ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2016 р. Справа № 804/308/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: судді Сидоренко Д.В., при секретарі Гелетій М.Т., розглянувши за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області
до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз»
про застосування заходів реагування.
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» про:
-тимчасове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється експлуатація стаціонарних джерел викиду без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря Дніпродзержинського управління по експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (код ЄДРПОУ 24607860; юридична адреса: м.Дніпропетровськ, вул..Шевченка, 2; фактична адреса: м.Дніпродзержинськ, пров.Цегельний, 3), про що видати виконавчий лист та направити його на адресу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області;
-тимчасове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, що призводить до утворення та розміщення відходів за відсутності декларації про відходи Дніпродзержинського управління по експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (код ЄДРПОУ 24607860; юридична адреса: м.Дніпропетровськ, вул..Шевченка, 2; фактична адреса: м.Дніпродзержинськ, пров.Цегельний, 3), про що видати виконавчий лист та направити його на адресу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у період з 11.11.2015 р. по 01.12.2015 р. було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», за результатами якої встановлені порушення вимог ст.ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та вимог ст.17 Закону України «Про відходи» - діяльність щодо експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферу без отримання належного дозволу на викиди забруднюючих речовин; встановлено використання розроблених матеріалів інвентаризації по дільницям Дніпродзержинського УЕГГ ПАТ «Дніпропетровськгаз», які не погоджено згідно вимог чинного законодавства; по дільницям ПАТ «Дніпропетровськгаз», що забороняється законом і підлягає безумовній тимчасовій забороні (зупиненню).
Представник позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представники відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечували. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що ним вчинялися дії з метою отримання дозволів, проте за відсутності механізму реалізації повноважень Дніпропетровської обласної державної адміністратиції та необґрунтованим відмов такі дозволи не були отримані. Вказує, що діяльністю відповідача повязана з експлуатацією стаціонарних джерел викиду опалювальні прилади, які розміщені в газорегуляторних пунктах, що є джерелами підвищеної небезпеки, а викиди забруднюючих речовин є однією зі складових технологічного процесу з транспортування природного газу, що в свою чергу транспортується населенню та до обєктів хімічної галузі та гірничо-металургійного комплексу. Отже припинення газопостачання призведе до аварії у значних масштабах. Також вказує, що нормами Закону України «Про відходи» не визначено обовязкового погодження матеріалів інвентаризації; декларації по дільницям Дніпродзержинського УЕГГ ПАТ «Дніпропетровськгаз» є зареєстрованими, про що свідчить привласнений в автоматизованому режимі код.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 454/2011, Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до п. 4 Положення, Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин (підпункт "г" пункту 2 частини 4 Положення).
Відповідно до пункту 7 Положення, Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).
Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області здійснює свою діяльність на підставі Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, яке затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011 р.
Таким чином, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, яка створена для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Правові та організаційні засади,основні принципи і порядок здійснення державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності,повноваження органів державного нагляду(контролю), їх посадових осіб і права,обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду(контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007 року (далі - Закон України № 877-V в редакції Закону на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст.1 Закону України № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади АР Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності.
За приписами ч. 4 ст. 4 Закону України № 877-V виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо законпрямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Водночас ч. 5 ст. 4 Закону України № 877 передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органа державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України № 877-V на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності ,зокрема, підстав для повного або часткового зупинення виробництва звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адмініст ративного суду. У разі не обхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу №443-П від 21.09.2015р. та №677-П від 12.11.2015р. Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України Дніпродзержинського управління по експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», що знаходиться за адресою: м.Дніпродзержинськ, пров.Цегельний, 3.
