Справа № 755/8103/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" вересня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Чех Н.А.
з участю секретаря - Кузьменко А.М.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Києві адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом посилаючись на те, що 15.12.2001 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ відповідачем призначена пенсія за вислугу років в розмірі 90 % від місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» збільшено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, у тому числі і прокуратури. Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка діяла на час призначення їй пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. 01.04.2016 року позивач звернуся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», долучивши до заяви довідку Генеральної прокуратури України від 25.03.2016 року № 18-523зп. Управління було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213. Вважає дії відповідача незаконними і такими, що порушують його права.
В судове засідання позич не з'явився, представник позивача надав заяву про розгляд справи за його відсутності, підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, в матеріалах справи містяться його письмові заперечення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Як встановлено в суді, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем, позивач перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, та отримує пенсію, яка призначена в розмірі 90 % за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ.
25.03.2016 року Генеральною прокуратурою України було видано довідку № 18-523зп. З даною довідкою позивач звернувся до відповідача задля перерахунку пенсії, проте отримав відмову.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-Х11 (в редакції, чинній на момент призначення мені пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на два відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку. Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно ст. ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних, відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України що до пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення «Про помічника-консультанта народного депутата України».
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України що до пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 стосуються порядку призначення пенсій прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсій різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права громадян на соціальний захист (рішення Конституційного суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) та дійшов висновку, що розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічну правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах від 10.12.2013 року (справа № 21-348а13) та 17.12.2013 року (справа № 21-445а 13).
У зазначених рішеннях Верховний Суд України прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури мас застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії.
Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятий за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 ч. 1 ст. 237 цього кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт. що містить відповідну норму права.
Таким чином, застосування до спірних правовідносин норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 є безпідставним, та таким, що суперечить ст. 58 Конституції України.
Враховуючи викладені обставини та вимоги законодавства, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись Конституцією України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року, керуючись ст. 11, 17, 71, 158-163, 186 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 25.03.2016 року № 18-523зп.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 01.04.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за вислугу років без обмежень її максимального розміру, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року, що діяв на час призначення пенсії у розмірі 90 % від місячного заробітку, вказаному у довідці № 18-523зп Генеральної прокуратури України від 25.03.2016 року.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва у 10-ти денний термін з дня проголошення постанови.
Суддя: