Постанова № 62104619, 29.04.2016, Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
29.04.2016
Номер справи
689/98/16-а
Номер документу
62104619
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Справа № 689/98/16-а

2-а/689/7/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

29.04.2016 року Ярмолинецький районний суд Хмельницької області -

головуючий-суддя Баськов М.М.

за участю:

секретаря Кушнір О.М.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ярмолинці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Хмельницького об"єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про перерахунок пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі (далі - УПФ), в якому просить визнати неправомірними дії УПФ щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов"язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 12.06.2014 з врахуванням відсотків, визначених у ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії (14.07.2011)) та включити до складових заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії державного службовця інші виплати за період з 01.07.2006 по 30.06.2011, а саме: індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу, компенсацію за невикористану відпустку та матеріальну допомогу у розмірі 10 посадових окладів при виході на пенсію.

На обгрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що з 14 липня 2011 року вона перебуває на обліку в УПФ та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 87% суми заробітної плати. При призначенні пенсії обрахунок проведено з врахуванням складових заробітної плати, зазначених у довідках Городоцької міжрайонної державної податкової інспекції №№ 71, 73, 74 від 12.07.2011 за період з 01.07.2006 по 30.06.2011. Постановою Ярмолинецького районного суду від 12.01.2015, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.02.2015, зобов"язано УПФ включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір її пенсії, інші виплати за період з 01.01.2005 по 01.09.2011 в сумі 20512,08 грн. та провести відповідний перерахунок пенсії з 12.06.2014. Постановою Ярмолинецького районного суду від 17.07.2015, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05.11.2015, зобов"язано УПФ здійснити перерахнок її пенсії з врахуванням відсотків, визначених у ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії (14.07.2011)) з врахуванням постанови Ярмолинецького районного суду від 12.01.2015 у справі №689/2835/14-а, починаючи з 12.06.2014 з урахуванням фактично виплачених сум. Однак у відповідь на її звернення щодо здійснення перерахунку пенсії УПФ листом від 21.12.2015 за №31/М-7 повідомило її, що для здійснення перерахунку пенсії з врахуванням сум заробітної плати за період з 01.07.2006 по 31.08.2011 немає законних підстав, оскільки постановою Ярмолинецького районного суду від 12.01.2015 УПФ зобов"язано включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії інші виплати з 01.01.2005 по 01.09.2011 в сумі 20512,08 грн. Тому ОСОБА_1 просить визнати дану відмову неправомірною та зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії державного службовця у розрахунку 87 відсотків від заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці за період з 01.07.2006 по 30.06.2011 (60 календарних місяців роботи, які було враховано при призначенні пенсії), починаючи з 12.06.2014.

Ухвалою суду від 11.04.2016 первісного відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області замінено на Хмельницьке об"єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, пояснила, що при призначенні їй пенсії УПФ було враховано заробітну плату за 60 календарних місяців роботи з 01.07.2006 по 30.06.2011, тому при здійсненні перерахунку пенсії мають враховуватися інші виплати за той самий період, однак при проведенні перерахунку пенсії відповідачем було враховано виплати за 78 місяців - з 01.01.2005 по 01.09.2011.

Представник відповідача позов не визнав, пояснив, що постановою Ярмолинецького районного суду від 12.01.2015 УПФ зобов"язано включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії ОСОБА_1, інші виплати за період з 01.01.2005 по 01.09.2011 в сумі 20512,08 грн., тому дії УПФ щодо врахування виплат за вказаний період при здійснення перерахунку пенсії позивача є правомірними. В той же час представник відповідача визнав, що згідно чинного законодавства при призначенні пенсії враховується розмір виплат за 60 календарних місяців.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі та з 14.07.2011 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 87% суми заробітної плати.

11.12.2014 позивач звернулася до УПФ із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії згідно довідок №213 та №214 від 10.12.2014, виданих Городоцькою об"єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Постановою Ярмолинецького районного суду від 12.01.2015, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.02.2015, зобов"язано УПФ включити до заробітної плати з якої було визначено розмір пенсії державному службовцю ОСОБА_1 інші виплати за період з 01.01.2005 по 01.09.2011 в сумі 20512,08 грн. (суми індексації заробітної плати в розмірі 2810,06 грн.; матеріальної допомоги в розмірі 4674 грн.; компенсації за невикористану відпустку в розмірі 1858,02 грн., матеріальної допомоги в розмірі 10 посадових окладів при виході на пенсію в розмірі 11170 грн.) та провести відповідний перерахунок з 12.06.2014 р.

Постановою Ярмолинецького районного суду від 17.07.2015, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05.11.2015, зобов"язано УПФ здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 з урахуванням відсотків, визначених у ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії (14.07.2011) з врахуванням постанови Ярмолинецького райсуду від 12.01.2015 р. у справі № 689/2835/14-а, починаючи з 12.06.2014 р., з урахуванням фактично виплачених сум.

В грудні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до УПФ з заявою про перерахунок пенсії згідно вказаних судових рішень.

При здійсненні перерахунку УПФ врахувало до заробітної плати ОСОБА_1, з якої було визначено розмір її пенсії, інші виплати за період з 01.01.2005 по 01.09.2011.

Дані обставини підтверджуються постановами Ярмолинецького районного суду від 12.01.2015 та 17.07.2015 (а.с. 9-15); листом управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі від 21.12.2015 №31/М-7 (а.с. 6-7).

Відповідно до ч. 1, 5 ст. 37 Закону України Про державну службу від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року N3668-VI, яким внесено зміни до Закону №3723-XII зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року, внесено зміни до ст.37 Закону "Про державну службу" і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.37 Закону "Про державну службу", зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, положення статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо збільшення пенсії за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі до 90 відсотків заробітної плати втратили чинність з 01 жовтня 2011 року.

Однак, підстави та порядок перерахунку пенсії державним слубовцям регулює ст. 37-1 Закону "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" або іншими законами не змінювались.

Згідно ст. 37-1 Закону "Про державну службу", у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, з 01 жовтня 2011 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону "Про державну службу", з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону України Про державну службу встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Види надбавок, які враховуються при призначенні пенсій відповідно до Закону, встановлені постановою Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". До них відносяться надбавки: за високі досягнення у праці, за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", доплата за науковий ступень.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Статтею 2 цього Закону та Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. №5, визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати, у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Крім того, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсі, і статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до частини першої цієї статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ), визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців.

З огляду на викладене, оскільки при призначенні пенсії позивачу було враховано суми заробітної плати за 60 місяців за період з 01.07.2006 по 30.06.2011, при здійсненні перерахунку пенсії мають бути враховані інші виплати за той самий період, а тому відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати за період з 01.07.2006 по 31.08.2011, а тому позов обгрунтований і підлягає задоволенню.

На підставі ст. 33, 37, 37-1 Закону України Про державну службу, ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 41, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", керуючись ст. 5, 17, 19, 161-163 КАС України, суд

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати Хмельницьке об"єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з розміру 87% від сум заробітної плати, встановлених ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), з врахуванням всіх видів оплати праці, на які відповідно до Законів України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2006 по 30.06.2011, починаючи з 12.06.2014, з урахуванням виплачених сум.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Ярмолинецький районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя підпис

Копія вірна:

Суддя М.М.Баськов