ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа № 285/4300/14-а
провадження № 2-а/0285/100/16
18.10.2016 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді…………..Літвин О.О.
секретаря…………………….Поліщук Т.П.
з участю сторін:
позивача……………………ОСОБА_5
представника відповідача…Кошмана О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_5
до Новоград-Волинського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області
ІІІ особа: Відділ примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області Управління державної виконавчої служби
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2014 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила:
визнати протиправною відмову пенсійного органу в проведенні їй нарахування та виплати сум, призначених постановою Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 27.04.2009 року № 2-а-135/09 (далі - Постанова суду № 2-а-135/09) в частині зобов'язання відповідача надалі виплачувати їй державну пенсію за віком у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % прожиткового мінімуму та в подальшому перерахувати пенсію згідно зі зміною розміру прожиткового мінімуму як інваліду ІІІ групи, віднесеному до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно, до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991 року (далі - Закон № 796-XII);
зобов'язати відповідача провести їй таке нарахування, починаючи з 23.07.2011 року.
Вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем з 23.07.2011 року було зупинено здійснення їй нарахування коштів, призначених Постановою суду № 2-а-135/09, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року, якою змінено порядок нарахування та розмір соціальних виплат. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що обмежують її права, як стягувача.
Звертаючись з позовом до суду у листопаді 2014 року позивачка відповідачем вказувала Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області. У зв'язку з тим, що на момент розгляду справи останнє реорганізовано, належним відповідачем у даній справі слід вважати Новоград-Волинське об'єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову за безпідставністю.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області та отримує пенсію за нормами Закону №796-ХІІ.
Відповідно до Постанови суду № 2-а-135/09, яка набрала законної сили, зобов'язано Управління зробити позивачу перерахунок пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком і в розмірі 50 % прожиткового мінімуму відповідно та зобов'язано в подальшому виплачувати їй пенсію за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком і в розмірі 50 % прожиткового мінімуму відповідно та в подальшому перерахувати пенсію згідно зі зміною розміру прожиткового мінімуму як інваліду ІІІ групи, віднесеному до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону № 796-XII.
06.10.2014 року позивачка звернулась з заявою до пенсійного органу про продовження їй нарахування коштів відповідно до Постанови суду № 2-а-135/09, які з 23.07.2011 року були припинені, на що 24.10.2014 року отримала відповідь про те, що починаючи з 23.07.2011 року норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону № 796-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
Окрім того, з листа пенсійного органу від 26.03.2013 року, адресованого позивачці, вбачається, що по 22.07.2011 року їй було здійснено перерахунок пенсії відповідно до Постанови суду № 2-а-135/09. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2011-2013 роки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України, коштів на виплату пенсій, передбачених Законом № 796-XII в інших розмірах, ніж встановлено Кабінетом Міністрів України, не передбачено, про що позивачку повідомлено.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі № 796-ХІІ.
Статтею 49 цього Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Законом України від 14.06.2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» (далі - Закон № 3491-VI) Прикінцеві положення Закону України від 28.12.2010 року № 2857-VI «Про Державний бюджет України на 2011 рік» (далі - Закон № 2857-VI) доповнено пунктом 4, яким, зокрема, встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону № 796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету ПФУ на 2011 рік (пункт 7 Закону № 3491-VI).
На виконання пункту 7 Закону № 3491-VI 6 липня 2011 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 745, яка набрала чинності з 23.07.2011 року, пунктами 1 і 3 якої визначено інші розміри основної та додаткової пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою.
Аналіз зазначених норм дає підстави дійти висновку, що оскільки 23.07.2011 року набрала чинності Постанова № 745, якою встановлено розмір додаткової пенсії особам, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, то положення статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ підлягають застосуванню лише до 23.07.2011 року, а після вказаної дати застосуванню підлягають положення Закону № 2857-VI та Постанови № 745.
З 01.01.2012 року нарахування і виплата пенсії позивачу має здійснюватись у розмірі, встановленому Законом України від 22.12.2011 року № 4282-VІ «Про Державний бюджет України на 2012 рік» (далі - Закон № 4282-VI) та Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок), за загальним правилом дії норм права у часі, оскільки Закон № 4282-VI був прийнятий пізніше Закону № 796-ХІІ, а на виконання Закону № 4282-VI Кабінет Міністрів України затвердив Порядок, то саме положення Закону № 4282-VI та Порядку підлягають пріоритетному застосуванню до спірних відносин.
