.
-зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок її пенсії згідно довідки прокуратури Львівської області від 24.06.2016 року за № 18/115 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.
В обґрунтування позову позивач вказувала, що 12.08.2004 року її звільнено з посади старшого прокурора відділу прокуратури Львівської області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України затверджено нові схеми посадових окладів працівників бюджетної сфери, в т.ч. органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
З зв'язку з чим, позивач 26.02.2016 р. звернулась до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києва з заявою про перерахунок пенсії, однак останнім було відмовлено у здійсненні такого перерахунку.
Тому позивач вважаючи неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку її пенсії звернулась до суду за захистом свого порушеного права.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог та просила відмовити у задоволенні позову.
Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та давши належну оцінку доказам по справі судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку Правобережному об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як пенсіонер за вислугою років згідно з Законом України «Про прокуратуру».
Згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 91013 від 09.12.2015 р., затверджено нові схеми посадових окладів працівників бюджетної сфери, в т.ч. органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
26.06.2016 р позивач звернулась до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києва з заявою про перерахунок пенсії.
З відповіді Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києва № 14165/05 від 05.07.2016 р. вбачається, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2.03.2015р. №213 у разі неприйняття до 1 червня 2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах, скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно по ряду законів, в т.ч Закону України «Про прокуратуру». Отже, з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах визначеними цими законами, не призначаються, раніш призначені пенсії не перераховуються.
Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно з ч.ч.1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.
За змістом ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни. Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-УІ від 08.07.2011 року до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст.50-1 Закону № 1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-УІ змін не зазнали.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч. ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивачу пенсія була призначена в 2004 році, тобто до набрання чинності вказаним законом.
Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
При цьому, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Але таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011 обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання ) призначена до набрання чинності цим законом. Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного грошового утримання). Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином новий порядок призначення та виплати пенсій не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання ним чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст.50-1 Закону України (в редакції, чинній до набрання чинності Законом України від 08.07.2011р. № 3668-VІ), оскільки редакція цього закону звужує права позивача в частині розміру нарахування пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13).
Статтею 22 Конституції України регламентовано, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У Рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
Відтак, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок пенсії з 26.06.2016 року суд вважає обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Перерахунок пенсії відповідач зобов'язаний провести на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої довідки Прокуратури Львівської області від 24.06.2016р. за № 18-115, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90% середнього заробітку.
Щодо позовних вимог позивача про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року, суд приходить до наступного.
Право на виплату пенсії за минулий час було встановлено ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла станом на момент призначення пенсії за вислугу років позивачу.
Частиною 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в цій же ж редакції визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Правовий аналіз ч.ч. 12, 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» дає підстави вважати, що виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
Таким чином, розглянувши адміністративну справу в межах заявлених вимог, з'ясувавши усі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 69-71, 86, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
Постановив
Позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві стосовно відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області від 24.06.2016 року за № 18/115 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно довідки прокуратури Львівської області від 24.06.2016 року за № 18/115 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку з 29.06.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з часу її проголошення.
Суддя