ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2016 року м. ПолтаваСправа № 816/882/16
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Канигіної Т.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом
позивача Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській областідо відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Алчевськтранспостачання-2007"про стягнення коштів з рахунків платника за податковим боргом
В С Т А Н О В И В:
08.06.2016 Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - Кременчуцька ОДПІ, позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Алчевськтранспостачання-2007" (надалі - ТОВ "Алчевськтранспостачання-2007", відповідач) та з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просить стягнути кошти платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника у розмірі 10829,59 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав клопотання, у якому позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив розгляд справи провести за його відсутності.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.
За таких обставин та з урахуванням приписів частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Алчевськтранспостачання-2007" у встановленому законом порядку зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 35226445 (а.с. 7).
За даними Кременчуцької ОДПІ відповідач має податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 10829,59 грн, який виник з огляду на наступне.
21.03.2016 позивачем проведено перевірку ТОВ "Алчевськтранспостачання-2007" з питання своєчасності сплати податку на додану вартість, про що складено акт перевірки від 21.03.2016 № 503/16-03-12-01/35226445 та за наслідками перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.04.2016 № 0002471201/184, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 28,10 грн (а.с. 30).
Також на підставі вказаного акта перевірки складено податкове повідомлення-рішення від 08.04.2016 № 0002481201/185, яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 5801,52 грн (а.с. 30).
Податкові повідомлення-рішення від 08.04.2016 №0002471201/184 та №0002481201/185 отримані відповідачем 14.04.2016 (а.с. 30 зворотній бік).
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Судом не виявлено доказів здійснення відповідачем передбаченої пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України процедури адміністративного оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень, а також їх оскарження до суду.
Підпунктом 56.17.1 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що процедура адміністративного оскарження закінчується днем, днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Таким чином, грошове зобов'язання з податку на додану вартість визначене податковим повідомленням-рішенням від 08.04.2016 №0002471201/184 та №0002481201/185 є узгодженим.
Крім того, ТОВ "Алчевськтранспостачання-2007" подано до ДПІ у м. Полтаві податкові декларації з ПДВ:
- № НОМЕР_1 від 15.08.2014, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 653,00 грн (а.с. 10);
- № НОМЕР_2 від 18.09.2014, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 934,00 грн (а.с. 11);
- № НОМЕР_3 від 16.10.2014, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 787,00 грн (а.с. 12);
- № НОМЕР_4 від 11.11.2014, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 1919,00 грн (а.с. 13);
- № НОМЕР_5 від 19.12.2014, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 4092,00 грн (а.с. 14);
- № НОМЕР_6 від 13.01.2015, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 832,00 грн (а.с. 15);
- № НОМЕР_7 від 13.02.2015, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 1809,00 грн (а.с. 16);
- № НОМЕР_8 від 17.03.2015, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 930,00 грн (а.с. 17);
- № НОМЕР_9 від 14.04.2015, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 1067,00 грн (а.с. 18);
- № НОМЕР_10 від 15.05.2015, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 1175,00 грн (а.с. 19);
- № НОМЕР_11 від 16.06.2015, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 4371,00 грн (а.с. 20);
- № НОМЕР_12 від 20.07.2015, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 5803,00 грн (а.с. 21);
- № НОМЕР_13 від 18.08.2015, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 76,00 грн (а.с. 22);
- № НОМЕР_14 від 16.09.2015, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 784,00 грн (а.с. 23);
- № НОМЕР_15 від 16.10.2015, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 4551,00 грн (а.с. 25);
- № НОМЕР_16 від 17.11.2015, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 2251,00 грн (а.с. 26);
- № НОМЕР_17 від 14.12.2015, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 5610,00 грн (а.с. 27);
- № НОМЕР_18 від 16.05.2016, самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 6091,00 грн (а.с. 28).
Виходячи із приписів пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, сума податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає платник податків у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу, вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Отже, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, є узгодженим з дня подання такої декларації.
