Справа № 706/1308/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.10.2016 м.Христинівка
Христинівський районний суд Черкаської області у складі:
головуючий суддя Орендарчука М.П.,
при секретарі Пізняк Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання протиправною відмови в проведенні перерахунку пенсії по втраті годувальника та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання протиправною відмови в проведенні перерахунку пенсії по втраті годувальника та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позову зазнач зазначила, що вона, ОСОБА_1, перебуває на пенсійному обліку в Христинівському відділі обслуговування громадян Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області. У зв'язку зі смертю її дочки ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1 р.), яка на день смерті перебувала на службі в органах місцевого самоврядування, займаючи посаду секретаря Краснопільської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, за її заявою 23.04.2010 року їй призначено пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001р. №2493-111 у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати по даній посаді на момент звернення.
Керуючись ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції, на час призначення пенсії по втраті годувальника), Постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Проупорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», на її вимогу їй було надано Краснопільською сільською радою довідки: №541 та № 542 від 31.08.2016 року «Про нарахування заробітньої плати» за посадою секретаря сільської ради станом на 01.12.2015 року.
В зв'язку з цим вона 31.08.2016 року звернулася із заявою до Уманського ОУПФ України Черкаської області, про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії по втраті годувальника згідно наданої їй довідки №542 від 31.08.2016 р. Краснопільської сільської ради Гайсинського району Вінницькоїобласті. Листом №10686/05 від 12.09.2016 року Уманським ОУПФ України Черкаської області їй було відмовлено у перерахунку призначеної пенсії по втраті годувальника.
Позивач до суду не з'явилась, проте вона в позовні заяві зазначила, що просить справу розглядати у її відсутність.
Представник відповідача під час судового розгляду позов не визнала та подала до суду письмові заперечення в якому посилалась на те, що Відповідно до ч. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.8 та 9 статті 37 Закону України «Про державну службу», у разі смерті особи у період перебування на державній службі, за наявності у померлого годувальника стажу державної служби не менше 10 років непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям - незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого годувальника), призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати померлого годувальника, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням норм частини п'ятої цієї статті, а на двох і більше членів сім'ї - 90 відсотків. Право на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника на умовах, передбачених частиною восьмою цієї статті, мають також непрацездатні члени сім'ї померлої особи, яка отримувала пенсію за цим Законом.
Як вбачається із заперечення Уманського ОУПФ України, 31.08.2016 року вона звернулася із заявою до Уманського ОУПФ України з проханням здійснити їй перерахунок пенсії по втраті годувальника в зв`язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, надавши довідку Краснопіської сільської ради Гайсинського району Вінницької області від 31.08.2016 року, № 542. Однак листом від 12.09.2016 року № 10686/05 їй було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі по тексту Закон № 213- VIII), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення спеціальних пенсій з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачці), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 37-1 Закону 3723-XII (у редакції на час звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок пенсії державним службовцям.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Тому суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених на умовах Закону України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються та те, що Постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013 внесені зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 і пункт 4, яким було встановлено порядок визначення заробітку для обчислення пенсії при перерахунку пенсії у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям виключено, у зв`язку з чим на момент звернення із заявою підстав для перерахунку пенсії немає.
Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі рішень Кабінету Міністрів України не є виключною підставою для перерахунку пенсії, а є лише однією з багатьох підстав, прямо передбачених законодавцем для перерахунку пенсії.
При таких обставинах, суд вважає, що відповідач рішенням № 10686/05 від 12.09.2016 року неправомірно відмовив позивачу у перерахунку її пенсії, оскільки позивач є особою, яка згідно зі ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Таким чином, сукупність досліджених судом доказів, дає суду підставу вважати відмову відповідача перерахувати пенсію позивачу у зв'язку з втратою годувальника - безпідставною, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника з 31.08.2016 року.
Враховуючи вищевикладене, на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» та керуючись ст. ст. 17, 19, 72, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати дії Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області стосовно відмови, ОСОБА_1 (20.12.1929р.н.), у перерахунку пенсії по втраті годувальника -протиправними.
Зобов'язати Уманське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Черкаської області здійснити, ОСОБА_1, перерахунок пенсії по втраті годувальника, призначеної раніше у розмірі 70 відсотків заробітної плати посадової особи органу місцевого самоврядування секретаря сільської ради, з урахуванням підвищення, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції, на час призначення пенсії по втраті годувальника), Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», за даними довідки Краснопілської сільської ради Гайсинського району Вінницької області № 542 від 31.08.2016 року, починаючи із 31.08.2016 р. - дати звернення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. З урахуванням застосування судом частини третьої статті 160 КАС апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий: М.П. Орендарчук