Ухвала суду № 62093178, 20.10.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2016
Номер справи
750/7549/16-а
Номер документу
62093178
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 750/7549/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Супрун О.П. Суддя-доповідач: Парінов А.Б.

У Х В А Л А

Іменем України

20 жовтня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Парінова А.Б.,

суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Чернігівській області на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 01 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просив суд:

- визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з приводу відмови ОСОБА_2 здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 90% суми заробітної плати працюючого державного службовця, починаючи з 01.12.2015, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013;

- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до вимог статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця, починаючи з 01.12.2015 (з урахуванням усіх надбавок і доплат, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну безперервну працю, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 та виплатити заборгованість, що виникне унаслідок такого перерахунку;

- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2 прокоригувати всі надбавки і доплати, що враховані під час призначення та перерахунку пенсії, на рівень зростання посадового окладу, згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2008 № 865;

- зобов'язати відповідача провести ОСОБА_2 індексацію на суму несвоєчасно виплаченої пенсії і здійснити компенсацію втрату частини пенсії у зв'язку із порушенням строків її виплати за період з 01.12.2015;

- визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції в Чернігівській області, щодо ненадання ОСОБА_2 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію для її перерахунку, з 01.12.2015;

- зобов'язати Державну фінансову інспекцію в Чернігівській області надати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим і державним службовцям, форма якої затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, із зазначенням всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 посадових окладів.

Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 01 вересня 2016 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної фінансової інспекції в Чернігівській області щодо ненадання ОСОБА_2 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.12.2015. Зобов'язано Державну фінансову інспекцію в Чернігівській області надати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, із зазначенням всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 р. посадових окладів. В іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідачем Державною фінансовою інспекцією в Чернігівській області подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції в частині про задоволення позову та прийняти в цій частині нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення помилково застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В частині про відмову у задоволенні позову рішення суду першої інстанції не оскаржується та згідно з ч. 1 ст. 195 КАС України судом не переглядається.

Згідно зі ст. 183-2 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області відповідно до Закону України «Про державну службу» з 04.12.2009 в розмірі 90 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

До виходу на пенсію позивач працював у Державній фінансовій інспекції в Чернігівській області на посаді заступника начальника Державної фінансової інспекції в Чернігівській області.

12.04.2016 року позивач звернувся до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області із заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів згідно Постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Листом Державної фінансової інспекції в Чернігівській області від 12.04.2016 № 25-11-21-16/2446 позивачу надано довідку за № 44 від 12.04.2016 довільної форми про складові заробітної плати за посадою заступника начальника державної фінансової інспекції, з якої позивачу призначена пенсія. Вказана довідка містила лише відомості про посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років. Разом з тим, у довідці не зазначено інші складові заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

15.04.2016 року позивач звернувся до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». До заяви позивач додав довідку про заробітну плату від 12.04.2016 року № 44, яка видана Державною фінансовою інспекцією в Чернігівській області.

Листом Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України № 2049/05 від 28.04.2016 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону 3723-ХІІ, пенсії в порядку та на умовах, визначених раніше діючим законодавством, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, управління зазначило, що форма довідки про заробітну плату, яку надав позивач для перерахунку пенсії є довільною та не відповідає вимогам п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яка затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Вважаючи дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, Державної фінансової інспекції в Чернігівській області протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем надано ОСОБА_2 довідку про складові заробітної плати, яка не відповідає вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013№ 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва по справах № 2а-8893/12/2670 та № 2а-4753/09/2670», якою затверджено форму довідки.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що інші виплати входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Наведена правова позиція була висловлена Верховним Судом в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) прийнятих в порядку перегляду судового рішення з підстав неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.

Згідно зі ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15- 1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Згідно з редакцією постанови на час звернення позивача за довідкою про складові заробітної плати вказана форма довідки містила у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).

Таку форму довідки виключено згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 04.072016 N 15-2, що набрала чинності 02.09.2016, а, отже, на спірні правовідносини не поширюється.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, у виданій позивачу довідці від 12.04.2016 № 44 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію зазначено лише посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, при цьому, не враховано інші складові заробітної плати, зокрема, й премію. Форма довідки не відповідає вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15- 1.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 шляхом визнання дій Державної фінансової інспекції в Чернігівській області щодо невидачі вищевказаної довідки протиправними та зобов'язання останньої видати позивачу відповідну довідку.

Відмовляючи у задоволенні вимог адміністративного позову про визнання протиправними дій та зобов'язання Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до вимог статті 37-1 Закону України «Про державну службу» суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на такий перерахунок за умови подання пенсійному органу довідки про складові заробітної плати встановленої форми. Враховуючи, що таку довідку подано не було, прийшов до висновку, що такі вимоги є передчасними.

В цій частині рішення суду першої інстанції сторонами не оскаржується.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно зі ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів, вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення відповідно до норм матеріального та процесуального права.

За таких обставин, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 167, 183-2, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

ухвалив:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Чернігівській області залишити без задоволення.

Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 01 вересня 2016 року залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді І.О. Грибан О.А. Губська

Головуючий суддя Парінов А.Б.

Судді: Грибан І.О.

Губська О.А.