Ухвала суду № 62119652, 17.10.2016, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
17.10.2016
Номер справи
914/3743/15
Номер документу
62119652
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

17.10.2016 р. Справа№ 914/3743/15

За скаргою: Виконавчого комітету Бібрської міської ради, м. Бібрка Львівської області

на дії Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області

у справі № 914/3743/15

За позовом: Товариства з додатковою відповідальністю Шляхове ремонтно-будівельне управління № 65, м. Львів

до відповідача: Виконавчого комітету Бібрської міської ради, м. Бібрка Львівської області

про стягнення 357 306, 67 грн.

Суддя Манюк П.Т.

При секретарі Гринчишин О.О.

Представники:

від заявника (відповідача): ОСОБА_1 - представник

від позивача: ОСОБА_2 - представник

від Відділу ДВС: не з'явився

Розглядається скарга Виконавчого комітету Бібрської міської ради на дії Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області при виконанні рішення у справі № 914/3743/15 за позовом Товариства з додатковою відповідальністю Шляхове ремонтно-будівельне управління № 65 до Виконавчого комітету Бібрської міської ради про стягнення 357 306, 67 грн.

Ухвалою суду від 26.08.2016 року розгляд скарги призначено на 12.09.2016 року.

Представник відповідача (боржника) в судових засіданнях вимоги скарги підтримав, просив її задоволити з підстав викладених у скарзі та усних поясненнях.

Представник позивача (стягувача) в судових засіданнях зазначив, що судові рішення є обовязковими до виконання на всій території України. Оскільки відповідач добровільно не вчинив жодних дій для погашення заборгованості, стягувач звернувся до Управління ДВС Головного управління юстиції у Львівській області про примусове виконання рішення у даній справі.

Представник Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області в судові засідання не з'являвся, на адресу суду скерував відзив в якому просив суд відмовити у задоволенні скарги.

Розглянувши скаргу, суд встановив наступне.

Виконавчий комітет Бібрської міської ради звернувся до господарського суду із скаргою на дії Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області (далі Відділ ДВС) та просить суд визнати дії Відділу ДВС щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 09.08.2016 р. ВП №51858939 незаконними та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 09.08.2016 р. ВП №51858939.

Судом встановлено, що рішенням господарського суду від 11.01.2016 р. у справі № 914/3743/15, позов задоволено повністю та стягнено з Виконавчого комітету Бібрської міської ради на користь Товариства з додатковою відповідальністю Шляхове ремонтно-будівельне управління № 65 суму в розмірі 341 653,05 грн з них: 196 104,71 грн основного боргу; 140 499, 28 грн інфляційних втрат; 5 049, 06 грн судового збору. Виконання судового рішення про стягнення з Виконавчого комітету Бібрської міської ради на користь Товариства з додатковою відповідальністю Шляхове ремонтно-будівельне управління № 65 суми в розмірі 341 653, 05 грн відстрочено до 01.07.2016 року.

26.01.2016 року на виконання рішення Господарського суду Львівської області видано відповідний наказ, який скеровано стягувачу.

09.08.2016 р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області ОСОБА_3 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №51858939.

Як стверджує скаржник, оскаржувану постанову останній отримав 15.08.2016 р., що підтверджується довідкою виданою начальником відділення звязку м. Бібрка. Скаржник вважає, що оскільки він є бюджетною установою, відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з порушенням ст. ст. 3, 26 Закону України «Про виконавче провадження».

У письмових поясненнях на скаргу, стягувач вимоги скарги заперечив, посилаючись на те, що рішення Господарського суду Львівської області від 11.01.2015 року у справі № 914/3743/15 вже тривалий час не виконується боржником, що є порушенням Конституції України.

У надісланому на адресу суду відзиві на скаргу, представник виконавчої служби у задоволенні вимог скарги просив відмовити з підстав, що у відповідності до вимог ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобовязаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

Заслухавши пояснення представника скаржника та стягувача, оцінивши матеріали скарги, суд вважає, що скаргу слід задоволити, виходячи з такого.

Конституцією України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України та судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ч.1 ст. 121-2 ГПК України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.

Частиною 1 ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або до керівника відповідного органу державної виконавчої служби вищого рівня чи до суду.

09.08.2016 р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області ОСОБА_3 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №51858939 26.01.2016 року з примусового виконання наказу Господарського суду Львівської області від 26.01.2016 року у справі № 914/3743/15.

Згідно з абзацом другим підпункту 1 пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, законодавче врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету, безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.

Як передбачено ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Згідно з ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції чинній на момент винесення оспорюваної постанови), рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Виходячи із приписів абзацу третього пункту 2 та пункту 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (із відповідними змінами та доповненнями), рішення про стягнення коштів боржників (розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів), а також підприємств, установ та організацій, рахунки яких відкриті в органах Державної казначейської служби України) виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Державної казначейської служби України у порядку черговості надходження таких документів у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

В пункті 7 Порядку, у разі наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу керівник органу державної виконавчої служби подає відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" Казначейству протягом 10 днів з дня складення державним виконавцем відповідного акта оригінал виконавчого документа разом із супровідним листом та завірені належним чином державним виконавцем копії інших матеріалів виконавчого провадження.

Пунктом 24 Порядку передбачено, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Державної казначейської служби України, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами. Боржник є виконавчим комітетом міської ради, та усі його платежі проводяться через казначейство.

Відповідно до п. 4 ч. 1 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобовязаний відмовити у відкритті виконавчого провадження у разі пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення.

Таким чином, оскільки рішення про стягнення коштів боржників (розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, а також підприємств, установ та організацій, рахунки яких відкриті в органах Державної казначейської служби України) виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Державної казначейської служби України у порядку черговості надходження таких документів у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій), стягувач мав звернутися саме до органу Державної казначейської служби України.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог скаржника щодо визнання дій відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №51858939 від 09.08.2016 р. незаконними та наявність правових підстав для скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 09.08.2016 р. ВП №51858939, що винесена Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області.

Керуючись ст.ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Львівської області,

УХВАЛИВ:

1. Визнати дій Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 09.08.2016 р. ВП №51858939 незаконними.

2. Скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 09.08.2016 р. ВП №51858939 винесену Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області.

Суддя Манюк П.Т.