ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" жовтня 2016 р. Справа № 809/1306/16
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Лучко О.О., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
ВСТАНОВИВ:
29.09.2016 року Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги мотивовані тим, що у період з 01.09.2016 року по 14.09.2016 року працівниками Управління ДСНС України в Івано-Франківській області проведено планову перевірку магазину «Мотря» ФОП ОСОБА_1 щодо додержання субєктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт №202 від 14.09.2016 року. Даною перевіркою встановлено, що експлуатацію будівель (споруд, приміщень) магазину «Мотря» ФОП ОСОБА_1 здійснює з порушенням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоровю людей. Зазначили, що 14.09.2016 року відповідачу вручили припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки для вжиття відповідних заходів щодо усунення вказаних порушень. Відтак, з метою усунення порушень та забезпечення безпеки життю та здоровю людей, позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень магазину «Мотря» ФОП ОСОБА_1 за адресою: вул. Лесі Українки, 12, село Старий Косів Косівського району, Івано-Франківської області шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
09.06.2016 року по даній справі відповідно до п.5 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України відкрито скорочене провадження, в якій містяться відомості про порядок і строк подання заперечення проти позову та наслідки неподання такого заперечення копія якої згідно ч.4 ст.33 КАС України направлена відповідачу за адресою його місцезнаходження (індекс 78605, Івано-Франківська область, Косівський район, село Вербовець), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
01.10.2016 року відповідач отримала копію ухвали суду про відкриття скороченого провадження в даній адміністративній справі разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 26). У встановлений ч.3 ст.183-2 КАС України строк правом на подання заперечення проти позову відповідач не скористалася.
Згідно із п.3 ч.5 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів - у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Враховуючи, що до суду не було подано заперечення відповідача проти заявленого позову та те, що справа розглядається судом не за місцезнаходженням відповідача, поданий управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області позов до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) підлягає розгляду в строк, визначений п.3 ч.5 ст.183-2 КАС України.
Суд, в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог ст.183-2 КАС України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши та оцінивши подані докази, дійшов висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі наказу Управління ДСНС в Івано-Франківській області (Косівський районний відділ) про проведення перевірки №40 від 17.08.2016 року, повідомлення про проведення планової перевірки №407/21-24 від 22.04.2016 року, посвідчення на проведення перевірки №912 від 29.08.2016 року та повідомлення про проведення планової перевірки №2607/26-42 від 18.08.2016 року посадовими особами Косівського районного відділу Управління ДСНС в Івано-Франківській області у період з 01.09.2016 року по 14.09.2016 року проведено планову перевірку щодо додержання субєктом господарювання вимог у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки магазину «Мотря» ФОП ОСОБА_1 розташованого за адресою: вул.Лесі Українки, 12, село Старий Косів Косівського району, Івано-Франківської області, за результатами якої складено акт №202 від 14.09.2016 року (а.с.12-15).
Даним актом зафіксовано ряд порушень вимог законодавства, які створюють загрозу життю і здоровю людей, у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, допущених відповідачем, а саме :
- приміщення не обладнано системами протипожежного захисту (п. 1.2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 року №1417, далі наказ МВС від 30.12.2014 року №1417);
- не проведено заміри опору ізоляції електричних мереж та електроустановок (п.1.20 розділу IV наказ МВС 30.12.2014 року №1417, п.5.24 ДБН В.1.1.7-2002 Пожежна безпека обєктів будівництва);
- не проведено ревізію блискавкозахисту відповідно до вимог ДСТУ Б.В. 2.5-38:2008и «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (п.1.21 глава 1 розділ IV наказ МВС 30.12.2014 року №1417);
- не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки (п. 16 розділу ІІ наказ МВС 30.12.2014 року №1417);
- приміщення магазину недозабезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) (п.3.9 глава 3, розділ V наказ МВС 30.12.2014 року №1417).
Всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки створюють реальну загрозу життю та здоров`ю людей (як персоналу магазину «Мотря» ФОП ОСОБА_1, так й іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), а саме:
-відсутність системи протипожежного захисту перешкоджає швидкому виявленню гасіння та гасінню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виникнення пожежі чи надзвичайної ситуації;
-порушення щодо улаштування, утримання та експлуатації електромереж і електрообладнання створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії, що може призвести до загибелі людей;
-відсутність знань з питань пожежної безпеки не забезпечить кваліфікованим діям персоналу магазину у разі виникнення пожежі;
-недостатня кількість первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників), не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полумя на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників.
За результатами перевірки Управлінням ДСНС в Івано-Франківській області (Косівський районний відділ) винесено припис №74 від 14.09.2016 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, в якому зобовязано відповідача вжити заходи по усуненню порушень, виявлених перевіркою (а.с.16).
Доказів про виконання вимог припису відповідач суду не надав.
При вирішення даного спору суд виходив з наступного регулювання спірних правовідносин.
Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України № 1417 від 30.12.2014 року є обовязковими для виконання субєктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Відповідно до статті 1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 року № 877-V (далі Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим Указом Президента України від 16.01.2013 №20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Пункт 3 зазначеного Положення встановлює, що основними завданнями ДСНС України, зокрема, є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).
Згідно частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Пункт 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України управління ДНС реалізує повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України).
Згідно із пунктом 26 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України, небезпечний чинник - це складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Відтак, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Таким чином, наявність таких порушень як: відсутність системи протипожежного захисту, порушення щодо улаштування, утримання та експлуатації електромереж і електрообладнання, відсутність знань з питань пожежної безпеки та недостатня кількість первинних засобів пожежогасіння є обставинами, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
За таких обставин та враховуючи, що ФОП ОСОБА_1, здійснюючи підприємницьку діяльність в магазині «Мотря», допустила порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, доказів усунення виявлених порушень відповідачем не надано, а тому суд дійшов висновку про необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Також, суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч.12 ст.183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.256 КАС України, негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. ст.ст. 2, 8-14, 158-163, 167, 183-2, 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень магазину «Мотря» фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) за адресою: вул. Лесі Українки, 12, село Старий Косів Косівського району, Івано-Франківської області шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Постанову суду звернути до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до ч.9 ст.183-2 КАС України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя:Лучко О.О.