Ухвала суду № 62132728, 18.10.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
18.10.2016
Номер справи
509/2991/16-а
Номер документу
62132728
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

К/800/27134/16

18 жовтня 2016 року м. Київ

Суддя Вищого адміністративного суду України Донець О.Є., перевіривши касаційну скаргу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області на постанову Овідопільського районного суду Одеської області від 09 вересня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправними дій та скасування, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування постанови від 16 серпня 2016 року № 6 "Про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови", постанови від 16 серпня 2016 року № 7 "Про призначення повторних виборів Таїровського селищного голови та початок виборчого процесу".

Постановою Овідіопольського районного суду Одеської області від 09 вересня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року, позовні вимоги будо задоволено. Визнано противоправною та скасовано постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 16 серпня 2016 року № 6 "Про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови". Визнано противоправною та скасовано постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 16 серпня 2016 року № 7 від "Про призначення повторних виборів Таїровського селищного голови та початок виборчого процесу".

У касаційній скарзі Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанцій, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначає, що відповідно до положень статті 89 Закону України "Про місцеві вибори" приняття оскаржуваних постанов свідчить про існування виборчого процесу, а тому необхідно застосовувати положення статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України та статтю 94 Закону України "Про місцеві вибори".

Згідно із частиною 3 статті 211 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами касаційного оскарження є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

У відкритті касаційного провадження у справі слід відмовити з таких підстав.

Судами встановлено, що постановою Таїровської селищної виборчої комісії від 06 лстопада 2015 року № 46 ОСОБА_1 було обрано головою Таїровської селищної ради та рішенням Таїровської селищної ради від 06 листопада 2015 року № 1 року обрано Таїровським селищним головою.

Вищий адміністративний суд України у справі №509/5184/15-а визнав, що позовні вимоги ОСОБА_2 про визнання противоправною бездіяльності Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо неприйняття рішення про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови та непризначення повторних виборів селищного голови не підлягають задоволенню, оскільки станом на 26 листопада 2015 року у Таїровської селищної виборчої комісії для прийняття такого рішення були відсутні підстави.

Згідно із частиною 4 статті 14 Закону України "Про місцеві вибори", повторні вибори сільського, селищного, міського голови, старости призначаються відповідною територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі визнання відповідних виборів такими, що не відбулися, чи в разі визнання особи, обраної сільським, селищним, міським головою, старостою, такою, яка відмовилася від посади сільського, селищного, міського голови, старости.

Частиною 2 статті 15 Закону України "Про місцеві вибори" передбачено, що рішення про призначення повторних виборів сільського, селищного, міського голови, старости приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня прийняття рішення про визнання відповідних виборів такими, що не відбулися, чи в разі визнання особи, обраної сільським, селищним, міським головою, старостою, такою, яка відмовилася від посади.

Відповідно до статті 88 Закону України "Про місцеві вибори" територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює результати місцевих виборів шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації.

Відповідно до статті 89 Закону України "Про місцеві вибори", особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, старостою, для її реєстрації, у разі наявності іншого представницького мандата, зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради. Особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою, одночасно з копією заяви про припинення дії іншого представницького мандата подає документ про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости.

У п'ятиденний строк з дня отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови, старости.

У разі невиконання без поважних причин та у строки, передбачені частинами першою та другою цієї статті, особою, обраною на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, вимог частини першої цієї статті територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання особи такою, що відмовилася відповідно від посади сільського, селищного, міського голови, старости, та призначає повторні вибори відповідно сільського, селищного, міського голови, старости.

Статтею 91 Закону України "Про місцеві вибори" передбачено, що рішення про призначення повторних виборів сільського, селищного, міського голови, старости приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня прийняття рішення про визнання відповідних виборів такими, що не відбулися, чи в разі визнання особи такою, яка відмовилася від посади відповідно сільського, селищного, міського голови, старости.

Враховуючи вище зазначене, суди дійшли вірного висновку про те, що Таїровська селищна виборча комісія після реєстрації ОСОБА_1 селищним головою та набуття ним повноважень селищного голови не мала права приймати оскаржувані постанови. Також, у Таїровської селищної виборчої комісії відсутні повноваження на скасування своєї ж постанови, винесеної раніше відповідно до статті 25 Закону України "Про місцеві вибори".

Крім цього, суди вірно зазначили, що дані правовідносини у справі не набули статусу виборчого спору, так як протиправні рішення виборчої комісії прийняті поза межами виборчого процесу і дають право позивачу на їх оскарження, оскільки безпосередньо стосуються прав ОСОБА_1 як особи, обраної селищним головою.

Відповідно до пункту 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).

Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, ця касаційна скарга є необгрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.

Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,

у х в а л и в:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області на постанову Овідопільського районного суду Одеської області від 09 вересня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправними дій та скасування.

Копію ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами направити скаржнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.Є. Донець