1Справа № 335/2423/15-а 2-а/335/105/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2016 року м. Запоріжжя
Оджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Гашук К.В., при секретарі Лєдовій А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до виконавчого комітету Запорізької міської ради, треті особи Концерн «Міські теплові мережі», Комунальне підприємство «Водоканал», Міське комунальне підприємство «Основаніє», про визнання рішень виконавчого комітету Запорізької міської ради такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, їх скасування та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя з адміністративним позовом, позовні вимоги за яким в ході судового розгляду справи були збільшені, до виконавчого комітету Запорізької міської ради про визнання рішень виконавчого комітету Запорізької міської ради такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, їх скасування та зобов'язання вчинити дії.
Позивачі вважають, що прийнявши оскаржувані Рішення, виконавчий комітет Запорізької міської ради перевищив свої повноваження та вийшов за межі правового поля, визначеного Законами України та нормативно-правовими актами, а тому просили суд:
-визнати рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради Запорізької міської ради № 25 від 29.01.2009 року "Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг" дискримінаційним, невідповідним законодавству та скасувати його;
-визнати рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.04.2011 pоку № 200 «Про визначення виконавців комунальних послуг» дискримінаційним, невідповідним законодавству, недійсним з дати його прийняття та скасувати вказане рішення;
-визнати рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 27.07.2012 року № 257 «Про визначення виконавця комунальних послуг» невідповідним законодавству, дискримінаційним, недійсним з дати його прийняття та скасувати вказане рішення;
-визнати рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 25.07.2014 року № 264 «Про впорядкування відносин з надання комунальних послуг» невідповідним законодавству, дискримінаційним, недійсним з дати його прийняття га скасувати вказане рішення;
-зобов'язати виконавчий комітет Запорізької міської ради негайно прийняти розпорядження про визначення виконавців житлово-комунальних послуг для мешканців багатоквартирних будинків згідно з Порядком, затвердженим Наказом Держжитлокомунгоспу України 25.04.2005 року № 60 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.05.2005 року за № 541/10281.
-зобов'язати виконавчий комітет Запорізької міської ради забезпечити дотримання балансоутримувачами житлового фонду м. Запоріжжя вимог ст. 29 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" щодо укладення зі споживачами - мешканцями багатоквартирних будинків Типових договорів про надання житлово-комунальних послуг, затверджених постановами Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005 року та №529 від 20.05.2009 року.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_3, яка є також представником інших позивачів по справі, та представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_4 підтримали адміністративний позов на підставах викладених у ньому та просять його задовольнити у повному обсязі.
Представник виконавчого комітету Запорізької міської ради Панікар Н.В. заперечувала проти задоволення позову, надавши письмові заперечення, в яких просить залишити вказану позовну заяву без розгляду, у зв'язку із пропуском позивачами строку на звернення до суду з адміністративним позовом.
Представник третьої особи КП „Водоканал" у судове засідання не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи без його участі. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Представник третьої особи Концерну „Міські теплові мережі" у судове засідання не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи без його участі. Проти позову заперечує, надавши суду письмові заперечення, в яких просить залишити вказану позовну заяву без розгляду, у зв'язку із пропуском позивачами строку на звернення до суду.
Представник третьої особи МКП „Основаніє" у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши пояснення позивача ОСОБА_3, представника ОСОБА_1 - ОСОБА_4, представника відповідача - Панікар Н.В., з'ясувавши фактичні обставини, що мають значення для справи, перевіривши їх доказами, з огляду на їх достатність та взаємозв'язок, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження видано; обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання в сільську громаду жителів кількох сіл, селища або міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
До органів місцевого самоврядування, таких, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ і міст, Конституція України та Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» відносять районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України). Усе це дозволяє вважати, що органи місцевого самоврядування мають риси, що наближають їх до органів виконавчої влади, з якими вони тісно взаємодіють під час вирішення питань місцевого значення. Сільські, селищні, міські ради та ради районів міста мають свої виконавчі органи - виконавчі комітети.
Виконавчий комітет ради попередньо розглядає проекти місцевих програм соціального, економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень, які виносять на розгляд відповідної ради; координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ і організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників; має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб. Виконавчий комітет здійснює також окремі повноваження, делеговані йому державою. Перераховані повноваження належать до загальних повноважень виконавчого комітету. Крім них, він має широке коло спеціальних повноважень у окремих напрямах його діяльності: в галузі планування й обліку, бюджету та фінансів, управління комунальною власністю, розвитку місцевого господарства, охорони навколишнього природного середовища, будівництва, житлового господарства, транспорту, зв'язку, соціального обслуговування тощо.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч.1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Акти такої форми приймають і виконавчі комітети ради. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю голосів депутатів від загального складу ради (крім деяких випадків, передбачених чинним законодавством) і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради (ч.6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Таким чином, діяльність виконавчого комітету Запорізької міської ради з видання рішень здійснюється в межах повноважень, передбачених чинним законодавством.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.01.2009 року за №25 „Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг", з 01.01.2009 року визначено виконавцями житлово-комунальних послуг для населення, що мешкає у житловому фонді комунальної власності м. Запоріжжя, а саме: з централізованого постачання холодної води, централізованого водовідведення - комунальне підприємство „Водоканал"; з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води - Концерн „Міські теплові мережі" в будинках, мережі яких безпосередньо приєднані до теплових мереж Концерну „Міські теплові мережі"; з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій - Комунальні підприємства „Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання №1-11, 13" та Комунальне підприємство „Ремонтне експлуатаційне підприємство по обслуговуванню гуртожитків".
