Постанова № 62080354, 17.10.2016, Іванківський районний суд Київської області

Дата ухвалення
17.10.2016
Номер справи
366/2831/16-а
Номер документу
62080354
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа 366/2831/16-а Провадження № 2-а/366/74/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2016 року смт. Іванків

Суддя Іванківського районного суду Київської області Тетервак Н.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про визнання рішення неправомірним та спонукання до перерахунку пенсії,

В С Т А Н О В И Л А:

27 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області , в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області від 16.09.2016 року №119/1-З1 щодо відмови в перерахунку йому пенсії державного службовця з 01.09.2016 року у зв»язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» .

Обгрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на положення ст.ст.33,37,37-1 ЗУ «Про державну службу», пункт 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ № 268, підвищуються на 25 %. Оскільки, на його думку, рішення Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області не відповідає чинному законодавству та порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення, він змушений звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав.

Відповідачем по справі на адресу Іванківського районного суду Київської області було подано заперечення, в якому просять відмовити у задоволенні позову, з тих підстав, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, оскільки Законом України «Про державну службу» №889/V111 від 10.12.2015 року не передбачена можливість здійснення перерахунків уже призначених пенсій державним службовцям.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області та отримує пенсію державного службовця згідно з Законом України «Про державну службу» із розрахунку 86 % від суми місячного заробітку (розпорядження 129301 від 23.09.2016 року) (а.с.17.)

12.09.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління ПФУ в Іванківському районі Київської області про перерахунок пенсії у зв»язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, надавши довідку про заробітну плату від 06.09.2016 року № 02-23-289, виданої Ладижицькою сільською радою Іванківського району Київської області .

Однак, рішенням Управління ПФУ в Іванківському районі Київської області №119/1-З1 від 16.09.2016 року йому було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (який набрав чинності з 01.04.2015 року) з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначалися, зокрема , відповідно до Закону України «Про державну службу», тобто пенсії державним службовцям призначаються згідно Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, який передбачав проведення перерахунків пенсій державним службовцям , виключено.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям , а також у зв»язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Також, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України «Про державну службу» ( в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин)).

У зв»язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України « 28 грудня 2014 року №76-V111 текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 та 5 Постанови Кабінету міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-1V «Про внесення змін до закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою № 1013 з 01.12.2015 р. встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

У звязку з прийняттям вказаної постанови, пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а п.5 змінений.

Разом з тим, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.1999 р. №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини 1 ст.58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що з 01 грудня 2015 року була збільшена заробітна плата, зокрема, по посаді, на якій працював позивач до виходу на пенсію, - відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу є протиправною.

У зв»язку з вищевикладеним, суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв»язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб»єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов»язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 Ладижицькою сільською радою 06.09.2016р. №02-23-289, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді секретаря сільської ради з 01.12.2015 року становить : посадовий оклад 2358,00 грн., надбавка за ранг (11) 70,00грн., надбавка за вислугу років (25%) 607,00 грн.,премія (60%) 1456,80 грн., інші виплати 4716,00 грн.

Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п»ятою статті 48 цього Закону, провадяться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до положень ч.1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність особи.

На заперечення позовних вимог ОСОБА_1 відповідач також вказував,що крім того, Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07. 2016 №15-2 «Про внесення змін до постанови Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1!,зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.07.2016 року за №1020/29150,яка вступила в законну силу 02.09. 2016 року та є чинною на даний час,постановлено,що:1. Внести зміни до постанови ПФУ від 04.09. 2013 року №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670,№4753/09/2670»,зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.07.2013 року за №1661/24193,такі зміни: абзаци третій,четвертий пункту 1 виключити. Таким чином, форма довідки про заробітну плату,що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах,ніж ті, з яких їм призначено(перераховано) пенсію; форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах,з яких призначено (перераховано) пенсію - скасовано.

Відповідач вважає,що видача вказаних довідок є незаконними та безпідставними і у даній справі довідка видана після того, як її (тобто, форму довідки)було скасовано.

Однак,з такими твердженнями відповідача погодитися суд не може, оскільки право у позивача на перерахунок пенсії виникло на підставі нормативно-правових актів, а саме: у зв»язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» і не може залежати від форми довідки, яка не є нормативним актом,але має відповідати вимогам Закону,зокрема, ст. 2 Закону України «Про оплату праці».

Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, на даний час повинні застосовуватися ст.37-1 Закону України «Про державну службу» ( в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області не мало правових підстав для відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії у зв»язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити та визнати неправомірною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця у зв»язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі та зобов»язати здійснити такий перерахунок з 01 вересня 2016 року.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.8, ст..19, ч.3 ст.22, ч.1 ст.58 Конституції України, ст.37-1 закону України «Про державну службу», ст.ст.42,45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.2,71,94, ч.4ст.122,158-163,183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області від 16 вересня 2016 року №119/1-З1 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.09.2016 року у зв»язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01.09.2016 року у зв»язку з підвищенням зарплати державних службовців, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, виданої Ладижицькою сільською радою від 06.09.2016 року № 02-23-289, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її призначення у розмірі 86 %.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Іванківський районний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Суддя: