КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 825/334/16 Головуючий у 1-й інстанції: Бородавкіна С.В. Суддя-доповідач: Коротких А. Ю.
У Х В А Л А
Іменем України
13 жовтня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Коротких А.Ю.,
судді: Ганечко О.М.,
Літвіної Н.М.,
при секретарі: Козуб А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління Держгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області, треті особи - Чернігівська міська рада, ОСОБА_3 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що судом першої інстанції були неповно з'ясовані всі обставини, що мали суттєве значення для вирішення справи та допущені порушення норм матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, відповідно до договору купівлі-продажу від 31 липня 1979 року № 1-6344 ОСОБА_4 придбав у ОСОБА_5 будинок з належними до нього надвірними будівлями, розташований у АДРЕСА_1 на земельній ділянці розміром 1000 кв.м.
Рішеннями Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 вересня 2012 року у справі № 6-27489св12 та від 20 листопада 2013 року у справі № 6-27479св13 встановлено, що ОСОБА_4, купуючи вищевказане нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці площею 1000 кв.м., набув право користування на вказану земельну ділянку.
Позивач звернувся до управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки по АДРЕСА_1 в натурі (на місцевості), орієнтовною площею 1000 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Рішенням Чернігівської міської ради (п'ятдесят друга сесія шостого скликання) від 28 серпня 2015 року ОСОБА_4 було відмовлено у наданні вищевказаного дозволу.
З листа управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради від 09 вересня 2015 року № 5235 вбачається, що причиною відмови у задоволенні заяви позивача про надання дозволу на розроблення технічної документації на земельну ділянку площею 1000 га став витяг з Державного земельного кадастру № НВ-7401977042015 про земельну ділянку по АДРЕСА_2 площею 0,0488 га виданий ОСОБА_6
12 вересня 2015 року БПП «Позитив» листом № 211 повідомило позивача, що на його замовлення фахівцями даного підприємства складено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд (присадибна ділянка) площею 0,0774 га по АДРЕСА_1. Однак при попередній перевірці електронного документу (файлу обміну) була виявлена накладка з уже зареєстрованою (сформованою) земельною ділянкою із кадастровим номером № НОМЕР_1, тому в реєстрації ділянки на підставі даного електронного документу було відмовлено.
Відповідно до копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку 19 травня 2015 року управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради було здійснено реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером № НОМЕР_1, площею 0,0488 га, на ім'я ОСОБА_6 (брат позивача).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру врегульовано Законом України «Про Державний земельний кадастр» № 3613-VI від 07 липня 2011 року № 3613-VI (далі - Закон України № 3613-VI), в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 1 Закону України № 3613-VI державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України № 3613-VI до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, крім іншого, належить здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно з ст. 24 Закону України № 3613-VI встановлено порядок державної реєстрації земельної ділянки.
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою, в тому числі, особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
31 серпня 2012 року Чернігівською міською радою (двадцять четверта сесія шостого скликання) ОСОБА_6 було надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку по АДРЕСА_2.
На виконання рішення Деснянського районного суду міста Чернігова від 29 жовтня 2013 року у справі № 750/5380/13-ц, залишеного без змін ухвалою Апеляційного суду Чернігівської області, ОСОБА_6 було розроблено та погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 площею 0,0488 га, який подано до управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради для проведення її реєстрації, що підтверджується копією його заяви від 19 травня 2015 року з додатками.
19 травня 2015 року державним реєстратором управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради здійснено реєстрацію земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 площею 0,0488 га, присвоєно їй кадастровий номер НОМЕР_2 та відкрито Поземельну книгу.
Відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України № 3613-VI державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що речове право на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 не зареєстровано, а тому відповідно до вищевказаних вимог законодавства України реєстрація має бути скасована.
Крім того, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2015 року у справі № 750/6950/14 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 листопада 2015 року встановлено, що в акті встановлення та погодження меж земельної ділянки від 29 жовтня 2012 року відсутній підпис суміжного користувача, а саме ОСОБА_4, що суперечить вимогам ст. 198 Земельного кодексу України, відповідно до якої кадастрова зйомка включає, в тому числі, погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.
Вказане є підставою для відмови управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради в погодженні проекту землеустрою ОСОБА_6 стосовно відведення земельної ділянки у власність площею 0,0488 га, відсутність якого є підставою для відмови в проведенні державної реєстрації земельної ділянки.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 липня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя: Коротких А.Ю.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н.М.
Повний текст виготовлено 18 жовтня 2016 року.
Головуючий суддя Коротких А. Ю.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н. М.