Справа № 450/1980/16-а Провадження № 2-а/450/135/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2016 року Пустомитівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Добош Н.Б.
при секретарі Бідник І.Р.,
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Щипель Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пустомити адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області із врахуванням уточнень позовних вимог від 27.09.2016р. в якому просить визнати неправомірною відмову відповідача в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в зв'язку з підвищенням заробіткої плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 17 травня 2016р. № 18/959; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 та виплату пенсії по інвалідності в звязку з підвищенням заробіткої плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 17 травня 2016р. № 18/959 з урахуванням виплачених сум без обмеження граничного розміру пенсії починаючи із 01.12.2015 року.
Свої вимоги мотивує тим, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області та отримує пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про прокуратуру». Стаж роботи, необхідний для призначення пенсії набув працюючи в прокуратурі та на час звернення до пенсійного фонду стаж роботи позивача становив 17 років. Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка застосовується з 01.12.2015р. працівникам прокуратури підвищена заробітна плата, про що позивачу була видана прокуратурою Львівської області довідка №18/959 від 17 травня 2016 року для перерахування пенсії. 04.07.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до Відповідача з заявою про проведення перерахунку розміру пенсії. На зазначену заяву 06.07.2016р. за вихідним номером №6079/03-31 УПФУ в Пустомитівському районі надано відповідь про відмову в перерахунку, осільки відповідно до пункту 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а відповідний нормативно- правовий акт останнім не прийнятий. З рішенням відповідача не погоджується та вважає його неправомірним.
В судове засідання позивач з'явився, заявлені позовні вимоги підтримав та просив такі задовольнити з підстав викладених в позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог.
В судове засідання представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області з'явилася, проти задоволення позовних вимог заперечила, вважає такі безпідставними та необгрунтованими та просила у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав викладених в письмових запереченнях, оскільки на день звернення позивача з заявою чиним Законом України «Про прокуратуру» , зокрема в ч.20 ст.86 визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Так як, на даний час відсутня Постанова Кабінету Міністрів України про проведення перерахунку пенсії чи її підвищення працівникам прокуратури, тому відповідно управління немає підстав для проведення перерахунку пенсії.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову виходячи із наступного.
Судом встановлено що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області та отримує пенсію по інвалідності обчислену відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
З матеріалів справи вбачається, що позивач є інвалідом 2 групи за загальним захворюванням. Сатус інвалідності набуто позивачем 24.03.2015 року відповідно до довідки МСЕК серії 10АВВ №846502, та підтверджено у 2016р. згідно довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААА №342334 від 19.04.2016 р.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено з 01.12.2015р. на 25 відсотків посадові оклади працівників, що згідно зі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» є підставою для перерахунку пенсії.
04.07.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по інвалідності у зв'язку із зміною оплати праці на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року та долучив довідку вих №18/959 від 17.05.2016р., видану прокуратурою Львівської області.
Проте листом № 6079/03-31 від 06.07.2016р. управлінням Пенсійного Фонду України в Пустомитівському районі Львівської області позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно довідки як працівнику прокуратури так як, відповідно до п. 20 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідний нормативно-правовий акт не прийнятий, а тому підстав проводити перерахунок пенсій у пенсійного фонду немає.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ .
Згідно з ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами І або ІІ групи, призначається пенсія по інвалідності за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ч.13 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
На час звернення позивача до пенсійного органу про перерахунок пенсії за питання проведення перерахунку пенсій врегульовано ст.86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII «Про прокуратуру», за правилами ч.20 якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України на виконання вимог наведеної норми не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про прокуратуру», на її перерахунок. Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії питання такого перерахунку чинним законодавством не врегульоване, в той час як передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У рішенні від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 Конституційним Судом України зазначено, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005 наведено тлумачення поняття «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в ч.3 ст.22 Конституції України, згідно з яким конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні, визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Конституційний Суд України також підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.
В постанові Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» від 01 листопада 1996 року №9 зазначено, що відповідно до ст.8 Конституції в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституційні права та свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно-правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").
Крім того, відповідно до статтей 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Таким чином, визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційний Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
За таких обставин, обмеження максимального розміру пенсії позивача із посиланням на ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року №911-VII, яким тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн., звужує зміст та обсяг конституційних соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури.
Відповідно до пп.3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено на 25% посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
Таким чином, оскільки, як зазначено вище, перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а постанова Кабінету Міністрів України №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», на підставі якої позивач набув право на збільшення розміру пенсії, прийнята 09 грудня 2015 року, відповідний перерахунок має бути здійснений з 01 січня 2016 року, а не з 01.12.2015р., як просить позивач.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку щодо неправомірності дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу та наявності підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Львівської області вих. №18/959 від 17.05.2016р.про заробітну плату для обчислення пенсії без обмеження граничного розміру пенсії з 01.01.2016р. з урахуванням виплачених сум.
Керуючись ст. ст. 12, 14, 18, 159, 160, 167 КАС України, ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру"№1789-ХІІ, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії по інвалідності у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 17 травня 2016 року № 18/959.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області, починаючи з 01.01.2016р., провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних прокурорсько-слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 17 травня 2016 року № 18/959 з урахуванням виплачених сум без обмеження граничного розміру пенсії.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського адміністративного апеляційного суду через Пустомитівський районний суд Львівської області.
У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяН. Б. Добош