13.10.16
Справа № 744/786/16-а
Провадження № 2-а/744/42/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2016 року Семенівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Смаги С. В.,
при секретарі Казановській Ю. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Семенівка Чернігівської області адміністративну справу за адміністративним позовом представника позивача адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Новгород Сіверського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Чернігівської області про зобовязання вчинення певних дій з видачі довідки для перерахунку пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
12 вересня 2016 року представник позивача адвокат ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернувся до Семенівського районного суду Чернігівської області суду з адміністративним позовом до Новгород - Сіверського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Чернігівської області, у якому просить: визнати дії відповідача протиправними та зобовязати Новгород-Сіверське обєднане управління Пенсійного фонду України видати позивачу ОСОБА_3 довідку для перерахування пенсії форми № 15-1, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог представник позивача адвокат ОСОБА_1 у адміністративному позові зазначив про те, що відповідач, на думку позивача, на порушення вимог чинного законодавства України, протиправно та безпідставно не надав довідку позивачу ОСОБА_2 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію.
Ухвалою судді від 14 вересня 2016 року відкрито скорочене провадження у справі.
28 вересня 2016 року Новгород-Сіверським обєднаним Управлінням Пенсійного фонду України Чернігівської області подано заперечення на адміністративний позов, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю, оскільки, на його думку, Новгород - Сіверське обєднане Управління Пенсійного фонду України Чернігівської області на законних підставах відмовило позивачу у наданні довідки.
Ухвалою судді від 29 вересня 2016 року справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання позивач ОСОБА_2 не зявився та звернувся з письмовою заявою про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує з підстав, які наведені у позові.
Представник позивача адвокат ОСОБА_1 не зявився та звернувся з письмовою заявою про розгляд справи без його участі, позовні вимоги позивача підтримує з підстав, які наведені у позові.
Представник відповідача, яким виступає Новгород-Сіверське обєднане Управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області, начальник Новгород-Сіверського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області ОСОБА_4 у судове засідання не зявилася, звернулася до суду з письмовою заявою про розгляд справи без участі представника відповідача.
Суд, вивчивши матеріали адміністративної справи, вважає за необхідне вирішити адміністративний позов за наступних обставин.
У справі судом зясовано, що відповідач 25 серпня 2016 року отримав звернення від позивача як від колишнього працівника Управління Пенсійного фонду України Чернігівської області щодо надання позивачеві довідки для перерахунку пенсії.
Втім, посилаючись на зміни у законодавстві, відповідач ухвалив рішення, яке виклав у адресованому позивачеві листі від 30 серпня 2016 року № 62/07/к-11, про відмову у видачі позивачеві згаданої довідки через те, що, на переконання відповідача, позивач не має підстав для перерахунку пенсії.
Вказані обставини підтверджуються даними адміністративного позову (а. с. 2-3), а також листа відповідача від 30 серпня 2016 року № 62/07/к-11 (а .с. 8).
За таких обставин, суд убачає за потрібне адміністративний позов задовольнити частково з таких підстав.
Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції станом на час призначення пенсії позивачеві) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно зі статтею 371 цього Закону у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Крім цього, частиною 2 статті 371 Закону встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З викладеного вище вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні й компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами й положеннями, компенсаційні та грошові й матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (частина 2 статті 2 Закону).
За змістом частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Так, у відповідності до частини 1 статті 66 Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно статті 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Отож, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообовязкове пенсійне страхування й вони є складовою заробітної плати та зобовязані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.
Правова позиція з даного питання висловлена Верховним Судом України у Постановах від 14.05.2013 (справа № 21-125а13) та від 28.05.2013 (справа № 21-97а13).
У свою чергу, згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» була затверджена та введена в дію форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Вказана форма довідки містила у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
За таких обставин та з урахуванням того, що відповідачем не надано позивачеві довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, для її перерахунку суд вважає що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 3, 7, 11, 17, 18, 19, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов представника позивача адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Новгород Сіверського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Чернігівської області про зобовязання вчинення певних дій з видачі довідки для перерахунку пенсії задовольнити.
Визнати протиправними дії Новгород-Сіверського обєднаного управління Пенсійного фонду України щодо не надання ОСОБА_2 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Зобовязати Новгород-Сіверське обєднане управління Пенсійного фонду України видати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Стягнути з Новгород-Сіверського обєднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Семенівський районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження.
Суддя: С. В. Смага