ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення заяви без руху
21 жовтня 2016 р. м. Чернівці Справа № 2а-1729/10/2470
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про заміну сторін виконавчого провадження.
встановив:
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області звернулося до суду із заявою, в якій просить замінити сторони виконавчого провадження по справі №2а-1729/10/2470 (ВП №36032169), а саме: стягувача з управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях на Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 40375920) та боржника з Державного підприємства Міністерства оборони України “Чернівецький металообробний завод” на Державне підприємство Міністерства оборони України “703 металообробний завод котельного обладнання” (код ЄДРПОУ 08064175).
Відповідно до положень ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для призначення судового засідання для розгляду питання про заміну сторони виконавчого провадження суд враховує наступне.
Статтею 264 КАС України не врегульовані вимоги щодо форми та змісту заяви про заміну сторони виконавчого провадження. Відтак, виходячи із приписів ч. 7 ст. 9 цього ж Кодексу щодо застосування судом закону за аналогією, вимоги до вказаної заяви визначаються загальними нормами, зокрема, статтею 106 КАС України.
В даному разі, заява про заміну сторін у виконавчому провадженні не відповідає вимогам, встановленими ст. 106 КАС України, та містить такі недоліки.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI ).
Частиною 2 ст. 9 цього Закону передбачено, що суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно ст. 1 Закону № 3674-VI судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до ст.3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною 2 ст.3 Закону № 3674-VI визначено перелік заяв за подання яких не справляється судовий збір. Однак, до вказаного переліку заява про заміну сторони виконавчого провадження не включена. Відтак, платники судового збору зобов'язані справляти судовий збір за подання до суду заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Розміри ставок судового збору визначено ст. 4 цього Закону. Так, за подання до суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати (1218,00 грн.), за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб’єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 1 розмір мінімальної заробітної плати (1218,00 грн.). За подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів та позову, заяви про видачу виконавчого документу на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення ставка судового збору становить 0,3 розміру мінімальної заробітної плати (0,3 х 1378,00 грн. = 413,40 грн.).
Таким чином, заявник, як суб’єкт владних повноважень, за подання даної заяви, за аналогією, зобов’язаний сплатити судовий збір у розмірі 413,40 грн. (0,3 розміру мінімальної заробітної плати). Однак доказів сплати судового збору за подання заяви про заміну сторін виконавчого провадження Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до суду не надано.
Крім того, із матеріалів заяви видно, що заявником не додано доказів надіслання копії заяви та доданих до неї документів особам, які беруть участь у справі та державному виконавцю.
Частиною 2 ст. 106 КАС України передбачено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Як вбачається із тексту заяви про заміну сторін виконавчого провадження, заявник посилається на те, що на виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.11.2011 р. видано виконавчий лист, який переданий на примусове виконання до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Чернівецькій області. На момент подання заяви про заміну сторін виконавчого провадження рішення суду боржником добровільно чи в примусовому порядку не виконано, у зв’язку з чим просить замінити сторони виконавчого провадження ВП № 36032169. Однак заявник доказів на підтвердження наявності в органах державної виконавчої служби виконавчого провадження ВП № 36032169 до суду не надав.
Згідно положень ст. 264 КАС України та ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" передумовою для звернення зацікавленої особи до адміністративного суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження є, перш за все, наявність самого виконавчого провадження, відкритого компетентним органом виконавчої служби.
Наведене виключає можливість суду встановити наявність у заявника права на звернення до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження в порядку ст. 264 КАС України.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що заява про заміну сторін виконавчого провадження подана без додержання вимог ст. ст. 106, 264 КАС України та Закону України “Про судовий збір”.
Частина 1 ст. 108 КАС України передбачає, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Оскільки без усунення вказаних вище недоліків, неможливо вирішити питання про призначення подання про заміну сторін виконавчого провадження до судового розгляду, суд надає заявникові строк для їх усунення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 105, 106, 160, 165 та ч. 1 ст. 108 КАС України, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву залишити без руху.
2. Встановити п'ятиденний строк для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали.
3. Копію ухвали невідкладно направити державному виконавцю.
4. У разі невиконання вимог цієї ухвали подання буде вважатися неподаним і буде повернуто державному виконавцю.
Ухвала, відповідно до ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.К. Левицький