Справа №1- кс/760/1110/16
760/2031/16-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2016 року слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва Макуха А.А., при секретарі Річенко М.В., за участю слідчого Симоновича В.Л., розглянувши клопотання сторони кримінального провадження - слідчого з ОВС ВКР СУ ФР ГУ ДФС у Київській області Симоновича В.Л., погоджене із прокурором відділу прокуратури Київської області Коваль Р.В. про призначення позапланової перевірки в рамках досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32016110000000001 від 11.01.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшло зазначене клопотання, підтримуючи яке слідчий зазначив, що слідчим з ОВС ВКР СУ ФР ГУ ДФС у Київській області розслідується кримінальне провадження за №32016110000000001 від 11.01.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України.
В обґрунтування клопотання про призначення позапланової перевірки слідчий зазначив, що службові особи ПАТ „Обухівське" шляхом уникнення від укладання та реєстрації угод оренди на земельні ділянки, шляхом заниження об'єкту оподаткування, протягом 2012-2015 років ухилилися від сплати обов'язкових платежів та податку на додану вартість на суму понад 3 394 653,5 грн., що призвело до ненадходження коштів у державний та місцевий бюджети в особливо великих розмірах.
Згідно проведеної планової документальної виїзної перевірки ПАТ „Обухівське" з питань дотримання вимог податкового законодавства, акт від 25.09.2015 №1892/10-16-22-02/00857284, встановлено, що ПАТ „Обухівське" по операціям з реалізації пшениці ПАТу „Аграрний фонд" та ПАТу „СПП-АГРО", в порушення п.187.1 ст.187, п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України, неправомірно відкоригувало податкові зобов'язання по ПДВ, що призвело до заниження податкових зобов'язань по ПДВ на суму 1 334 188,54 грн..
Крім того, досудовим слідством встановлено, що земельні ділянки загальною площею 5179,59 га, які на цей час використовує ПАТ „Обухівське" на підставі державних актів на право постійного користування землею серії ІІ-КВ №003262, №003263 від 13.02.1996, №003264 від 19.02.1996, надавались ДП "Радгосп-комбінат "Обухівський" для сільськогосподарського виробництва в межах Першотравенської, Ніщерівської сільських рад та Обухівської міської ради Київської області.
За цей час вищевказаним підприємством кілька разів змінювалась організаційно-правова форма, а саме: рішенням Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області від 05.05.2006 №14-25-7/1 ДП "Радгосп-комбінат "Обухівський" перетворено у ВАТ "Обухівське"; протоколом позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ «Обухівське» №2 від 29.10.2010 - реорганізовано у СВК «Обухівський»;протоколом загальних зборів акціонерів ВАТ «Обухівське» №3 від 30.09.2011 відмінено реорганізацію, відновлено функціонування ВАТ «Обухівське» та змінено назву на ПАТ «Обухівське».
ПАТ „Обухівське " має статус сільськогосподарського підприємства, основною діяльністю якого є постачання вироблених ним сільськогосподарських товарів на власних або орендованих основних фондах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.
ПАТ „Обухівське" як сільськогосподарське підприємство є суб'єктом спеціального режиму оподаткування, знаходиться на спрощеній системі оподаткування, і з 2015року є платником єдиного податку четвертої групи. Об'єктом оподаткування для таких платників, відповідно до ст.292 прим. Податкового кодексу України, є площа сільськогосподарських угідь, що перебуває у власності сільськогосподарського виробника або надана йому у використання, у тому числі на умовах оренди. При цьому право користування земельними ділянками повинні бути оформлені та зареєстровані відповідно до законодавства. Базою оподаткування для сільськогосподарського підприємства є нормативно-грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь.
У відповідності до п.6 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або оренди на них. Відповідно до ч.2 ст.92 Земельного кодексу України ПАТ „Обухівське" не відноситься до підприємств що можуть мати право постійного користування земельними ділянками та відповідно до вимог Земельного Кодексу повинно було укласти угоди оренди на земельні ділянки, які перебувають у користуванні і сплачувати до місцевого бюджету відповідну орендну плату.
