Постанова № 62100552, 19.10.2016, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
19.10.2016
Номер справи
569/12845/16-а
Номер документу
62100552
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 569/12845/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2016 року Суддя Рівненського міського суду Галінська В.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Рівненського міського суду Рівненської області із вищевказаним позовом, в якому просить визнати дії Рівненське об"єднане Управління пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв"язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги та сум виплат, пов"язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 05 жовтня 2016 року №01-34-02/3595 протиправним; зобов"язати Рівненське об"єднане Управління пенсійного фонду України Рівненської області провести їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 01.12.2015 року, у зв"язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з урахуванням проведених виплат; зобов"язати Рівненське об"єднане Управління пенсійного фонду України Рівненської області провести їй індексацію та виплату пенсії державного службовця починаючи з 01 червня 2004 року по 31.05.2006 року з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги та сум виплат, пов"язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування згідно довідки на підставі довідки 05жовтня 2016 року №01-34-02/3595, виходячи з розміру 90% заробітної плати.

В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що вона перебуває на обліку в Рівненському об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області з 2006 року та отримує пенсію за віком відповідно до "Про державну службу".

13 вересня 2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі поданої нею довідки про заробітну плату № 01-34-02/3291 від 12.09.2016р., та з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги та сум виплат, пов"язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 05жовтня 2016 року №01-34-02/3595. Листом від 26 вересня 2016 року №829/10, а не рішенням. відповідачем було відмовлено у здійсненні такого перерахунку пенсії з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", відповідно до якого з 01 червня 2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України "Про державну службу", скасовані, а тому з 01.06.2015р. раніше призначені пенсії не перераховуються.

Ухвалою суду від 10 жовтня 2016 року позовну заяву ОСОБА_1 в частині проведення перерахунку пенсійї починаючи 01 грудня 2015 року по 05 квітня 2016 року залишено без розгляду у зв"язку із пропуском строку звернення до адміністративного суду.

Ухвалою суду від 10 жовтня 2016 року відкрито скорочене провадження у справі.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження та копія позову направлена судом відповідачу з наданням строку для письмових заперечень на позов або заяви про визнання позову. У встановлений строк від відповідача надійшли до суду заперечення, в яких відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначили, що ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин щодо перерахунку пенсії) передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Проте, починаючи із 01.06.2015 року згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (далі Закон №2І3-VIII) скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до відповідно Законів України, в т.ч. "Про державну службу". Тобто з 01 червня 2015 року, пенсії, що визначені в порядку та на умовах, згідно із Законом України "Про державну службу", не призначаються, а раніше призначені пенсії- не перераховуються. Крім того, просили постановити ухвалу про звернення Рівненського міського суду до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Верховного Суду України подання щодо конституційності окремих положень п. 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" в частині скасування порядку призначення та перерахунку пенсії державним службовцям; зупинити провадження у справі до вирішення питання за наслідками розгляду Верховним Судом України клопотання Рівненського міського суду.

У відповідності до ч.4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, оцінюючи повідомлені позивачем у позові та відповідачем у запереченнях обставини, вважає їх достатніми для прийняття законного рішення у скороченому провадженні згідно абзацу 2 ч.1 ст. 183-2 КАС України та не бачить підстав для виклику осіб та проведенні судового засідання за загальними правилами КАС України.

Суд, перевіривши викладені в позовній заяві та письмових запереченнях доводи, дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх в сукупності, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рівненському об"єднаному управління Пенсійного фонду України Рівненської області з 2006 року та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу". Розмір пенсії позивача складає 90 відсотків від заробітної плати.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року, яка набрала чинності з 15.12.2015 року, збільшено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі державним службовцям Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, в якому працювала позивач на момент виходу на пенсію.

13 вересня 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки про зарплату Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 01-34-02/3291 від 12.09.2016р., та з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги та сум виплат, пов"язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування згідно довідки Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації від 05 жовтня 2016 року №01-34-02/3595.

Відповідно до довідки від 12.09.2016 року № 01-34-02/3291 про заробітну плату за посадою головного спеціаліста відділу Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, з якої позивачу призначено пенсію, розмір заробітної плати для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року становить 7939,56грн. включаючи посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії та інші виплати.

