Ухвала суду № 62121846, 17.10.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2016
Номер справи
813/196/16
Номер документу
62121846
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2016 р. Справа № 876/5526/16

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,

за участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, В.о. начальника Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області Бабунича В.М. про визнання наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності та про звільнення неправомірними, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 28.01.2016 року звернулася в суд з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, В.о. начальника Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області Бабунича В.М. щодо визнання протиправним та скасування наказу №396-к/тм від 23 грудня 2015 року Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про притягнення головного спеціаліста по зв'язках із громадськістю та ЗМІ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, визнання протиправним та скасування наказу №600-к/тр від 25 грудня 2015 року Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про притягнення головного спеціаліста по зв'язках із громадськістю та ЗМІ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, поновлення ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста по зв'язках із громадськістю та ЗМІ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, стягнення з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2016 року позов задоволено повністю.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області подало апеляційну скаргу. В якій просить постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову, апеляційну скаргу мотивовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 працювала на посаді головного спеціаліста по зв'язках з громадськістю та ЗМІ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області з січня 2012 року.

27.03.2015 року ГУ ДМС України у Львівській області видало наказ №63-к/тм, яким позивачу було оголошено догану за перевищення своїх повноважень стосовно надання некваліфікованого роз'яснення та незнання чинного законодавства з питань оформлення та видачі паспорта гр. України для виїзду за кордон які містять безконтактний електронний носій для осіб із певними вадами, порушення п.1.3, 2.1,2.8, 2.9 посадової інструкції, який не оскаржувався.

23.12.2015 року ГУ ДМС України у Львівській області видало наказ №396-к/тм, яким позивачу було оголошено догану за неналежне виконання службових обов'язків та порушення трудової дисципліни. Підставою притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани стало те, що 01.12.2015 року позивач була відсутня на своєму робочому місці з 9:00 год. по 11:20 год. та не ведення журналу обліку робочого часу про прихід на роботу та виходу на роботу впродовж 2 місяців.

Відповідно до наказу № 600-к/т від 25.12.2015 року ОСОБА_1 звільнена з посади головного спеціаліста по зв'язках з громадськістю та ЗМІ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області 25.12.2015 року за систематичне невиконання без поважних причин покладених на неї обов'язків та порушення Правил внутрішнього трудового розпорядку відповідно до п.3 ст. 40 КЗпП. Підставою для вказаного наказу стали доповідні записки ОСОБА_5, документи про проведення наради, пояснення ОСОБА_1 від 23.12.2015 року та від 24.12.2015 року, доручення керівника ГУ ДМС у Львівській області.

25.12.2015 року ОСОБА_1 звернулася із заявою на ім'я в.о. начальника ГУ ДМС України у Львівській області щодо проведення службового розслідування відповідно до п. 1 постанови КМУ від 13.06.2000 року №950 «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування». Вказана заява відповідачем розглянута не була.

Відповідно до п. 3 ч.1 ст.40. КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках систематичного невиконання працівником без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року за №3723-XII (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) державні службовці, окрім іншого, мають право вимагати службового розслідування з метою зняття безпідставних, на думку службовця, звинувачень або підозри. Конкретні обов'язки та права державних службовців визначаються на основі типових кваліфікаційних характеристик і відображаються у посадових положеннях та інструкціях, що затверджуються керівниками відповідних державних органів у межах закону та їх компетенції.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну службу» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) дисциплінарні стягнення застосовуються до державного службовця за невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, порушення обмежень, пов'язаних з проходженням державної служби, а також за порушення правил професійної етики, інший вчинок, який порочить його як державного службовця або дискредитує державний орган, в якому він працює.

Для окремих категорій державних службовців законом можуть бути визначені особливості визнання дисциплінарного проступку підставою для припинення державної служби.

Щодо позовних вимог про накладення стягнення у вигляді догани наказом №396-к/тм від 23.12.2015 року колегія суддів встановила, відповідно до оскаржуваного наказу позивачу було оголошено догану за неналежне виконання службових обов'язків та порушення трудової дисципліни. Підставою притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани стало те, що 01.12.2015 року позивач була відсутня на своєму робочому місці з 9:00 год. по 11:20 год. та не ведення журналу обліку робочого часу про прихід на роботу та вихід з роботи впродовж 2 місяців.

Відповідно до п.4 ч.1 статті 40 КЗпП трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках: прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.

Правилами внутрішнього трудового розпорядку працівників Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, затверджених протоколом зборів трудового колективу Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 25 липня 2013 року (надалі - Правила), визначено, що розпорядок роботи працівників апарату ГУ ДМСУ встановлюється з понеділка по п'ятницю з 09.00 год. до 18.00 год., з перервою на обід з 13.00 год. до 13.45 год. (п. 5.3. Правил).

Пункт 5.1. Правил визначає, що робочий час - це встановлений законодавством відрізок часу, протягом якого працівник, відповідно до Правил внутрішнього трудового розпорядку, Регламенту або графіка роботи повинен виконувати свої посадові обов'язки.

