Єдиний унікальний номер № 728/2235/16-а
Номер провадження 2-а/728/75/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2016 року 08:00 год м. Бахмач
Суддя Бахмацького районного суду Чернігівської області Новіков О.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмацького обєднаного Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Бахмацького обєднаного Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області, в якому просив визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку його пенсії неправомірними та зобовязати здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» та Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 з 01.12.2015 року без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 на підставі довідки Бахмацької міської ради Чернігівської області від 10.08.2016 року №752/03-28 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, яка на посаді заступника міського голови з 01.12.2015 року становить 8582.93 грн., застосувавши при цьому до вказаного доходу коефіцієнт 80%, який був прийнятий на дату призначення пенсії державного службовця, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 грудня 2015 року.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ«Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 80 % суми середньомісячної заробітної плати працюючого державного службовця; 11.08.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою з проханням провести перерахунок його пенсії на підставі довідки Бахмацької міської ради Чернігівськї області від 10.08.2016 року №752/03-28, оскільки згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», проте, в листі № 87/02/К-1 від 12.08.2016 року отримав відмову в задоволенні своєї заяви, з огляду на те, що подана ним довідка не може бути прийнята до розгляду, оскільки згідно з ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне грошове утримання призначалися відповідно до ЗУ «Про державну службу», тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача, що і змусило його звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 30.09.2016 рокув порядку ст..99 КАС України позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 року по 11.02.2016 року залишені без розгляду.
11.10.2016 року представник відповідача подав письмові заперечення на позов, в яких просить відмовити позивачу у задоволенні його вимог, посилаючись на те, що Бахмацьке об»єднане управління Пенсійного фонду України діяло в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема вказує, що з 01.01.2015 року стаття 37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року передбачає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України; проте на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України не був прийнятий відповідний нормативно-правовий акт та фактично скасовано норми законодавства, які передбачали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв»язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку, що свідчить про відсутність права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв»язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС.
Судом на підставі ч.1 ст. 41 КАС у звязку з тим, що відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Оцінивши обставини справи та прийшовши до переконання про наявність достатніх підстав для прийняття постанови у даній адміністративній справі у скороченому провадженні, суддя приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в Бахмацькому обєднаному Управлінні Пенсійного Фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію по віку, призначену згідно з ЗУ «Про державну службу», розраховану виходячи із 80% заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
11.08.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання з 01.12.2015 року заробітної плати працюючих державних службовців, відповідно до постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013 на підставі довідки про заробітну плату, видану Бахмацькою міською радою Чернігівської області від 10.08.2016 року №752/03-28.
Однак, позивачу було відмовлено в такому перерахунку, що підтверджується листом відповідача від12.08.2016 року № 87/02/К-1.
Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача, оскаржив їх в судовому порядку.
Відповідно до положень ч.1 ст.9 КАС України, що суд при вирішенні справи керується принципом законності.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст.46 Конституції України закріплено конституційне право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.
Зокрема, згідно з ч.2 та 5 ст.37 ЗУ «Про державну службу» в редакції ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.2003 року №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція ст. 37 ЗУ«Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.
Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28.12.2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.
Разом з тим, згідно з положеннями ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Постановою КМУ від.09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» затверджені схеми посадових окладів державних службовців.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено, що міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.
У зв'язку із наведеним та згідно з довідкою про заробітну плату, виданою Бахмацькою міською радою Чернігівської області від 10.08.2016 року №752/03-28, заробітна плата на посаді заступника міського голови, з якої позивачу призначено пенсію, з 01.12.2015 року становить 8582.93 грн.
Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що 01.12.2015 року була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на якій працював позивач, що було підставою для перерахунку, суд вважає, що відповідні вимоги позивача підлягають задоволенню.
При цьому, суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України на виконання змін до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
На думку суду, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеною у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Отже, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
При цьому, доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, суд вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Разом з тим, що стосується дати проведення перерахунку, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.4 ст.45 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст. 38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії 11.08.2016 року, у звязку із чим та з врахуванням положень ст.45 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», проведення перерахунку пенсії позивачу підлягає з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, тобто з 01.08.2016 року.
Щодо вимог про зобовязання відповідача здійснити розрахунок пенсії виходячи із цифрових показників зазначених позивачем, то суд не наділений такими повноваженнями, а розрахунок розміру пенсії належить виключно органам пенсійного Фонду.
Наведене в своїй сукупності є підставою для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
При подачі до суду адміністративного позову ОСОБА_1 було сплачено судовий збір в розмірі 1102,40 грн., що підтверджується квитанціями про сплату від 29.09.2016 року за №0.0.625946076.1 (а.с.2) та від 01.10.2016 року № 0.0.627463968.1 (а.с.1). В звязку з цим, на користь позивача з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань Бахмацького обєднаного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області підлягають стягненню понесені судові витрати в розмірі 1102.40 грн.
Керуючись статтями 8, 19, 46, 58 Конституції України, Законом України «Про державну службу», статтями 6, 8, 70, 71, 86, 94, 128, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Бахмацького обєднаного Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області про оскарження дій задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Бахмацького обєднаного Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобовязати Бахмацьке обєднане Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 % заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки про заробітну плату Бахмацької міської ради Чернігівської області від 10.08.2016 року №752/03-28, починаючи з 01.08.2016 року з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 1102 (одну тисячу сто дві) грн. 40 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Бахмацького обєднаного Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області.
Копії постанови не пізніше наступного дня надіслати сторонам рекомендованим листом із повідомленням.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Бахмацький районний суд Чернігівської області.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О.М. Новіков