Постанова № 62099652, 05.10.2016, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
05.10.2016
Номер справи
357/9522/16-а
Номер документу
62099652
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 357/9522/16-а

2-а/357/427/16

Категорія 3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2016 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Кошель Л. М. , розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області, Київської обласної державної адміністрації про визнання відмови Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області неправомірною та зобов»язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи тим, що вона є інвалідом 2 групи у зв'язку із захворюванням, щодо якого встановлено причинний зв'язок з впливом аварії на ЧАЕС . У грудні 2015 року позивачка звернулася до відповідача із заявою та відповідним пакетом документів для внесення подання до Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА для встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1. Однак, листом № 9902 від 21.12.2015 року позивачці було відмовлено у прийняті документів для встановлення такого статусу з посиланням на Закон України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, що чинна з 01.01.2015 р., де виключено зону посиленого радіоекологічного контролю. Позивачка просила суд визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради у прийнятті її документів для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 та зобов»язати відповідача прийняти її документи, підготувати подання до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради для направлення його до Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА для видачі їй посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Позивачка, представник позивача та відповідачі заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Відповідачі направили до суду письмові пояснення та заперечення на позов.

На підставі ч.4 ст.122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення громадянки, яка постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю , категорія 4 (а.с.9).

Центральною міжвідомчою експертною комісією на засіданні № 29 від 27.10.2015 р. було встановлено причинний зв»язок захворювання, на яке страждає ОСОБА_1, з наслідками аварії на ЧАЕС \ а.с.10\ З 22.12.2015 року позивачці встановлено другу групу інвалідності на строк до 01.01.2019 р., причина інвалідності - захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС\ а.с.11\

Встановленим є те, що у грудні 2015 року позивачка звернулася до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради із заявою та відповідним пакетом документів з метою отримання статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. Позивач надала ряд необхідних документів, що передбачено Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Однак, листом № 9902 від 21.12.2015 року відповідач відмовив позивачці у прийняті документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 (а.с.13) Свою відмову відповідач мотивував тим, що на підставі Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» виключено абзац п'ятий частини другої статті Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», та виключено саме зону посиленого радіоекологічного контролю. Тобто, як зазначає відповідач, з 01.01.2015 року відсутні правові підстави для віднесення осіб, з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпним. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Визначення статусу постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи здійснюється відповідно до статей 9, 11 і 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. № 76-VIII виключено абзац п'ятий частини 2 статті закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» (зону посиленого радіоекологічного контролю).

Відповідно до статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 (з послідуючими змінами)- посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії видається інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Документом, що підтверджує статус громадян, є посвідчення відповідної категорії.

Відповідно до п. 10 вказаного Порядку видача відповідних посвідчень провадиться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Причинний зв'язок захворювання з наслідками Чорнобильської катастрофи було встановлено ОСОБА_1, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи, на підставі посвідчення четвертої категорії, яке було видане на її ім'я Київською облдержадміністрацією

Відмовляючи позивачці у прийнятті документів для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, відповідач по суті діє з перевищенням своїх повноважень, оскільки в його компетенцію відповідно до чинного законодавства входить лише функція прийняття необхідного пакету документів та підготовка подання до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, який, в свою чергу, має направити таке подання до органу, повноважного приймати рішення щодо надання особі статусу постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС або відмови у такому статусі, тобто, до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

З огляду на наведене, суд прийшов до висновку, що позов є обґрунтованим і таким, що підлягає до задоволення . Суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради у прийнятті документів ОСОБА_1М для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, та зобов»язати відповідача прийняти документи позивачки , підготувати подання до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради для направлення його до Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА для вирішення питання щодо встановлення ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи , категорії 1, та видачі їй відповідного посвідчення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 19, 22 Конституції України, ст.ст.9,10,11,14Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», Порядком видачі посвідчень особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року, ст. ст. 6, 9, 17,122, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради у прийнятті документів ОСОБА_1 для встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.

Зобов»язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради прийняти документи ОСОБА_1 для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи , категорії 1.

Зобов»язати виконавчий комітет Білоцерківської міської ради внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи , категорії 1.

Зобов»язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації у передбачений законодавством термін розглянути питання встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи , категорії 1.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Л. М. Кошель