Пунктом 5.7. Правил, встановлено, що перебування у робочий час працівників структурних підрозділів за межами приміщень ГУ ДМС з метою вирішення службових питань погоджується з керівниками відповідних підрозділів, відсутність державного службовця на робочому місці більше 3 годин підряд протягом робочого дня без поважної причини є підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності, передбаченої Законом України «Про державну службу».

Наказом Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області «Про підвищення рівня трудової дисципліни» від 13.11.2014 року № 181, пунктами 2, 2.3. визначено, що керівники структурних підрозділів зобов'язані фіксувати час приходу на роботу та виходу з роботи підлеглих працівників.

Відповідно до п. 1.3. Посадової інструкції головного спеціаліста по зв'язках із громадськістю та ЗМІ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, затвердженої т.в.о. начальника Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області М.М. Брославським 18 листопада 2014 року (надалі - Посадова інструкція), головний спеціаліст по зв'язках із громадськістю та ЗМІ Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області підпорядковується начальнику Головного управління згідно з розподілом обов'язків.

Головний спеціаліст у процесі виконання своїх посадових обов'язків взаємодіє з працівниками структурних та територіальних підрозділів Головного управління, органів місцевого самоврядування та ін.

Робоче місце головного спеціаліста по зв'язках із громадськістю та ЗМІ Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області ні Посадовою інструкцією, ні Правилами, ні іншим нормативно-правовим актом не визначено.

Як встановлено судом, структурні підрозділи ГУ ДМС України у Львівській області розташовані за наступними адресами: апарат - м. Львів, вул. Руданського, 3; управління з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянами тимчасово окупованої території України, управління в справах іноземців та осіб без громадянства - м. Львів, вул. Словацького, 1; сектор по роботі з біженцями та соціальної інтеграції; сектор юридичного забезпечення; сектор інформаційних технологій - м. Львів, вул. Б.Лепкого, 16; відділ централізованого оформлення паспортних документів №3 - м. Львів, вул. Залізнична, 16; відділ адресно-довідкової роботи - м. Львів, вул. Окуневського, 1; сектор з централізованого оформлення документів №2 - м. Львів, вул. Б.Хмельницького, 212.

Робоче місце позивача - ОСОБА_1 знаходилось за адресою м. Львів, вул. Лепкого, 16.

Згідно посадової інструкції та покладених на позивача посадових обов'язків робота потребує постійних зв'язків з ЗМІ, громадськістю. При цьому той факт, що відповідні структурні підрозділи ГУ ДМС України у Львівській області розміщені за різними адресами не може обмежувати позивача у виконанні покладених на нього функцій та завдань.

В своїх поясненнях від 23.12.2015 року ОСОБА_1 вказувала, що оскільки безпосередньо підпорядковується керівнику ГУ ДМСУ у Львівській області (а фактично і усім його заступникам), вона змушена значну частину часу проводити в приміщенні центрального офісу ГУ ДМСУ у Львівській області за адресою: м. Львів, вул. Руданського, 3, де безпосередньо виконує свої посадові обов'язки, зокрема там вона перебувала і в період з 09.00 год. до 11.00 год. 01 грудня 2015 року, що могло б бути засвідчено записами на камерах відеоспостереження. Окрім того, по даному факту в суді першої інстанції були допитані у якості свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8, які підтвердили, що ОСОБА_1 перебувала в період з 09.00 до 11.20 год. 01 грудня 2015 року. в приміщенні центрального офісу ГУ ДМСУ у Львівській області за адресою: м. Львів, вул. Руданського, 3.

В матеріалах справи наявні доповідні записки працівників ГУ ДМСУ у Львівській області, однак такі стосуються лише інформації отримання чи не отримання ОСОБА_1 поштової кореспонденції та документів діловодства (періодичність їх отримання), проте підтверджують неодноразове перебування протягом робочого тижня позивача, зокрема в приміщенні центрального офісу ГУ ДМСУ у Львівській області за адресою: м. Львів, вул. Руданського, 3

З акту про відсутність на робочому місці від 01.12.2015 року вбачається, що цього дня ОСОБА_1 була відсутня в приміщеннях ГУ ДМСУ у Львівській області, що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Б. Лепкого, 16 в період з 09.00 год. до 11.20 год., тобто в продовж двох годин та двадцяти хвилин, що відповідно до КЗпП не може вважатися прогулом, оскільки підставою для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності є його відсутність без поважних причин на робочому місці впродовж трьох годин, а не меншого проміжку часу.

Окрім того, щодо не ведення обліку робочого часу колегія суддів погоджується, що ні Правилами внутрішнього трудового розпорядку працівників Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, ні наказом № 181 від 13.11.2014 року не передбачено обов'язок працівника особисто ставити підпис в журналах обліку робочого часу.

ОСОБА_1 не є керівником структурного підрозділу ГУ ДМСУ у Львівській області, а отже не повинна вести жодних журналів обліку робочого часу, оскільки такий обов'язок покладається саме на керівника структурного підрозділу, а не на працівника.

