Справа № 561/610/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2016 року 14:00 год. смт. Зарічне
Зарічненський районний суд Рівненської області в складі:
судді Світличного Р.В.,
з участю секретаря Савич Ж.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Зарічне адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязати вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
26 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Зарічненського районного суду Рівненської області із вказаним адміністративним позовом, у якому просить визнати неправомірними дії відповідача, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату їй пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) починаючи з 01 вересня 2016 року, виходячи із 84 процентів від заробітної плати завідувача сектору відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі Рівненської області у сумі 4414,00 грн., яка значиться у довідці відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі Рівненської області від 09 вересня 2016 року № 01/14-469, та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії), починаючи з 01 вересня 2016 року, виходячи із 84 процентів від заробітної плати завідувача сектору відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі Рівненської області у сумі 4414,00 грн., яка значиться у довідці відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі Рівненської області від 09 вересня 2016 року № 01/14-469.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що з 26 грудня 2006 року перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи із 84 процентів від заробітної плати із посади, з якої виходила на пенсію. Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 292 від 06 квітня 2016 року, яка введена в дію з 01 травня 2016 року збільшено посадові оклади державним службовцям, в тому числі і державним службовцям відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі Рівненської області, який є правонаступником Зарічненського районного відділу земельних ресурсів, де вона працювала до виходу на пенсію.
12 вересня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії у звязку з підвищенням посадових окладів державним службовцям, виходячи із заробітної плати, яка вказана у довідці відділу Держгеокадастру від 09 вересня 2016 року № 01/14-469.
Листом відповідача від 23 вересня 2016 року № 1640/05 у перерахунку пенсії згідно поданої заяви їй було відмовлено. Вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, такими, що обмежують її конституційні права на соціальний захист.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 предявлений позов підтримала з підстав викладених у позовній заяві. Просила суд задовольнити позов.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2, предявлений позов не визнала з підстав викладених у письмовому запереченні проти позову. Суть заперечень зводиться до того, що згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». З 01 червня 2015 року призначення та перерахунок пенсії за віком державним службовцям не здійснюються у звязку з відсутністю правової норми, яка регламентує порядок реалізації таких правовідносин. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 (тією ж, якою встановлено нові розміри посадових окладів) було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу». Постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб». Таким чином, діючим законодавством України не визначено обсяг субєктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обовязку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Оскільки відповідач на виконання своїх повноважень діяв в межах та у спосіб, що передбачений чинним законодавством, а тому позов до задоволення не підлягає.
Згідно ст. 46 Конституції Українипенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта Законами України.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 з 26 грудня 2006 року перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію по інвалідності в розмірі 84% від заробітної плати згідно Закону України «Про державну службу». Пенсія обчислена виходячи із посади завідувача сектору відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі Рівненської області, яку вона обіймала в момент виходу на пенсію.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців» № 292 від 06 квітня 2016 року, яка набрала чинності 01 травня 2016 року, збільшено посадові оклади державним службовцям, в тому числі і державним службовцям відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі Рівненської області.
12 вересня 2016 року позивач звернулася до відповідача із з письмовою заявою про перерахунок їй пенсії у звязку з підвищенням посадових окладів, виходячи із заробітної плати, вказаної у довідці відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі Рівненської області № 01/4-469 від 09 вересня 2016 року.
Відповідно до довідки відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі Рівненської області № 01/4-469 від 09 вересня 2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, заробітна плата позивача за посадою завідувача сектору відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі рівненської області, з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01 травня 2016 року становить 4414,00 грн. (а.с.14).
Листом відповідача від 23 вересня 2016 року № 1640/05 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки, відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. Також розяснено, що постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме з 01 грудня 2015 року було виключено п. 4 зазначеної постанови щодо порядку проведення перерахунку пенсій державним службовцям у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Крім цього, з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу», яким також не передбачено проведення перерахунків пенсій державним службовцям у звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Таким чином, проведення будь-яких перерахунків пенсійних виплат, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» чинним законодавством не передбачено (а.с.15).
Суд вважає, що дії відповідача по відмові у перерахунку позивачу пенсії є протиправними, оскільки обмежують його конституційні права.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» розяснено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України) не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 (далі Постанова № 865) від 31 травня 2000 року (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 6 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
За змістом п. 5 Постанови № 865 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Отже, позивач набув право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі Рівненської області.
Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Закону № 213-VІІІ не зазнали змін.
Прикінцеві положення Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Застосувавши до позивача ОСОБА_1 Закон № 213-VІІІ від 02 березня 2015 року, та постанову Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року (скасування положень щодо призначення пенсій державним службовцям та виключення норм стосовно їх перерахунку) відповідач фактично звузив соціальні гарантії на достатній рівень матеріального забезпечення по старості (за віком), які полягають у можливості перераховувати призначену пенсію. Вказане дає достатні підстави вважати, що цим порушено приписи частин другої та третьої статті 22 Конституції України та частини 1 статті 58 статті 21 та 24 Конституції України.
Таким чином, оскільки позивач звернулася до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з у звязку з підвищенням заробітної плати за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є протиправною.
Відповідно до частини четвертоїст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу саме з 01 вересня 2016 року, оскільки до відповідача з відповідною заявою про перерахунок пенсії вона звернулася 12 вересня 2016 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондіву межах суми стягнення за один місяць.
Позивач ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», як інвалід ІІ групи (а.с.13).
Керуючись ст.ст. 6, 11, 94, 99, 100, 158-163, 183-2, 254, 256 КАС України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязати вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Зарічненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії), починаючи з 01 вересня 2016 року, виходячи із 84 процентів від заробітної плати завідувача сектору відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі Рівненської області у сумі 4414,00 грн., яка значиться у довідці відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі Рівненської області від 09 вересня 2016 року № 01/14-469.
Зобовязати Зарічненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії), починаючи з 01 вересня 2016 року, виходячи із 84 процентів від заробітної плати завідувача сектору відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі Рівненської області у сумі 4414,00 грн., яка значиться у довідці відділу Держгеокадастру у Зарічненському районі Рівненської області від 09 вересня 2016 року № 01/14-469.
Постанову у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Зарічненський районний суд Рівненської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Р.В. Світличний