ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2016 року Справа № 608/1478/16-а
Номер провадження №2-а/608/80/2016
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :
головуючого судді Теслі О. П.
з участю секретаря Фаштиковської М.І.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чорткові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі про визнання протиправною відмови в призначенні пенсії за віком та зобовязання призначити таку пенсію,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1.звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі про визнання відмови у призначені пенсії з віком незаконною та про зобов'язання призначити пенсію за віком, вказуючи на те, що вона, в звязку з досягненням віку, необхідного для призначення пенсії 57 років 6 місяців звернулася до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі про призначення пенсії за віком, подавши необхідні документи.
Відповідач своїм рішенням від 13 червня 2016 року №618 ( вкладка до протоколу) відмовив в призначені пенсії за віком відповідно до ст..26 Закону України " Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", мотивуючи відсутністю 15 років страхового стажу, що виявилось під час проведеної перевірки достовірності видачі довідок про роботу згідно архівних відомостей Джуринської і Староягільницької сільських рад Чортківського району Тернопільської області та звернув увагу на розбіжності прізвища, імя та по батькові в документах про мій стаж із паспортними даними, та рекомендував звернутися до суду за встановленням факту належності правовстановлюючого документа.
Позивач вказує, що відмова відповідача є неправомірною, просить суд призначити ОСОБА_1 пенсії за віком згідно ст..26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 15 квітня 2016 року.
Позивач та представник позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засідання опираючись на заперечення на позов, позов не визнає, заперечує проти нього, вказує, що подані позивачем документи не містять інформації про наявність достатнього трудового стажу для призначення певного виду пенсії.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши наявні докази, суд доходить висновку про можливість задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, в звязку з досягненням віку, необхідного для призначення пенсії 57 років 6 місяців звернулася до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі про призначення пенсії за віком, подавши необхідні документи.
Відповідач своїм рішенням від 13 червня 2016 року №618 ( вкладка до протоколу) відмовив в призначені пенсії за віком відповідно до ст..26 Закону України " Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", мотивуючи відсутністю 15 років страхового стажу, що виявилось під час проведеної перевірки достовірності видачі довідок про роботу згідно архівних відомостей Джуринської і Староягільницької сільських рад Чортківського району Тернопільської області та усно звернув увагу на розбіжності прізвища, імя та по батькові в документах про її стаж із паспортними даними, та рекомендував звернутися до суду за встановленням факту належності правовстановлюючого документа.
Відповідно до рішенням Чортківського районного суду Тернопільської області від 05 серпня 2016 року яке набрало законної сили 16.08.2016 року вирішено встановити факт належності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, записів витягу з Книги обліку трудового стажу, особовий рахунок №5582. аркуш 150 по колгоспу "Прогрес" села Джурин Чортківського району Тернопільської області з 1992-го по 1998-й роки, що належать ОСОБА_1 замість ОСОБА_4., виданого Джуринською сільською радою Чортківського району Тернопільської області за №240 від 22 липня 2016 року".
Відповідно до довідки Староягільницької сільської ради від 15 березня 2016 року №47 ( виписка з трудової книжки колгоспника), з якої вбачається трудовий стаж в КПГ ім..Шевченка за 1990-1991 роки підтверджується, що позивачем вироблено людинодні у 1990 році, а саме: 168 проти 150 мінімуму людиноднів, та відповідно у 1991 році: 189 проти 150 людиноднів.
Відповідно до довідки цієї сільради від 15 березня 2016 року №48, виданої на підставі Книги облік) трудового стажу і заробітку колгоспників за 1990-1991 роки підтверджена робота позивача в згаданому колгоспі за спірний період (1990-1991 роки).
Згідно пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.1 1.2005 року №22-1 (зареєстровано в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846) передбачено таке.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно .подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (Абзац четвертий пункту 1.7 розділу І із змінами, внесеними згідно з Постановою Пенсійного фонду №13-2 від 30.07.2015р.)
Заяву позивача про призначення пенсії було розглянуто та відмовлено у її задоволенні. Згідно рішення відповідача № 11538 від 22 серпня 2014 року позивачу відмовлено в його проханні про призначення пенсії, оскільки він не має права на призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки надані ним документи не містять інформації про населений пункт чи обєкт і період де і коли заявник був зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до cт..26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" і на час виникнення спірних правовідносин) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_2 і старші після досягнення ними такого віку:
55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно;
55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;
56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;
56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;
57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;
57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;
За таких обставин в звязку з досягненням віку 57 років 6 місяців та наявності страхового стажу більше 15 років, відповідач повинен був призначити таку пенсію, починаючи з 15 квітня 2016 року.
Відповідно до ч. 1ст. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до положень ч.ч.1,2 ст.14 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Суд погоджується з посиланнями позивача на незаконність рішення відповідача по наступним підставам.
Відповідно ч. 1ст. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 3ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до змісту ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частиною 2ст. 71КАСУ України саме відповідача покладається обов'язокдоводити правомірністьсвоїхрішень, дій.
В свою чергу відповідач по справі правомірність свого рішення не довід, доказів не надав.
Враховуючи, підтверджений необхідними доказами, факт наявності у позивача страхового стажу не менше 15 років та досягнення віку передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" а саме 57 років 6 місяців, відповідач не повністю врахував норми матеріального права. що регулюють спірні правовідносини, відтак без достатніх підстав прийняв передчасне рішення про відмову в призначенні пенсії за віком, яким неправомірно обмежив право на соціальний захист, який підлягає захисту в судовому порядку.
Керуючись ст.26 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 11, 12, 69, 71, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсії за віком згідно ст..26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 15 квітня 2016 року.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чортківський районний суддя.
Суддя: О. П. Тесля