Таким чином висновок відповідача про те, що позивач не перебувала без поважних причин на робочому місці не відповідає дійсності, а не ведення обліку її робочого часу не може кваліфікуватись як порушення Правил внутрішнього трудового розпорядку.

З огляду на викладене наказ ГУ ДМС України у Львівській області №396-к/тм від 23.12.2016 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1.», згідно якого на позивача накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління державної міграційної служби України у Львівській області № 600-к/тр від 25 грудня 2015 року, яким ОСОБА_1 звільнено із займаної посади, слід зазначити таке.

Керівником ГУ ДМСУ у Львівській області прийнято рішення про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади на підставі п. 3 ст. 40 КЗпП України.

В оскаржуваному наказі №600-к/тр від 25.12.2015 року підставою звільнення вказано доповідні записки ОСОБА_5, документи проведення наради, пояснення ОСОБА_1, доручення керівника ГУ ДМСУ у Львівській області.

Судом встановлено, що 18 грудня 2015 року відбулась підсумкова нарада керівників територіальних та структурних підрозділів ГУ ДМСУ у Львівській області, де одним із доповідачів був п. ОСОБА_5. В своєму виступі ОСОБА_5 повідомляв про недостовірні відомості з приводу неналежного висвітлення у ЗМІ операції про видворення за межі території України членів «секти догналів», на думку ОСОБА_5 у всьому була винна ОСОБА_1

На даній нараді ОСОБА_1 висловила свою точку зору з приводу вказаних подій та проблем, які виникали в ході висвітлення видворення членів «секти догналів». Такою поведінкою, на думку відповідача, позивач зірвала проведення наради.

Окрім того, відповідач зазначив, що ОСОБА_1 поширювалася недостовірна (в тому числі службова) інформація, або надавалися коментарі у ЗМІ та соціальних мережах, які дискредитують діяльність ГУ ДМС України у Львівській області. Також, позивач брала участь у протестних заходах громадськості щодо керівництва Головного управління ДМС України у Львівській області.

Однак як встановлено судом такі висловлювання не були підставою зриву проведення наради, яка відбулася у звичайному режимі.

А щодо спілкувалася з представниками громадськості під час проведення ними протестних заходів в силу покладених на неї посадових обов`язків, оскільки перебувала на посаді головного спеціаліста по зв'язках із громадськістю та ЗМІ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області.

При цьому, відповідачем не надано суду жодного доказу того, що ОСОБА_1 підбурювала громадськість та брала участь у протестних акціях саме на стороні громадськості, або здійснила недостовірне висвітлення інформації щодо діяльності ГУ ДМС України у Львівській області у ЗМІ та соціальних мережах.

Таким чином, факти протиправності поведінки ОСОБА_1 висвітлені в наказі №600-к/тр від 25.12.2015 року не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 06.11.1992 року «Про практику розгляду судами трудових спорів», визначено, що за передбаченими п.3 ст.40 КЗпП підставами працівник може бути звільнений лише за проступок на роботі, вчинений після застосування до нього дисциплінарного або громадського стягнення за невиконання без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Незважаючи на наявність дисциплінарного стягнення, накладеного наказом ГУ ДМСУ у Львівській області від 27.03.2015 року №63-к/тм, судом не встановлено вчинення повторно дисциплінарних проступків, що висвітлені в оскаржуваних наказах.

Таким чином, відповідачем не доведено систематичності невиконання службових обов'язків покладених на позивача, а відтак наказ №600-к/тр від 25.12.2015 р. є протиправним та підлягає скасуванню.

25.12.2015 року ОСОБА_1 звернулася із заявою на імя в.о. начальника ГУ ДМСУ у Львівській області щодо проведення службового розслідування відповідно до п. 1 постанови КМУ від 13.06.2000 року №950 «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Слід зазначити, що відповідно до постанови КМУ від 13.06.2000 року №950 «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування може бути проведено службове розслідування, зокрема, на вимогу особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з метою зняття безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри.

Проте, як вбачається з матеріалів справи жодного службового розслідування Головним управлінням ДМС у Львівській області не проводилось, чим порушено право на захист позивача щодо незаконного звільнення.

У зв`язку з безпідставним звільненням, позивач підлягає поновленню на посаді головного спеціаліста по зв'язках із громадськістю та засобами масової інформації Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, а на її користь слід стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Середній заробіток працівника визначається відповідно до статті 27 Закону України «Про оплату праці» за правилами, передбаченими Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року №100, який судом першої інстанції нараховано правильно.

Колегія суддів дійшла висновку, що з врахуванням вищенаведеного та встановлених обставин справи, судом першої інстанції правомірно задоволено позовні вимоги щодо скасування наказів №396-к/тм від 23.12.2015 року та № 600-к/т від 25.12.2015 року і поновлено ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста по зв'язках із громадськістю та ЗМІ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, і стягнуто з відповідача середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області - залишити без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2016 року у справі №813/196/16 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складення такої в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.

Головуючий Н.В. Ільчишин

Судді М.А. Пліш

Т.І. Шинкар

Повний текст ухвали виготовлено 18.10.2016 року