Справа № 640/12990/16-а
н/п 2-а/640/320/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.10.2016 Київський районний суд м.Харкова в складі:
головуючого судді Бородіної Н.М.
при секретарі Рисованої Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Київському районі м.Харкова про визнання рішення протиправним, скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся у суд із позовом до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії №№253, 254 від 01.08.2016р.;
- зобовязати відповідача з 01.12.2015р. здійснити перерахунок та виплату пенсії , у звязку із підвищенням зарплати державних службовців згідно постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», включивши у заробітну плату інші виплати, з яких сплачені страхові внески на підставі довідок №№41, 42 від 13.07.2016р. виданих адміністрацією Червонозаводського району ХМР, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 90% та з урахуванням усіх виплат.
Відповідач у поданих заперечення позов не визнав, та вказав, що законодавчо не закріплено проводити перерахунок спеціальних пенсій щоразу під час зростання заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки КМУ не прийнято жодного підзаконного НПА, необхідного для реалізаціїст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року, та в даному випадку має місце не звуження та обмеження права на пенсійне забезпечення даної категорії громадян, а лише застосовується принцип дії закону в часі, відповідно до якого втрата юридичної сили акту пов'язується, зокрема, з прийняттям нового акту, що встановлює інші правила, ніж ті, що були встановлені попереднім актом. А отже, за таких обставин не має правових підстав для перерахунку позивачу раніше призначеної пенсії за віком як державному службовцю.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач працювала на посаді головного спеціаліста виконавчого комітету Червонозаводської районної ради в м.Харкові, правонаступником якого є Адміністрація Червонозаводського району Харківської міської ради.
З 25.03.2004 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% від заробітної плати.
У зв'язку з підвищенням державним службовцям заробітної плати позивач 25.07.2016 р. звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії на підставі довідки №41 від 13.07.2016р. про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям про складові заробітної плати за період з 01.12.2015 року.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова №253 від 01.08.2016 р. позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно зі статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, а відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" перерахунок пенсії державним службовцям не передбачений.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно статті 37-1 Закону України "Про державну службу" ( в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена з 2004 року у розмірі 90% від заробітної плати.
Пенсійне забезпечення державних службовців в період до 01.05.2016 року було врегульоване зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року.
10.12.2015 року прийнято Закон України "Про державну службу" № 889-VIII, який набув чинності 01.05.2015 року.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинність з 01.05.2016р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, з 01.05.2016р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року не передбачено підстав для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст.90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, з 01.05.2016р. відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Таким чином, з матеріалів справи слідує, що позивач із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова 02.08.2016 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Виходячи з того, що заяву про перерахунок пенсії подано позивачем після 01.05.2016р., тобто після набрання чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії.
Стосовно перерахунку пенсії із врахувавши в заробіток інших виплат, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що при призначенні позивачку пенсії в її дохід для обчислення пенсії не були враховані інші виплати, які складаються із: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, муніципальної надбавки, які позивачка отримала за період з 2007- 2009р. та з яких сплачувалися страхові внески та єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
01.08.2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та включення усіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням від 01.08.2016р. за №254 позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії.
Відповідно до довідки про складові заробітної плати (за останні 24 місяці роботи або за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», виданої Адміністрацією Харківської міської ради 13 липня 2016 року № 42, розмір інших виплат позивачці за період з березня 2007р. по 28 лютого 2009 року становив 9713,99 грн.. На усі вказані виплати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
За змістомстатті 37 Закону України "Про державну службу"в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний рік повний роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один процент заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Статтею 37-1вказаного Законувстановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної досади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною другоюстатті 33 Закону "Про державну службу"передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно дост. 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Положенням пункту 3постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії"встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієїпостанови(у пункті 1 постанови зазначенийЗакон України "Про державну службу"), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Крім того,статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення"(далі - Закон N 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першоїстатті 66 цього Законудо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід)застрахованої особи при обчислені пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: сумивиплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цимЗакономбули фактично нараховані(обчислені) та сплачені страхові внески; сумивиплат отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавство, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога, муніципальна надбавка та індексація грошових доходів, яка за своєю природою є компенсаційною виплатою, входили до системи оплати праці державного службовця.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з якихбуло фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вказаної правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 28.05.2013 року.
Виходячи з наведеного рішення відповідача № 254 від 01.08.2016р. в частині відмовиу перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню, а пенсія перерахунку.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,6-14,71, 159-163,167 , 183-2 КАС України суд,-
постановив:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова №254 від 01.08.2016р. в частині відмовиу перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 23.02.2016 року у розмірі 90%, врахувавши в її заробіток (дохід) суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, муніципальної надбавки на підставі довідки Адміністрації Червонозаводського району ХМР від 13.07.2016р. за №42 та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
В решті позову відмовити.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя Бородіна Н.М.