Крім того, згідно довідки Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації від 05.10.2016 ролку №01-34-02/3595 про складові заробітної плати (надбавка та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", надбавки за період з 01.06.2006 року до 31.05.2006 року становил 4639,62 грн..

Листом від 26 вересня 2016 року №829/10, відповідачем було відмовлено у здійсненні такого перерахунку пенсії з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", відповідно до якого з 01 червня 2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України "Про державну службу", скасовані, а тому з 01.06.2015р. раніше призначені пенсії не перераховуються.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом"якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв"язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.

Згідно із пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції до 01.12.2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.

Отже, позивач набула право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України "Про державну службу" на підставі довідки від 12.09.2016 року № 01-34-02/3288 Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 9 грудня 2015 року № 1013 виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а пункт 5 викладено у новій редакції.

Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії постановою Кабінету Міністрів України № 865 не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця. Кабінетом Міністрів України не виконано покладеного на нього обов"язку щодо визначення порядку перерахунку пенсії і на час розгляду справи в суді.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 27 травня 2013 року у справі "Суханов та Ільченко проти України", першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в "інтересах суспільства". Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено "справедливий баланс" між загальними інтересами суспільства та обов"язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар. Більш того, Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені ст.1 Першого протоколу, так як заявники мали "законне сподівання" на перерахунок пенсії. Подібна бездіяльність з боку Уряду України була кваліфікована Європейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, передбаченого статтею 1 Першого протоколу до Конвенції ( параграфи 51-56 ) та потягнула за собою стягнення на користь заявників справедливої сатисфакції.

Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини також викладено й у справі "Будченко проти України", в якій Суд вказав, що Уряд України повинен запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на які мав право заявник.

Згідно із п.23 рішення "Кечко проти України" від 8 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Суд вважає, що відсутність встановлених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 звернулася до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної їй пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.

Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 06.04.2016 року у зв"язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, включаючи посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії та інші виплати.

Враховуючи положення постанови КМУ від 31.05.2000р. за № 865 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), а саме, що інші виплати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії - надбавки, премії, доплата за науковий ступінь, визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи поспіль перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі, а тому вимога позивача про врахування середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією є підставною..

Таким чином, позовні вимоги щодо зобов"язання відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії державного службовця згідно із Законом України "Про державну службу"та провести позивачу індексацію та виплату пенсії державного службовця починаючи з 01 червня 2004 року по 31.05.2006 з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги та сум виплат, пов"язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування обґрунтовані та підлягає до задоволення.

В своїх запереченнях відповідач в обґрунтування своєї позиції щодо позбавлення права відповідача можливості звернутися до касаційного суду у випадку задоволення позову, розглянутого у скороченому провадженні, покликається на рішення Європейського суду з прав людини від 15.02.2000 року у справі Гарсія Манібардо проти Іспанії, проте суд не погоджується з такою позицією, оскільки Європейська конвенція про захист прав людини та основоположних свобод та практика Європейського суду з прав людини націлена саме на захист інтересів особи від неправомірного втручання держави, а не навпаки..

Щодо клопотання відповідача в частині постановлення ухвали про звернення Рівненського міського суду до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності окремих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015року №213-VIII в частині скасування порядку призначення та перерахунку пенсії державним службовцям та зупинення провадження по даній справі, вважаю його таким, що задоволенню не підлягає, оскільки не входить до повноважень Рівненського міського суду.

Згідно ч.1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

У відповідності до ч.1ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по оплаті судового збору у сумі 551,20 грн.. .

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 171-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.

Визнати дії Рівненського о"'єднаного Управління пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв"язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги та сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 05 жовтня 2016 року №01-34-02/3595 протиправними.

Зобов"язати Рівненське об"єднане Управління пенсійного фонду України Рівненської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 06.04.2016 року, у зв"язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з урахуванням проведених виплат.

Зобов"язати Рівненське об"єднане Управління пенсійного фонду України Рівненської області провести ОСОБА_1 індексацію та виплату пенсії державного службовця починаючи з 01 червня 2004 року по 31.05.2006 року з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги та сум виплат, пов"язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування згідно довідки на підставі довідки 05 жовтня 2016 року №01-34-02/3595, виходячи з розміру 90% заробітної плати.

Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 551 (п"ятсот п"ятдесят одна) гривня 21 (двадцять одна) копійка.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя -