ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
19 жовтня 2016 року м. Київ К/800/27478/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Заїка М.М., перевіривши можливість розгляду касаційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Шевченківського районного суду Харківської області від 06 липня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Старовірівської сільської ради Шевченківського району Харківської області про визнання протиправною постанови у справі про адміністративне правопорушення та скасування постанови,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 24 травня 2016 року звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому зазначила, що 21 вересня 2015 року була притягнута до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 156 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. згідно постанови адміністративної комісії при виконкомі Старовірівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, вказану постанову вважає незаконною, оскільки правопорушення не вчиняла. Просить суд визнати протиправною вказану постанову адміністративної комісії та скасувати її.
Ухвалою Шевченківського районного суду Харківської області від 06 липня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2016 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку на звернення до суду відмовлено. Адміністративний позов залишено без розгляду.
Залишаючи без розгляду позовні вимоги суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з наступного.
Відповідно до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так відповідно до статті 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
ОСОБА_1 засобами зв'язку звернулася до Шевченківського районного суду Харківської області з позовом до Виконавчого комітету Старовірівської сільської ради Шевченківського району Харківської області 20.05.2016, а оскаржувана постанова у справі про адміністративне правопорушення була винесена відповідачем 21.09.2015.
Постанова про накладення стягнення на позивача ОСОБА_1 була винесена 21 вересня 2015 року в її особистій присутності, вказану постанову вона отримала на руки в цей же день під підпис, що відображено в постанові.
Згідно з статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними. Позовна заява може бути залишена без розгляду на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання.
У касаційній скарзі ОСОБА_1 не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судами порушення норм процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції, а справу направити для продовження розгляду.
В обгрунтування касаційної скарги зазначає, що постановлені судами рішення фактично незаконні. При наявності порушень її прав суд фактично позбавив її права оскаржувати ті рішення, які ухвалені з порушенням закону.
У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Ознак необґрунтованого застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права в касаційній скарзі не зазначено та викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Крім того, доводи та зміст касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій та не дають підстав для висновку, що судами попередніх інстанцій при розгляді справи допущені порушення норм процесуального права, які відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для зміни чи скасування рішень.
З огляду на викладене та керуючись статтями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Шевченківського районного суду Харківської області від 06 липня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Старовірівської сільської ради Шевченківського району Харківської області про визнання протиправною постанови по справі про адміністративне правопорушення та скасування постанови.
Копію ухвали разом з доданими до скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя М.М. Заїка