Такий же правовий підхід був закріплений у 2013 році з прийняттям Закону України від 06.12.2012 року № 5515-VI «Про Державний бюджет України на 2013 рік»(далі - Закон № 5515-VI), пунктом 4 Перехідних положень якого, зокрема, встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 20-23, 30, 31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону № 796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету ПФУ на 2013 рік.
Вказана норма Закону № 5515-VI неконституційною не визнавалась та її дія 2013 році не зупинялась.
Таким чином, з 23.07.2011 року по 31.12.2013 року чинним законодавством встановлено інші, ніж передбачені статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ, розміри державної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На рахунок нормативно-правових актів на підставі яких Управління повинно було нарахувати та виплатити пенсію з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року слід зазначити, що з 01.01.2014 року Законом України від 16.01.2014 року № 719-VII «Про Державний бюджет України на 2014 рік» (далі - Закон № 719-VII) не було передбачено жодних змін чи обмежень для застосування розмірів основної та додаткової пенсій, встановлених статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ. Чинним залишався й Порядок.
Тобто, враховуючи принцип пріоритетності Закону № 796-ХІІ над підзаконним нормативно-правовим актом - Порядком, з 01.01.2014 року нарахування та виплата основної та щомісячної додаткової пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю, повинно було здійснюватись у розмірі та на підставі статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ.
Водночас, Законом України від 31.07.2014 року № 1622-VII «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік»(далі - Закон № 1622-VII), який набрав чинності 03.08.2014 року, розділ Прикінцеві положення Закону № 719-VII доповнено пунктом 67 , яким, зокрема, встановлено, що норми і положення статей 20-23, 30, 31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону № 796-ХІІзастосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету ПФУ на 2014 рік.
Таким чином, з 03.08.2014 року Законом № 719-VII Кабінету Міністрів України надані повноваження встановлювати інші, ніж передбачені статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ, розміри державної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Оскільки на цей час був також чинний Порядок, яким визначено механізм обчислення пенсій, щодо яких виник спір, то за загальним правилом дії норм права у часі, оскільки Закон № 719-VII в редакції Закону № 1622-VII був прийнятий пізніше Закону № 796-ХІІ, то саме положення Закону № 719-VII та Порядку підлягають пріоритетному застосуванню до спірних відносин з 03.08.2014 року.
Отже, лише в період з 1 січня по 2 серпня 2014 року пенсійний орган повинно було нараховувати та виплачувати пенсію ОСОБА_5 в розмірі, визначеному статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ, а не Порядком.
Таким чином, відповідач з 23.07.2011 року по 31.12.2013 року та з 03.08.2014 року, здійснивши нарахування пенсії позивачці в порядку, передбаченому Законом № 796-XII, у розмірі, передбаченому Законами України Про державний бюджет України на 2011-2013 роки та Законом № 719-VII, виконав взяті державою зобов'язання та не порушив прав позивачки, у зв'язку з чим позовні вимоги про стягнення належних виплат за вказаний період є безпідставними.
Разом з тим судом встановлено, що пенсія позивачу в період з 1 січня по 2 серпня 2014 року, коли не було жодних змін чи обмежень для застосування розмірів основної та додаткової пенсій, встановлених статтями 50, 54 Закону №796-ХІІ, всупереч останньому, була виплачена в неповному розмірі, а тому за вказаний період її вимоги підлягають задоволенню.
Позивачка неодноразово зверталась до пенсійного органу про відновлення свого порушеного права, оскільки пенсійний неодноразово відмовляв їй, а тому суд вважає, що строк звернення до суду вона не пропустила.
Керуючись статтями 161-163, 257 КАС України, - суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області в проведенні нарахування та виплаті сум, призначених ОСОБА_5, постановою Новоград-Волинського міськрайонного суду № 2-а-135/09 від 27.04.2009 року.
Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування та виплатити ОСОБА_5 державну пенсію за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% прожиткового мінімуму, як інваліду ІІІ групи, віднесеному до першої категорії, внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статтей 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII за період з 1 січня по 2 серпня 2014 року.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Головуючий суддя О.О.Літвин