Згідно до листа-роз'яснення Державного комітету України із земельних ресурсів від 27.11.2009 №20982/17/4-09 «… підстави (зобов'язання) щодо переоформлення державного акта на право постійного користування земельною ділянкою на право оренди, якщо не змінювалась організаційно-правова форма товариств чи його назва, відсутні.
Таким чином, документи, що відповідно до діючого законодавства, посвідчують право власності чи користування вищевказаними земельними ділянками у ПАТ «Обухівське» відсутні, що є порушенням ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України.
Також, досудовим розслідуванням встановлено, що на цей час площа земель, які використовує ПАТ "Обухівське", скоротилась до 4070,59 га., тобто з постійного користування товариства вилучено понад 1109 га найбільш цінних земель, без погоджень з постійним землекористувачем - ПАТ „Обухівське", що є порушенням ст.149 Земельного кодексу України.
У зв'язку з вищенаведеним, з метою отримання речових доказів, встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення: встановлення законності перебування у постійному користуванні ПАТ «Обухівське» земельних ділянок на підставі державних актів на право постійного користування землею серії ІІ-КВ №003262, №003263 від 13.02.1996, №003264 від 19.02.1996 відповідно до вимог Земельного Кодексу; відповідності та наявності зареєстрованих дозвільних документів на право користування земельними ділянками ПАТ „Обухівське" нормам діючого законодавства; дослідження законності перебування ПАТ „Обухівське" на спрощеній системі оподаткування; дослідження об'єкту та бази оподаткування - площ земельних ділянок та їх вартості, - є наявна необхідність у проведенні позапланової перевірки додержання вимог земельного законодавства ПАТ „Обухівське" (код ЄДРПОУ 00857284) під час набуття у користування та в ході використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які розташовані в адміністративних межах Першотравенської, Ніщерівської сільських рад та Обухівської міської ради Київської області, згідно державних актів на право постійного користування землею серії ІІ-КВ №003262, №003263 від 13.02.1996, №003264 від 19.02.1996.
Відповідно до пункту 4 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №459/2011, встановлено, що Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» передбачено ліквідувати Державну інспекцію сільського господарства, поклавши функції із здійснення державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів на Державну екологічну інспекцію.
Згідно пункту 6 вказаної Постанови, центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №447 від 30.06.2015 «Про ліквідацію територіальних органів Державної інспекції сільського господарства» передбачено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної інспекції сільського господарства за переліком згідно з додатком в тому числі Державну інспекцію сільського господарства в Рівненській області.
Разом з тим, відповідно до пункту 2 даної Постанови, територіальні органи, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують виконання своїх функцій і повноважень до їх передачі відповідним органам виконавчої влади.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №408 від 13.08.2014 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу Кабінетом Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Оскільки кримінальне провадження має місце, є потреба проведення позапланової перевірки дотримання земельного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.9 КПК України, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Віповідно до п.4 ч.2 ст.99 КПК України до документів як доказів у кримінальному провадженні, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Отже оскільки у слідчого в процесі досудового розслідування є потреба перевірки і здобуття доказів шляхом проведення позапланової перевірки законності використання земельної ділянки та можливого спричення шкоди, клопотання підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.9, 84-86, 92-93, 99 КПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл Державній інспекції сільського господарства в Київській області (м. Київ, вул. О. Теліги, 8) на проведення позапланової перевірки, щодо додержання вимог земельного законодавства ПАТ „Обухівське" (код ЄДРПОУ 00857284) у сфері використання та охорони земель, під час набуття у користування та в ході використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які розташовані в адміністративних межах Першотравенської, Ніщерівської сільських рад та Обухівської міської ради Київської області, згідно державних актів на право постійного користування землею серії ІІ-КВ №003262, №003263 від 13.02.1996, №003264 від 19.02.1996.
Забов'язати Державну інспекцію сільського господарства в Київській області отримані в результаті проведення перевірки документальні матеріали, разом з актом та іншими, передбаченими законом документальні форми закріплення результатів діяльності зазначеного органу, направити на адресу СУ ФР ГУ ДФС у Київській області.
Проведення перевірки доручити спеціалістам Державної інспекції сільського господарства в Київській області.
Тривалість проведення вказаної позапланової документальної перевірки за даною ухвалою не повинна перевищувати строку, визначеного п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя А.А. Макуха