ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"05" жовтня 2016 р. справа № 404/4521/16-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,
при секретарі судового засідання Яковенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області
на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 12.08.2016 р. у справі №404/4521/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, -
встановив:
У липні 2016 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними та скасувати рішення №169230 від 12.07.2016р. відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців;
- зобов'язати відповідача провести з 01.07.2016р. перерахунок та виплату позивачу пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців на підставі Довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданої Головним управлінням пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 11.07.2016р. №30 із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку - 70% та здійснити виплати з урахуванням отриманих сум.
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 12.08.2016 р. позов задоволено, а саме:
- визнано дії відповідача щодо відмови у здійсненні позивачу перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" - протиправними;
- визнано рішення відповідача № 169230 від 12.07.2016 року щодо відмови у здійсненні позивачу перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" - протиправним та скасовано;
- зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" на підставі довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 11.07.2016 року № 30, з розрахунку 70 % від зазначеної суми заробітної плати, з 01 липня 2016 року.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Відповідач, зокрема, зазначив, що відповідно до статті 37-1 Закону №3723-ХІІ (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок №865).
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015р., а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Судом не враховано, що така форма довідки не приймалася, в зв'язку з чим у позивач не було підстав для звернення за перерахунком, а у суду першої інстанції були відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу". "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вимоги позивача провести перерахунок пенсії за спеціальною нормою суперечить нормам ст. 21 ОСОБА_2 України.
На думку відповідача, у нього немає законних підстав для перерахунку пенсії за нормами, які не є чинними на момент виникнення певних правовідносин, стосовно позивача це лютий 2016 року, саме стосовно перерахунку пенсії. Суд першої інстанції зобов'язав відповідача провести перерахунок пенсії з 01.05.2016 року, з моменту дії нового Закону України "Про державну службу", яким не передбачено право на перерахунок пенсії державним службовцям.
Просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову - про відмову в задоволенні позову.
Позивач надіслав апеляційному суду письмові заперечення, в яких просив залишити апеляційну скарг відповідача без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Представники сторін по справі, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком.
Відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 11.07.2016 року № 30, яка видана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, заробітна плата на посаді начальника головного управління, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.05.2016 року становить: посадовий оклад - 6892 грн., надбавка за ранг (6 ранг), або кваліфікаційний ранг, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг - 500 грн., надбавка за вислугу років (3 %) за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 % посадового окладу (за стажем державної служби 27 років) -3446 грн., надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації (15%) - 1033,80 (а.с. 11).
12.07.2016 року рішенням Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 169230 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії. Рішення мотивовано тим, що нормами Постанови Кабінету Міністрів України Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії №865 від 31.05.2000 року на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця, форма довідки правлінням Пенсійного фонду України не затверджена. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії або щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу". У зв'язку з цим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених зазначеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Питання пенсійного забезпечення з 01.05.2016 року урегульовано ст.90 Закону України "Про державну службу" №889-19, якою передбачені умови призначення пенсії державним службовцями за нормами Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.14).
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача, оскільки:
- бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
- положення п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позовних вимог позивача, з наступних підстав.
Згідно ст.19 ОСОБА_2 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та Законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 06.05.2010 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, призначену у відповідності Закону України від 16.12.1993 року N3723-ХII "Про державну службу" виходячи із суми заробітної плати за посадою начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Згідно ст.37-1 Закону України від 16.12.1993р. N 3723-ХII "Про державну службу" (в редакції, що була чинна на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України", згідно із пунктом 11 якого текст ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" викладений в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України".
Із 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII, згідно ч.1 ст.90 якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій", а саме: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року N 432-ІУ "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1)пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2 ) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій", передбачалось, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України з погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016р. №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 травня 2016 р. №322, затверджені нові Схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів (Додаток 1), внаслідок чого збільшився розмір заробітної плати державних службовців, в тому числі із за посадою, з якої позивачу призначена пенсія.
09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року, виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій", а її пункт 5 викладено в новій редакції, а саме: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державного службовця затверджується правлінням Пенсійного фонду України та узгоджується з Міністерством соціальної політики".
02.03.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII, що набрав чинності із 01.04.2015 року, згідно із пунктом 5 розділу III прикінцевих та перехідних положень визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року взагалі скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Наведена норма свідчить про те, що з 01.06.2015 року не здійснюється саме призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема Закону України "Про державну службу", оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів, скасовані.
Посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", як на підставу відмови у перерахунку пенсії є безпідставними, оскільки відповідач застосував нові положення Закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений Законом України від 02.03.2015 року №213-VIII, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ним чинності.
Разом з тим, до правовідносин сторін також не можуть бути застосовані положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII, що набув чинності із 01 травня 2016 року. Оскільки цим Законом на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення із набуттям чинності цього Закону, а відтак не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, що не позбавляє позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, з якої призначено пенсію.
Згідно ст.8 ОСОБА_2 України визначено, що в Україні визнається та діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України є нормами прямої Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадяни безпосередньо на підставі ОСОБА_2 України гарантується.
Згідно ст.22 ОСОБА_2 України права і свободи людини і громадянина закріплені цією ОСОБА_2, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою ст.58 ОСОБА_2 України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, до спірних правовідносин сторін повинні застосовуватися приписи ст.37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, що була чинна в момент призначення пенсії позивачу.
Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта ОСОБА_2 України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Тому, колегія суддів не приймає посилання відповідача в обґрунтування відмови позивачу у перерахунку пенсії та в обґрунтування апеляційної скарги на положення Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій" в частині, що суперечать ст.37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, що була чинна в момент призначення пенсії позивачу.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має право на перерахунок призначеної пенсії державного службовця у звязку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу, з якої призначено пенсію; відповідач діяв не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить ОСОБА_2 та законам України, тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції обєктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, та ухвалив судове рішення без порушення норм матеріального і процесуального права; доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Відповідно до ч.2 ст.88 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно ч.1 ст.9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2016 року задоволено частково клопотання відповідача та відстрочено йому сплату судового збору в сумі 1212 грн. 64 коп. за подання апеляційної скарги на постанову суду від 12.08.2016 р. до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до матеріалів справи, на час розгляду апеляційної скарги відповідачем не було сплачено судовий збір в сумі 1212 грн. 64 коп..
Отже, судовий збір в сумі 1212 грн. 64 коп. підлягає стягненню до спеціального фонду Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області залишити без задоволення.
Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 12.08.2016 р. у справі №404/4521/16-а залишити без змін.
Стягнути до спеціального фонду Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області; рахунок отримувача: 31217206781004; код класифікації доходів бюджету: 22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська; код банку отримувача (МФО): 805012) судовий збір в сумі 1212 грн. 64 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції в порядку, визначеному ст.212 КАС України.
Головуючий суддя:О.М. Панченко
Суддя:С.М. Іванов
Суддя:В.Є. Чередниченко