Крім того, заборгованість відповідача частково погашена за рахунок наявної переплати у розмірі 494,40 грн, сплати коштів у розмірі 32703,82 грн та зменшення суми, що підлягає сплаті до бюджету згідно з уточнюючим розрахунком від 07.08.2015 № НОМЕР_19, у розмірі 5803,00 грн (а.с. 24).
Відповідно до пункту 87.9. статті 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
З огляду на викладене кошти сплачені платником в період наявної заборгованості спрямовувались контролюючим органом в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення
Отже, вказане зменшення сальдо заборгованості у розмірі 39001,22 грн (переплата 494,40 - сплачені кошти 32703,82 - від'ємне значення 5803,00) в порядку їх календарної черговості виникнення частково погасили самостійно задекларовані суми податкових зобов'язань, застосованих штрафів та нарахованої пені.
З письмових пояснень позивача вбачається, що за час розгляду справи відповідачем задекларовано суму зобов'язань у розмірі 4255,00 грн згідно з податковими деклараціями: №9097388392 від 14.06.2016 у розмірі 89,00 грн; №9118717380 від 13.07.2016 у розмірі 1941,00 грн; №9145337929 від 15.08.2016 у розмірі 678,00 грн та №9167587989 від 14.09.2016 у розмірі 1547,00 грн.
За цей же час платником перераховано до бюджету коштів у розмірі 4268,00 грн згідно з платіжними дорученнями: № 6129343 від 17.06.2016 у розмірі 100,00 грн; № 6817719 від 27.07.2016 у розмірі 1941,00 грн; № 6986247 від 18.08.2016 у розмірі 680,00 грн та № 7461933 від 21.09.2016 у розмірі 1547,00 грн.
Також за вказаний період зв'язку із порушенням строків сплати узгоджених зобов'язань та на підставі статті 129 Податкового кодексу України платнику нарахована пеня у розмірі 390,21 грн.
При цьому нарахування зобов'язань та пені у період розгляду даної справи не були включеними до позовної заяви вих.№12880/10/16-03-10 від 03.06.2016, а отже, не є предметом її розгляду, водночас сплачені кошти у розмірі 4268,00 грн в порядку календарної черговості виникнення частково погасили стягувану контролюючим органом заборгованість.
Таким чином, заборгованість відповідача з податку на додану вартість становить 10829,59 грн (15097,59 грн - 4268,00 грн).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно зі статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.18 пункту 20.1); приймати рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, а також про списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченому законодавством (підпункт 20.1.29 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.34 пункту 20.1).
Отже, сума несплаченого відповідачем податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 10829,59 грн є сумою податкового боргу.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
На виконання вищезазначених положень Кременчуцькою ОДПІ сформовано 12.01.2016 та направлено на адресу відповідача податкову вимогу № 122-23/38 на суму 9175,33 грн, яка отримана відповідачем відповідно до відмітки на рекомендованому повідомленні 06.02.2016 (а.с. 8 зворотній бік).
Доказів оскарження вказаної вимоги сторонами не надано.
Наявність податкового боргу у підтверджується також відомостями облікової картки платника податків, копії якої надана позивачем.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Внаслідок того, що ТОВ "Алчевськтранспостачання-2007" станом на дату розгляду та вирішення справи податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 10829,59 грн не сплатило, вимоги позивача про стягнення коштів за податковим боргом, визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 17, 18, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Алчевськтранспостачання-2007" про стягнення коштів з рахунків платника за податковим боргом задовольнити.
Стягнути кошти з розрахункових рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Алчевськтранспостачання-2007" (код ЄДРПОУ 35226445) заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 10829 (десять тисяч вісімсот двадцять дев'ять ) гривень 59 копійок на р/р 31115029700219, одержувач: Кременчуцьке УК/Кременчуцький р-н/14060100, код одержувача: 37965887, банк одержувача: ГУДКС України у Полтавській області, МФО 831019.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.С. Канигіна