Постанова № 62084422, 10.10.2016, Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
10.10.2016
Номер справи
336/5482/16-а
Номер документу
62084422
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

336/5482/16-а

Пр.2-а/336/270/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2016 року м. Запоріжжя

Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Галущенко Ю.А., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України по Шевченківському району про визнання дій та рішення незаконним, -

ВСТАНОВИВ:

14 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя (надалі УПФУ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, на обгрунтування якого зазначила, що вона з 09.10.2010 року перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати. У серпні 2016 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, надавши відповідні довідки Генеральної прокуратури України. Листом від 07.09.2016 р. відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213-VII.

Вважає такі дії відповідача неправомірними, оскільки закон зворотної сили в часі не має. Просить визнати дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-1156зп від 17.08.2016 року протиправними, зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону № 3668-IV від 08.07.2011р. в розмірі 80 відсотків місячного заробітку, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України №18-1156зп від 17.08.2016 року без обмеження її максимального розміру.

Суддя ухвалив розглядати справу в порядку скороченого провадження згідно ст. 183-2 КАС України, провадження відкрито ухвалою судді від 15.09.2016 року.

В письмових запереченнях, які надійшли на адресу суду 07.10.2016 року, відповідач зазначає, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Шевченківському районі ОСОБА_2 з 09.10.2010 року, та їй призначено пенсію за вислугу років згідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

25.08.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії згідно довідки Генеральної прокуратури України від 17.08.2016 № 18- 1156зп у розмірі 80% від суми заробітку, вказаного у довідці, з 01.01.2016 р.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789 (в редакції на час призначення позивачу пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.

Так, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76 частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» викладена у новій редакції, а саме: «Умови 1 та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Одночасно, пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №76 зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

На момент звернення позивача до відповідача із заявю про перерахунок пенсії за вислугу років, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України не визначені.

Отже, у зв'язку з внесенням наведених змін у спеціальному законодавчому акті, що регулює питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, - Закону України «Про прокуратуру», відсутня така підстава для перерахунку раніше призначеної пенсії як підвищення розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 (надалі - Закон №213) у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус судців», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника- консультанта народного депутата України.

У звязку з набранням чинності Закону №213, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються та не перераховуються.

Законом №213 внесено зміни у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Наведені положення - імперативни та встановлюють обмеження в розмірі виплачуваної особі пенсії, неконституційними не визнавалися.

Отже, максимальний розмір пенсії позивача повинен не перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Вищезазначена правова позиція позивача була підтримана Вищим адміністративним судом України в рішенні від 14.04.2016 у справі К/800/51579/15.

З вказаних підстав просив в задоволені позову відмовити.

За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п. п. 1, 2 ч. З ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах, повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.З ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Запоріжжя та з 09.06.2010 року отримує пенсію за вислугу років, відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати.

25 серпня 2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників, позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії згідно з довідкою Генеральної прокуратури України від 17 серпня 2016 року №18-11526зп.

Позивачем отримано відповідь про відмову в здійсненні перерахунку пенсії на підставі наданої позивачем довідки згідно з діючим законодавством, зокрема ЗУ «Про прокуратуру».

Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Запоріжжя листом від 1 вересня 2016 року № 184/М-1 повідомлено позивача, що: відповідно до п.5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх видів пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв»язку з чим УПФУ у Шевченківському районі м.Запоріжжя повідомило, що пенсії за вказаним законом не призначаються та раніше призначені пенсії не перераховуються .

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи пред*явлений позов суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Отже, з 1 жовтня 2011 року положення частини 1 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються частинами 13, 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

З наведеного суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому: внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ та Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VII від 28 грудня 2014 року зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №76-VII не зазнали.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (№21-348а13) та від 06 жовтня 2015 року (№21-2432/15).

З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2015 року №1697-VII.

Так, частиною 20 статті 86 Закону №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Між тим, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.

Відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті частиною38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до пунктів 1.5, 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Згідно з абзацом 2 пункту 4.1 зазначеного Порядку, заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Враховуючи викладене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є заява про перерахунок пенсії та документи, подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 80 відсотків від заробітної плати.

Крім того слід зазначити, що положення пункту 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.

Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило статті 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Враховуючи наявність підстав для перерахунку пенсії та зважаючи на те, що виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком, суд дійшов висновку щодо зобов'язання відповідача перерахувати з 25 серпня 2016 року пенсію ОСОБА_1 відповідності до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №3668-IV (у редакції, що діяла станом на 08.07.2011 року) в розмірі 80 відсотків від місячного заробітку, зазначеного у довідці Генеральноъ прокуратури України від 17 серпня 2016 року № 18-1156зп.

Не підлягають задоволенню вимоги про зобов»язання провести перерахунок пенсії з 01.12.2015 р., виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою вказаної статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 25.08.2016 року, позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії в розмірі 80% від суми заробітної плати в порядку ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991 р. - 01.09.2016 року, а також провести перерахунок пенсії вона просила з 01.12.2015 року, тоді як до суду звернулася лише 14.09.2016 року.

Жодних доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду з вищенаведеними позовними вимогами позивач не надала, підстав неможливості своєчасного звернення до суду з зазначеним позовом у встановлений КАС України строк не невела.

Таким чином, суд вважає, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду із позовними вимогами щодо зобов*язання відповідача провести перерахунок з 01.12.2015 року, а тому відповідно до ст. 99 КАС України суд дійшов до висновку що захист права позивача на перерахунок пенсії підлягає захисту з 25.08.2016 року.

На підставі викладеного, 2, 6, 8, 9-11, 69-71, 159-163, 167, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України по Шевченківському району про визнання дій та рішення незаконним задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Запоріжжя щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-1156зп від 17.08.2016 р.

Зобов»язати Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Запоріжжя провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 25.08.2016 р. відповідно до ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії, а саме у редакції Закону № № 3668-IV від 08.07.2011р.) в розмірі 80% від місячної заробітної плати ОСОБА_1 зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України № 18-1156зп від 17.08.2016 року., без обмеження її максимального розміру.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя (код ЄДРПОУ 20508387), за рахунок бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, судовий збір в сумі 551 (п*ятсот п*ятдесят одна) грн.. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів після отримання повного тексту постанови.

Суддя Ю.А. Галущенко

10.10.16