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, у висновках якого встановлено наступні порушення:
- термін дії дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферу від стаціонарних джерел викидів закінчився; викиди забруднюючих речовин здійснюються без дозволу на викиди, що є порушення вимог ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;
- під час проведення перевірки виявлені не обліковані в матеріалах інвентаризації неорганізовані джерела утворення забруднюючих речовин: Верхньодніпровська дільниця: газовий різак: САК, який працює на дизельному паливі; РММ вертикально-свердлильний верстат; РММ токарний верстат; АТЦ: свердлильний верстат Криничанська дільниця: газовий різак; 3 конвектори, які працюють на газовому паливі у будівлі РСУ; П'ятихатська дільниця: вертикально свердлильний верстат; токарний верстат (не працює); Жовтоводська дільниця: 2 токарних верстати; фрезерний верстат; вертикально - свердлильний верстат (не працює); настільний вертикально - свердлильний; болгарка; пересувний зварювальний апарат САК; Петриківський цех: 4 конвектори, пересувний зварювальний апарат САК, газовий різак свердлильний; болгарка; пересувний зварювальний апарат САК; Петриківський цех: конвектори, пересувний зварювальний апарат САК, газовий різак. Матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря не відповідають фактичному стану по Верхньодніпровській, Криничанській, П'ятихатській, Жовтоводській дільницям по джерелам утворення забруднюючих речовин та потребують коригування. На вищезазначені стаціонарні джерела викидів відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферу, що є порушення вимог ст. ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;
- при перевірці встановлено, що при експлуатації автозаправочної станції використовується наступні стаціонарні джерела викидів: зливна колонка інвентарний № 111398, яка в оренду не передана ТОВ «ДНІПРОРЕГІОНГАЗ» та заправочна колонка, яка розташована за межами Петриківського цеху, яка передана в оренду згідно договору №НМ-ДН11 від 01.11.2013 року з ТОВ «ДНІПРОРЕГІОНГАЗ»; дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на стаціонарні джерела викидів від автозаправочної станції відсутній, що є порушення вимог ст. ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;
- згідно змін до Закону України «Про відходи» не отримано декларації про відходи за 2014 рік, що є порушення вимог ст..17 Закону України «Про відходи»;
- на перевірку представлено розроблені матеріали інвентаризації по дільницям Дніпродзержинського УЕГГ ПАТ «Дніпропетровськгаз», які не погоджено згідно вимог чинного природоохоронного законодавства, що є порушення вимог ст..17 Закону України «Про відходи»;
- не враховані види відходів по Верхньодніпровській, Криничанській, Жовтоводській дільницям, що є порушення вимог ст.17 Закону України «Про відходи».
Однією із підстав для застосування тимчасового зупинення діяльності ПАТ «Дніпропетровськгаз» зазначено відсутність декларації про відходи за 2014 рік.
За приписами ст.1 Закону України «Про відходи» поводження з відходами - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про відходи» субєктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації всіх форм власності, діяльність яких повязана із поводженням з відходами.
Субєкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких Пзув від 50 до 1000, зобовязані щороку подавати декларацію про відходи за формою та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України (ст..17 Закону України «Про відходи»).
З матеріалів справи вбачається, що декларації про відходи по Криничанській дільниці, Жовтоводській дільниці, Верхньодніпровській дільниці та Дніпродзержинської УЕГГ ПАТ «Дніпропетровськгаз» є зареєстрованими, а саме: декларацію про відходи за 2014 рік Верхньодніпровської дільниці Дніпродзержинського УЕГГ ПАТ «Дніпропетровськгаз» за № D12_46470_ 121115 (лист від 13.11.2015р. № 4- 5460/0/261-15), декларацію про відходи за 2014 рік Дніпродзержинського УЕГГ ПАТ «Дніпропетровськгаз» за № D12 45620 061115 (лист від 09.11.2015р. № 4- 5367/0/261-15), декларацію про відходи за 2014 рік Жовтоводської дільниці Дніпродзержинського УЕГГ ПАТ Дніпропетровськгаз за№ D12_46450_121115 (лист від 13.11.2015р. № 4-5459/0/261-15) та декларацію про відходи за 2014 рік Криничанської дільниці Дніпродзержинського УЕГГ ПАТ Дніпропетровськгаз за № D12_45630_061115 (лист від 09.11.2015р. № 4-5369/0/261-15).
Вказане підтверджено листом Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації вх.№23894/16.
Також з матеріалів справи вбачається, що облік відходів та пакувальних матеріалів за 2014 рік по Петриківському цеху Дніпродзержинського УЕГГ ПАТ Дніпропетровськгаз відображений у журналі за типовою формою 1-ВТ, та відображений у складі декларації про відходи за 2014 рік Дніпродзержинського УЕГГ ПАТ «Дніпропетровськгаз».
Однією із підстав для застосування тимчасового зупинення діяльності ПАТ «Дніпропетровськгаз» зазначена експлуатація відповідачем стаціонарних джереле викиду без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забруднююча речовина речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоровя людини та стан навколишнього середовища; викид надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин; джерело викиду обєкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.
