Постанова № 62086862, 11.10.2016, Крюківський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
11.10.2016
Номер справи
537/4507/16-а
Номер документу
62086862
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 537/4507/16-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.10.2016 року Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області в складі: головуючої судді Зоріної Д.О., при секретарі Чернявській А.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним, скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернулась до суду з позовною заявою, де просить суд ухвалити рішення, яким визнати протиправною та скасувати рішення Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №253 від 14 вересня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії; зобовязати Кременчуцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок та виплатити позивачу , починаючи з 01 січня 2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 08 вересня 2016 року №18-506/вих. 16 у звязку із підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ) та провести виплати з урахуванням виплачених сум.

Свої вимоги мотивувала тим, що 05 травня 2010 року їй було призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на посаді старшого помічника прокурора міста Кременчука Полтавської області у відповідності до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, що була чинною на момент призначення їй пенсії. У звязку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» відповідній категорії працівників - керівникам структурних підрозділів (начальникам відділів) апарату прокуратури Полтавської області підвищені розміри заробітної плати. У звязку із викладеними обставинами позивач 12 вересня 2016 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 90% від заробітної плати. Однак, як зазначає ОСОБА_1, рішенням №253 від 14 вересня 2016 року їй було відмовлено в перерахунку пенсії на підставі того, що , починаючи з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Прикінцевими положеннями Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач вважає відмову Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в перерахунку її пенсії необґрунтованою, оскільки суперечить законодавству, яке було чинне на час призначення їй пенсії, у звязку із чим вона і вимушена звернутись до суду за захистом своїх прав та інтересів.

В судовому засіданні позивач, ОСОБА_1, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача, Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, ОСОБА_2, проти задоволення позову заперечувала. Своє заперечення мотивувала тим, що у звязку із втратою чинності норм Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року щодо перерахунку пенсій, на яку посилається позивач, з 01 червня 2015 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах, визначених Прикінцевими положеннями Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213 не перераховуються.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, що була чинною на момент призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку; пенсія призначається в розмірі 90 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії; за кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 %, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

В судовому засіданні встановлено, що у звязку із прийняттям Кабінетом Міністрів України 09 грудня 2015 року Постанови № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» відповідній категорії працівників - керівникам структурних підрозділів (начальникам відділів) апарату прокуратури Полтавської області підвищені розміри заробітної плати.

Як вбачається із довідки №18-506/вих.16, виданої 08 вересня 2016 року Прокуратурою Полтавської області, ОСОБА_1 працювала в прокуратурі Полтавської області на посаді старшого прокурора міста Кременчука , заробітна плата для нарахування пенсії станом на 01 грудня 2015 року складає 7980 грн. 90 коп.

У звязку із викладеними обставинами позивач 12 вересня 2016 року звернулась до Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 90% від заробітної плати.

Однак, рішенням Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №253 від 14 вересня 2016 року позивачці відмовлено в перерахунку пенсії у звязку із тим, що з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, посилаючись на Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VІІІ.

У відповідності до частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини 2статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до статті 50-1Закону України "Про прокуратуру"(в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно частини 13 статті 50-1ЗУ «Про прокуратуру»(№1789-ХІІ), у редакції чинній на момент призначення пенсії ОСОБА_1, обчислення (перерахунок) пенсії проводиться за документами пенсійної справи та документами, дадатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 18 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру"(№1789-ХІІ), у редакції чинній на момент призначення пенсії ОСОБА_1, передбачено, що перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до частини 1статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Частиною 3статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремує певні категорії громадян, в тому числі працівники правоохоронних органів, які потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, під час проходження служби, так і після її закінчення, що зумовлено ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових якостей (рішення Конституційного Суду України №8-рп/99у від 06 липня 1999 року, №5-рп/2002 від 20 березня 2002 року).

Про недопустимість звуження змісту та обсягу прав інакше ніж за умови введення надзвичайного стану визначено врішеннях Конституційного Суду України №5-рп/2005 від 22 вересня 2005 року , №19-рп/2010 від 09вересня 2010 року, №5-рп/2002 від 20 березня 2002 року, №20-рп/2004 від 01 грудня 2004 року, №4-рп/2007 від 18 червня 2007 року.

В пунктах 1, 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» від 01 листопада 1996 року дано роз'яснення, що у статті 8 Конституції України визнається і діє принцип верховенства права; конституційні права та свободи людини є безпосередньо діючими; вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно-правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя; оскількиКонституція Українимає найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акту з точки зору його відповідності Конституції України, і в усіх випадках застосовуватиКонституціюяк акт прямої дії; судові рішення мають грунтуватись на Конституції, а також на законодавстві, яке не суперечить їй.

Окрім того, Верховним судом України у постановах №21-348а13 від 10 грудня 2013 року, №21-445а13 від 17 грудня 2013 року, висловлена правова позиція, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Згідно із положеннями статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи у сукупності зібрані у справі докази, суд вважає доведеним факт збільшення розміру заробітної плати за посадою, яку обіймала позивач, а тому своєю відмовою у застосуванні статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1789-ХІІ) на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», відповідач порушує Конституційні права та гарантії позивача на отримання пенсійного забезпечення, у звязку із чим позовні вимоги ОСОБА_1 суд вважає законними і обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки судом позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, суд вважає за необхідне стягнути з Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати, понесені нею на оплату судового збору при подачі позову до суду в розмірі 551 грн. 20 коп., за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень.

Керуючись статтями 2, 6, 8-12, 17-19, 21, 70, 71, 159, 160, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», Законом України «Про прокуратуру», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним, скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №253 від 14 вересня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобовязати Кременчуцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 08 вересня 2016 року №18-506/вих. 16 у звязку із підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ) та провести виплати з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати, понесені нею на оплату судового збору при подачі позову до суду в розмірі 551 грн. 20 коп., за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень.

На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: Д.О. Зоріна