Виконавцям житлово-комунальних послуг доручено підготувати та укласти договори на надання відповідних послуг.
Виконавцям послуг, зазначених у п.1.3, які отримують теплову енергію від інших виробників, доручено вирішити питання щодо визначення виконавця послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання.
Виконавцям послуг, зазначених у п.1 даного рішення, доручено забезпечити вчасно та відповідної якості надання житлово-комунальних послуг.
Запропоновано власникам житлових будинків не комунальної форми власності, ОСББ, житлово-будівельним кооперативам визначитися з питання виконавців житлово-комунальних послуг.
Визнано таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 22.09.2005 року №327 „Про визначення виконавців послуг населенню з водо-, теплопостачання та водовідведення" з 01.01.2009 року.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання визначення виконавців житлово-комунальних послуг регулюється Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про житлово-комунальні послуги», наказом Державного комітету України з питань комунального господарства від 25.04.2005 року № 60 «Про затвердження Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді» .
Пунктом 4 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені повноваження органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг з визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства №60 від 25.04.2005 року затверджено Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг.
Поряд із зазначеним, норми діючого законодавства, а саме Закон України «Про житлово-комунальні послуги» та Наказ №60 не надають повноваження органам місцевого самоврядування з визначення інших, ніж передбачено п. 1.1 Наказу №60, виконавців послуг.
Аналізуючи вищезазначені норми закону, визначення виконавців послуг з централізованого постачання холодної води, централізованого водовідведення; з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води; з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій виконавчим комітетом Запорізької міської ради здійснено у відповідності до норм чинного законодавства, станом на 2009 рік.
Відтак, рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №25 від 29.01.2009 року «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг» для населення, що мешкає у житловому фонді комунальної власності м. Запоріжжя, прийнято відповідно до норм діючого законодавства станом на цей період та в межах повноважень виконавчого комітету Запорізької міської ради.
Як встановлено судом, вказаним рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради №25 від 29.01.2009 року визначено, що виконавцем з централізованого постачання холодної води, централізованого водовідведення є КП «Водоканал»; з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води - Концерн «МТМ»; з утримання будинків, споруд, та прибудинкових територій - КП «ВРЕЖО №1-11,13» та «РЕПОГ».
Законом України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що послуги надаються на підставі договорів. Чинним законодавством затверджені типові форми договорів для виконавців послуг з надання послуг централізованого холодного і гарячого водопостачання і водовідведення, з надання послуг по утриманню будинку і прибудинкової території і типовий договір з виконавцем послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд. (Постанови Кабінету Міністрів України №630, №529).
П.4.1. Наказу №60 зазначено, що виконавцем послуг з централізованого опалення, з централізованого постачання холодної води та гарячої води, централізованого водовідведення (комунальні послуги) може бути виробник зазначених послуг, виконавець послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків чи інший суб'єкт господарювання, з яким дійшли домовленості про надання таких послуг, та який відповідає вимогам пункту 1.3. Порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 12.07.2005 року „Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", яка втратила чинність 09.06.2009 року, та Постановою Кабінету Міністрів України №529 від 20.05.09 року «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» затверджений типовий перелік послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкової території. До переліку послуг включено технічне обслуговування, внутрішньо будинкових систем тепло-, водопостачання, водовідведення і зливової каналізації; а в Постанові №529 - формулювання: технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: гарячого водопостачання; холодного водопостачання; водовідведення; теплопостачання; зливової каналізації.
Таким чином, рішення по суті визначає КП «ВРЕЖО №1-11,13» та «РЕПОГ» виконавцями послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, що відповідає нормам діючого законодавства.
Тобто, для реалізації прав власників багатоквартирного будинку на забезпечення технічної експлуатації внутрішньобудинкових водопровідних і каналізаційних мереж органи місцевого самоврядування визначили виконавця послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, як цього вимагають норми чинного законодавства.
Позивачі просять визнати невідповідними законодавству та скасувати рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради, а саме: №25 від 29.01.2009 року «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг»; №200 від 28.04.2011 року; №257 від 27.07.2012р.; №264 від 25.07.2014року „Про впорядкування відносин з надання комунальних послуг".
