Справа № 750/7546/16-а
Провадження № 2-а/750/634/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2016 року м.Чернігова
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
головуючого судді Литвиненко І. В.
за участю секретаря Кравченко І. В.,
за участі позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
09.08 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління пенсійного фонду України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови здійснити перерахунок її пенсії;
- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям (постанова КМУ від 09.12.2015 № 1013) відповідно до ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу» у редакції на дату призначення пенсії в розмірі 90 % від місячного (чинного) заробітку, починаючи з 01.12.2015 року на підставі довідки Департаменту агропромислового розвитку Чернігівсьуої обласної державної адміністрації від 18.07.2016 № 10-09/94.
- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити під час перерахунку пенсії враховувати у повному обсязі надбавки за високі досягнення у праці, премії на момент призначення пенсії (за 24 місяці) прокоригувати ці виплати на рівень зростання посадового окладу, а також включити до перерахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив ї задовольнити.
Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України надало письмові заперечення проти позову, в яких зазначило, що на даний час редакція ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» не містить вказівку на перерахунок пенсії в розмірі 90%.
Відповідно до положень КАС України суддя за наявністю достатніх підстав розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, і оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, дійшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх письмовими доказами, суд доходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України з 28.10.2010 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % суми заробітної плати.
04.08.2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з проханням здійснити йому перерахунок пенсії в зв`язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, надавши довідку Департаменту Агропромислового розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації від 18.07.2016 № 10-09/94.
Листом № 11477/05 від 05.05.2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі по тексту Закон № 213- VIII), з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про державну службу».
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII " Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 37-1 Закону 3723-XII (у редакції на час звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Тому Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що згідно пункту 5 Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі по тексту Закон № 213- VIII), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення спеціальних пенсій з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв`язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених на умовах Закону України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі рішень Кабінету Міністрів України не є виключною підставою для перерахунку пенсії, а є лише однією з багатьох підстав, прямо передбачених законодавцем для перерахунку пенсії.
Згідно довідки, виданої позивачу Департаментом Агропромислового розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації від 18.07.2016 № 10-09/94 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), заробітна плата за грудень 2015 року за рівнозначною посадою головного спеціаліста управління, з якої призначено пенсію ОСОБА_1, встановлена на підставі КМУ від 09.03.2006 № 268 (зі змінами та доповненнями) з урахуванням постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 (зі змінами та доповненнями) та постанови КМУ від 11.02.2016 № 77 становить згідно штатного розпису: посадовий оклад - 3135,00 грн., надбавка за 6 ранг - 120,00 грн., надбавка за вислугу років - 1302,00 грн.; надбавка за високі досягнення у праці - 2278,50 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.
Суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 90 % заробітної плати має розраховуватись з 01.08.2016 року, так як позивач звернулася за цим перерахунком до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України 04.08.2016 року.
Суд звертає увагу, що перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Отже, завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. В постанові Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року за № 13 викладено позицію щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень, згідно якої суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Згідно із рішеннями Європейського суду з прав людини по справах: «Класс та інші проти Німеччини» від 6 вересня 1978 року, «Фадєєва проти Росії» (Заява № 55723/00), Страсбург, від 9 червня 2005 року, «Кумпене і Мазере проти Румунії» (Заява N 33348/96), Страсбург, від 17 грудня 2004 року - завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, тобто суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України не мало правових підстав для відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця.
У задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити під час перерахунку пенсії враховувати у повному обсязі надбавки за високі досягнення у праці, премії на момент призначення пенсії (за 24 місяці), а також включити до перерахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань слід відмовити, оскільки звернення з такою вимогою до суду є передчасним, так як у суду відсутні відомості про те, що позивач звертався з такою вимогою до відповідача, але у задоволенні її позивачем було відмовлено.
Згідно положень пунктів 1, 2 Постанови №865 у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови.
Порядок коригування виплат, зазначених у пункті 1 цієї постанови, при призначенні пенсії встановлюється Міністерством соціальної політики разом з Міністерством фінансів.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року №268 змінено структуру заробітної плати працівників органів влади та одночасно підвищено посадові оклади діючих державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, а саме, виключено п.4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».
Аналізуючи наведені правові норми, суд вважає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 регламентовано питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму коригування пенсії державного службовця, у зв'язку з підвищенням посадових окладів, а тому в частині позовних вимог щодо коригування виплат на рівень зростання посадового окладу слід також відмовити.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 158-163, 167, 171, 186 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру його пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від місячного (чинного) заробітку, починаючи з 01.08.2016 року на підставі довідки Департаменту Агропромислового розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації від 18.07.2016 № 10-09/94.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 551 грн 20 коп. у відшкодування сплаченої суми судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І.В. Литвиненко