Згідно до Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №7 від 10.02.1995р. інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря це систематизація відомостей про розподіл джерел на території підприємства, кількість і склад викидів, спрямована комплексно на охорону атмосферного повітря. Інвентаризація включає в себе характеристику технології, газоочисних установок з точки зору утворення і відведення забруднюючих речовин, визначення параметрів стаціонарних джерел викидів, а також характеристику неорганізованих джерел.
До стаціонарних джерел забруднення відносяться підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий обєкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу або скиди забруднюючих речовин у водні обєкти. До стаціонарних джерел забруднення відносяться генератори, міні електростанції, газозварювальне обладнання (установки), які працюють на пальному при спаленні якого утворюються та викидаються в атмосферне повітря забруднюючі речовини або суміш таких речовин, що є обєктом та базою оподаткування екологічним податком за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: серед іншого здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Статтею 11 наведеного закону вказано, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
З матеріалів справи вбачається, що з метою отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин відповідачем була проведена інвентаризація викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел 18 стурктурних підрозділів ПАТ «Дніпропетровськгаз» та згідно укладеного з ПрАТ «ВТП «Укренергочормет» договору №7034/Л/71.20.1 від 18.03.2013р. розроблені «Документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря».
Звіт про проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів Дніпродзержинського УЕГГ ПАТ «Дніпропетровськгаз» зареєстрований Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації листом від 10.11.2014р. за №8045/0/261-14.
Листами Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області від 01.08.2014р., від 04.08.2014р., від 28.07.2014р., 23.07.2014р., 25.07.2014р., 09.07.2014р., повідомлено ПАТ «Дніпропетровськгаз» про можливість видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для Криничанської дільниці, Магдалинівської дільниці, Жовтоводської дільниці, Дніпродзержинського УЕГГ ПАТ «Дніпропетровськгаз», Верхньодніпровської дільниці.
Проте, листами від 16.09.2014р., 15.12.2014р., від 08.10.2015р. Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації заяви та документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Дніпродзержинського УЕГГ ПАТ «Дніпропетровськгаз», розроблені ПрАТ «ВТП «Укренергочормет», були повернуті з підстав невідповідності вимога п.п.2.9, 2.17 Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, затвердженої наказом Мінприроди України від 09.03.2006р. №108 строки виконання документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів (2013р.) не відповідають строкам реєстрації звіту про інвентаризацію викидів (2014р.), термін дії дозволу на викиди визначено невірно.
Також листами від 15.04.2016р. Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації повідомлено, що звіти з інвентаризації Криничанської дільниці, Жовтоводської дільниці, Верхньодніпровської дільниці та Петриківського цеху Дніпродзержинського УЕГГ реєструються.
Разом з тим, суд зазначає, що Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» є підприємством, що здійснює діяльність з розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи.
Під час здійснення господарської діяльності підприємства здійснюється експлуатація стаціонарних джерел викиду опалювальних приладів, які розміщені в газорегуляторних пунктах (ГРП).
Відповідно до розділу 2 глави V Правил безпеки системи газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості №285 від 15.05.2015р., які поширюються на всіх субєктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, діяльність яких повязана з будівництвом, ремонтом, розширенням, реконструкцією, технічним переоснащенням (далі - будівництво), експлуатацією систем газопостачання (далі - експлуатація), а також роздрібною торгівлею зрідженим вуглеводним газом у балонах, та встановлюють вимоги безпеки до систем газопостачання для забезпечення споживачів природним газом з надлишковим тиском не більше 1,2 МПа, а також зрідженим вуглеводневим газом з надлишковим тиском не більше 1,6 МПа, температура повітря в приміщеннях ГРП, де розміщено обладнання і контрольно-вимірювальні прилади, повинна бути в межах, передбачених у паспортах заводів-виробників технологічного обладнання.
Отже для забезпечення необхідною температурою ГРП, в них розміщені опалювальні прилади.
В свою чергу зупинення роботи ГРП, що є обєктом підвищеної небезпеки, може привезти до негативних наслідків, що пояснюється наступним.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України «Про обєкти підвищеної небезпеки» (Закон №2245) об'єкт підвищеної небезпеки - об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.
