ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2016 р. м. Чернівці Справа № 824/480/16-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левицького В.К.;
за участю секретаря судового засідання Мандрик І.А.;
сторони в судове засідання не з'явилися,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сокирянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернівецькій області
до товариства з додатковою відповідальністю "Чернівціоблпаливо"
про стягнення коштів.
ВСТАНОВИВ:
Сокирянська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Чернівецькій області (далі - позивач) звернулася до суду із вказаним позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просила стягнути кошти з товариства з додатковою відповідальністю "Чернівціоблпаливо" (далі - відповідач), яке має податковий борг з рахунків у банках до місцевого та державного бюджетів на загальну суму 124409,29 грн.
Позов мотивовано тим, що за відповідачем обліковується податковий борг зі сплати земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 124409,29 грн. Оскільки, борг в добровільному порядку відповідачем не сплачений, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення вказаного боргу в судовому порядку.
19.10.2016 р. позивачем подано до суду клопотання, в якому просив провести розгляду порядку письмового провадження. Водночас вказував, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач в судові засідання призначені на 03.10.2016 р. та 19.10.2016 р. не з'явився, явку представників не забезпечив, про причини неявки не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованих поштових відправлень від 23.09.2016 р. та 07.10.2016 р.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи приписи ст. ст. 122 та 128 КАС України, суд вважає, що подання до суду позивачем клопотання про розгляд справи без його участі, а також неприбуття без поважних причин відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що товариство з додатковою відповідальністю "Чернівціоблпаливо" (58018, Чернівецька область, м. Чернівці, провулок Чкалова Валерія, будинок 6, код ЄДРПОУ 01885199) зареєстроване як юридична особа (а.с. 21 - 26).
Як слідує з матеріалів справи, відповідачем подано до Сокирянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернівецькій області наступні податкові декларації по орендній платі з юридичних осіб:
- податкову декларацію з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) №1400002942 за 2014 р. Річна сума, самостійно обчислена відповідачем по даній декларації за земельні ділянки склала: 33089,72 грн., з розбивкою річної суми рівними частками за січень - листопад щомісячно по 2757,47 грн. та 2757,55 грн. за грудень (а.с. 40 - 43);
- податкову декларацію з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) №1500002790 за 2015 р. Річна сума, самостійно обчислена відповідачем по даній декларації за земельні ділянки склала: 33089,72 грн., з розбивкою річної суми рівними частками за січень - листопад щомісячно по 2757,47 грн. та 2757,55 грн. за грудень (а.с. 44 - 47);
- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) №1500003988 за 2015 р., якою збільшено податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на загальну суму 8239,34 грн., з розбивкою річної суми рівними частками за січень - листопад щомісячно по 686,62 грн. та 686,52 грн. за грудень (а.с. 48 - 51);
- податкову декларацію з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) №1600002292 за 2016 р. Річна сума, самостійно обчислена відповідачем по даній декларації за земельні ділянки склала: 41329,06 грн., з розбивкою річної суми рівними частками за січень - листопад щомісячно по 3444,09 грн. та 3444,07 грн. за грудень (а.с. 52 - 54);
- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) №160003132 за 2016 р., якою збільшено податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на загальну суму 17895,48 грн. з розбивкою річної суми рівними частками за січень - грудень щомісячно по 1491,29 (а.с. 55 - 57).
Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755- IV (далі ПК України).
Підпункт 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 14.1.175 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1, 49.3 ст. 49 ПК України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем не сплачено самостійно визначене ним податкове зобов'язання з плати за землю, зазначене у податкових деклараціях за 2014 р., 2015 р. та за 2016 р., а саме з травня по грудень 2014 р. на суму 22059,84 грн. ((2757,47 грн. Х 7) + 2757,55 грн.), за січень - грудень 2015 р. на суму 33089,72 грн. ((2757,47 грн. Х 11) + 2757,55 грн.), донараховано за січень - грудень 2015 р. на суму 8239,34 грн. ((686,62 грн. Х 11) + 686,52 грн.), за січень - травень 2016 р. на суму 17220,45 грн. (3444,09 грн. Х 5) та донараховано за 2016 р. на суму 10439,03 грн. (1491,29 грн. Х 7).
Як вбачається із інтегрованої картки платника, відповідачем частково сплачено земельного податку за червень 2014 р. на суму 1574,45 грн.