При цьому, судом встановлено, що Рішенням №200 від 28.04.2011 року виключено п.1.1., 1.2 Рішення №25 від 29.01.2009 року; Рішенням №264 від 25.07.2014 року постановлено вважати такими, що втратили чинність з 01.07.2014 року рішення №200 від 28.04.2011 року та №257 від 27.07.2012 року.
З 2014 року відбулися зміни в діючому законодавстві, а саме в Законі України «Про житлово - комунальні послуги» та, відповідно, в Наказі №60.
П. 4 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» із змінами, внесеними згідної із Законом № 1198-УІІ від 10.04.2014 року, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить визначення виконавця житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Статтею 19 Закону передбачено, що виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація); виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до пп.1.2, 1.3 наказу №60, виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація); а виконавцем послуг централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до п. 1.1 Наказу №60, з 2014 року до повноважень органів місцевого самоврядування належить визначення виконавців таких житлово-комунальних послуг: з управління будинком, спорудою або групою будинків; з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій; з ремонту приміщень, будинків, споруд, передбачених пунктом 4 частини першої статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Тобто, виконавці з централізованого постачання холодної води, централізованого водовідведення; з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води визначені в силу закону з 2014 року.
Відтак, рішення №264 від 25.07.2014 року «Про впорядкування відносин з надання комунальних послуг" прийнято відповідно до норм діючого законодавства і в межах повноважень виконавчого комітету Запорізької міської ради.
До того ж, ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції 2014 року, передбачено, що договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. Договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та з виконавцями цих послуг (Типовий договір, затверджений Постановою КМУ №630).
А тому, вимоги позивачів про зобов'язання виконавчого комітету Запорізької міської ради забезпечити дотримання балансоутримувачами житлового фонду м. Запоріжжя вимог ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» щодо укладення зі споживачами-мешканцями багатоквартирних будинків типових договорів про надання житлово-комунальних послуг, затверджених Постановами Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року та № 529 від 20.05.2009 року не відповідає чинному законодавству.
У своєму позові позивачі зазначають, що рішення органів місцевого самоврядування підлягають державній реєстрації, а оскільки рішення №25 від 29.01.2009 року не пройшло реєстрацію в органах Міністерства юстиції України, відповідно до п.3. Указу Президента України від 03.10.1992 р. № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади", то це є підставою для визнання оскаржуваних нормативно-правових актів нечинними з моменту прийняття.
Проте, такі твердження позивачів не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки чинним законодавством України не передбачено здійснення державної реєстрації актів органів місцевого самоврядування.
Органи виконавчої влади в Україні - це система центральних і місцевих, одноособових і колегіальних органів виконавчої влади загальної та спеціальної компетенції на чолі з Кабінетом Міністрів України, що відповідно до Конституції та законів України забезпечують виконання Конституції України, законів України, указів Президента України, постанов Верховної Ради України в найважливіших сферах суспільного і державного життя України. За суб'єктами діяльності органи виконавчої влади України представлені системою органів державної влади України у складі: 1) Кабінету Міністрів України; 2) міністерств та інших центральних органів виконавчої влади; 3) місцевими органами виконавчої влади (обласні, районні адміністрації Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів АРК, а також територіальні органи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади).
Порядок організації та діяльності органів виконавчої влади в Україні визначається Розділом VI Конституції України та законами України («Про Кабінет Міністрів України» та «Про місцеві державні адміністрації», ін.)
Органи місцевого самоврядування мають особливий статус, закріплений Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Тобто, на оскаржувані рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради дія Указу Президента України від 03.10.1992 року № 93/92 не розповсюджується.
Згідно зі ст. 21 Закону України про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №25 від 29.01.2009 року, погодженню із уповноваженим органом підлягали лише проекти регуляторних актів, які розроблялися органами виконавчої влади.
Відповідно до ст. 105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень. Адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках встановлених законом.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання рішень органу місцевого самоврядування дискримінаційними є такими, що не підлягають задоволенню, оскільки Кодекс адміністративного судочинства України не передбачає такого способу захисту порушених прав, як визнання рішень органу місцевого самоврядування дискримінаційними.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивачів, оскільки вони є безпідставними та необґрунтованими. Оскаржувані рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради прийняті відповідно до норм чинного законодавства, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та Законами України.
Керуючись ст. ст. 158, 160-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до виконавчого комітету Запорізької міської ради, треті особи Концерн «Міські теплові мережі», Комунальне підприємство «Водоканал», Міське комунальне підприємство «Основаніє», про визнання рішень виконавчого комітету Запорізької міської ради такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, їх скасування та зобов'язання вчинити дії, - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови шляхом подання апеляційної скарги через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя.
Вступна та резолютивна частини постанови виготовлені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 13 жовтня 2016 року.
Повний текст постанови виготовлено 19 жовтня 2016 року.
Суддя: К.В.Гашук