Частиною 2 ст.1 Закону №2245 передбачено, що небезпечна речовина - хімічна, токсична, вибухова, окислювальна, горюча речовина, біологічні агенти та речовини біологічного походження (біохімічні, мікробіологічні, біотехнологічні препарати, патогенні для людей і тварин мікроорганізми тощо), які становлять небезпеку для життя і здоров'я людей та довкілля, сукупність властивостей речовин і/або особливостей їх стану, внаслідок яких за певних обставин може створитися загроза життю і здоров'ю людей, довкіллю, матеріальним та культурним цінностям.
Відповідно до ч. 7 ст.1 Закону №2245, потенційно небезпечний об'єкт - об'єкт, на якому можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини, біологічні препарати, а також інші об'єкти, що за певних обставин можуть створити реальну загрозу виникнення аварії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року №956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» прийнятою відповідно до Закону №2245, затверджено Порядок ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, пунктом 5 якого визначено, що потенційно небезпечними об'єктами газотранспортних підприємств є дільниці магістральних газопроводів у межах зони обслуговування структурних підрозділів таких підприємств; компресорні станції з вузлом підключення (від вхідного охоронного крана до вихідного); газорозподільні станції; підземні сховища газу; автомобільні газонаповнювальні компресорні станції.
Крім того, споживачами газу окрім населення на території, що обслуговує Дніпродзержинське УЕГГ є й значна кількість підприємств серед яких є підприємства хімічної галузі, зокрема ПАТ «Дніпроазот», яке є єдиним підприємством в Україні, яке здійснює безперебійне виробництво рідкого хлору, соляної кислоти, натру їдкого технічного та гіпохлориту натрію, порушення налагодженого виробничого циклу цих продуктів в наслідок відсутності газу призведе до негативних наслідків для громадян та навколишнього середовища. Також у ПАТ «Дніпроазот» знаходяться ізотермічні сховища аміаку, які оснащено постійно працюючими факельними установками для спалення аміаку, які працюють на використанням газу і у випадку їх непрацездатності, у разі викиду аміаку в атмосферне повітря призведе до заподіяння значної шкоди здоровю та життю громадян і навколишньому середовищу. В результаті припинення постачання природного газу буде здійснено зупинення напрацювання карбонізованого розчину, необхідного для виробництва каустичної соди. Відсутність реагентів виробництва ПАТ «Дніпроазот» - єдиного виробника в України в цій групі, відчують всі водоканали, адже не буде можливості для знезараження питної води та стічних вод в Україні.
Вирішуючи заявлений спір по сути вимог суд серед іншого керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Прийняття рішень, вчинення дій суб'єктами владних повноважень передбачає, зокрема, дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення (дії), є критерієм, який випливає з принципу пропорційності (адекватності). Дотримання принципу пропорційності особливо важливе при прийнятті рішень або вжитті заходів, які матимуть вплив на права, свободи та інтереси особи. Метою дотримання цього принципу є досягнення розумного балансу між публічними інтересами, на забезпечення яких спрямовані рішення або дії суб'єкта владних повноважень, та інтересами конкретної особи. Принцип пропорційності, зокрема, передбачає, що:
- здійснення повноважень, як правило, не повинно спричиняти будь-яких негативних наслідків, що не відповідали б цілям, які заплановано досягти;
- якщо рішення або дія можуть обмежити права, свободи чи інтереси осіб, то такі обмеження повинні бути виправдані необхідністю досягнення більш важливих цілей;
- несприятливі наслідки для прав, свобод та інтересів особи внаслідок рішення чи дії суб'єкта владних повноважень, повинні бути значно меншими від тієї шкоди, яка могла б настати за відсутності такого рішення чи дії;
- для досягнення суспільно-корисних цілей необхідно обирати найменш «шкідливі» засоби.
Принцип пропорційності має на меті досягнення балансу між публічним інтересом та індивідуальним інтересом особи, а також між цілями та засобами їх досягнення.
Проте позивачем не враховувались наслідки до яких може призвести тимчасове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг Дніпродзержинського управління по експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз».
Таким чином, надавши правову оцінку всім обставинам справи, які знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.
У судовому засіданні, яке відбулось 26.05.2016 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова оформлена та підписана 02.06.2016 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя ОСОБА_4