Таким чином, податковий борг позивача по земельному податку становить 89473,93 грн. ((22059,84 грн. + 33089,72 грн. + 8239,34 грн. + 17220,45 грн. +10439,03 грн.) - 1574,45 грн.), що підтверджується інтегрованою карткою платника.
З матеріалів справи також вбачається, що Сокирянською ОДПІ проведено невиїзні документальні перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових заповзань до бюджету, а саме зі сплати орендної плати за землю, за результатами якої складено акти №622/1500/01885199 від 27.11.2014 р., № 062/1500/01885199 від 07.04.2015 р. та №370/1500/01885199 від 03.11.2015 р. (а.с. 64, 66, 68).
На підставі висновків викладених в актах перевірки, позивачем винесено наступні податкові повідомлення-рішення, а саме:
- №0002242450 від 09.12.2014 р., яким застосовано штрафні санкції в сумі 1708,22 грн. (а.с. 63);
- №0000272450 від 20.04.2015 р., яким застосовано штрафні санкції в сумі 999,99 грн. (а.с. 65);
- №0002051500 від 13.11.2015 р., яким застосовано штрафні санкції в сумі 3836,04 грн. (а.с. 69).
Вказані податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем, що підтверджується відмітками про вручення рекомендованих поштових відправлення від 14.12.2014 р., 23.04.2015 р. та 17.11.2015 р. (а.с. 61, 67, 70).
Крім того, відповідачем у зв'язку із заниженням самостійно визначеного податкового зобов'язання по орендній платі за землю в уточнюючих податкових деклараціях №1600003132 від 15.04.2016 р. та № 1500003988 від 11.03.2015 р. визначені суми штрафу у розмірі 89,48 грн. та 20,60 грн.
Згідно п. 56.1 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (п.56.2 ст.56 ПК України).
З матеріалів справи вбачається, що податкові повідомлення - рішення №0002242450 від 09.12.2014 р., №0000272450 від 20.04.2015 р. та №0002051500 від 13.11.2015 р. відповідачем в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалися.
Таким чином, розмір штрафних санкцій, який підлягає сплаті відповідачем становить 6654,33 грн. (1708,22 грн. + 999,99 грн. + 3836,04 грн. + 89,48 грн. + 20,60 грн.).
Відповідно до пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Стаття 129 ПК України передбачає, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Пеня, визначена пп. 129.1.1 п. 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Як вбачається із матеріалів справи, у зв'язку із порушенням відповідачем строків погашення грошового зобов'язання з орендній платі за землю позивачем нараховано пеню у розмірі 28281,03 грн. Вказана обставина підтверджується інтегрованою карткою платника.
Доказів оскарження нарахованої пені сторонами до суду не надано.
Згідно п. 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Підпунктом 14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п. 286.2 ст. 286 ПК України).
Відповідно до п. 287.1, 287.3 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що за відповідачем обліковується податковий борг з плати за землю на загальну суму 124409,29 грн., який складається із податкового зобов'язання самостійно визначене ного відповідачем у податкових деклараціях у розмірі 89473,93 грн., нарахованих штрафних санкцій у розмірі 6654,33 грн. та пені на суму 28281,03 грн. Вказана обставина також підтверджується інтегрованою карткою відповідача.
Пунктом 59.1 та 59.5 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Як зазначено позивачем у позовній заяві та підтверджується матеріалами справи, Сокирянською ОДПІ сформовано та направлено на адресу відповідача податкову вимогу № 14 від 02.04.2012 р. на суму 5959,51грн.
Вказана вимога одержана відповідачем, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення від 15.04.2012 р.
Відповідно до п. 60.6 ст. 60 ПК України, якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються.
Оскільки після вручення податкової вимоги сума податкового боргу у відповідача збільшилась, податкова вимога позивачем додатково не надсилалася.
Згідно п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 95.2, п. 95.3, п.95.4 ст.95 ПК України).
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач не надав належні та допустимі докази відсутності або погашення ним в добровільному порядку податкового боргу в сумі 124409,29 грн.
За наведених обставин, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. ст. 71, 86, 94, 158, 160 - 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути кошти з рахунків товариства з додатковою відповідальністю "Чернівціоблпаливо" у банках, обслуговуючих даного платника на суму податкового боргу у розмірі 124409,29 грн.
У відповідності до ст. ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.
Згідно ст. 254 КАС України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.К. Левицький
Постанова в повному обсязі складена 21 жовтня 2016 р.