Справа № 345/3422/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.10.2016 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі
головуючого судді Онушканича В.В.,
з участю секретаря судового засідання Бабійчук Л.В.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду із вищенаведеним позовом. Свої вимоги мотивує тим, що він є учасником бойових дій та має право на пільги, передбачені законодавством. А саме згідно ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі пяти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. В ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» зазначено, що у 2016 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року 1074 гривні, з 1 травня 1130 гривень.
Водночас УСЗН Калуської РДА здійснило позивачу виплату допомоги на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» у розмірі 920 грн. Тобто у розмірі меншому, ніж гарантовано законом.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, позивач просить: визнати бездіяльність відповідача щодо нарахування йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік протиправною, зобовязати УСЗН Калуської РДА здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі пяти мінімальних пенсій за віком, зобовязати УСЗН Калуської РДА провести відповідні грошові виплати у розмірі 4730 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав із підстав, зазначених в самому позові. Водночас уточнив позовні вимоги, а саме просить визнати бездіяльність відповідача щодо нарахування ОСОБА_3 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік протиправною, зобовязати УСЗН Калуської РДА здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_3щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі пяти мінімальних пенсій за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням проведених виплат.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, виходячи з наступного. Відповідно до ст.17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтею 12 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Представник відповідача наголосив, що управління не має власного резерву коштів, з якого б виплачувалася дана допомога. Фінансове забезпечення областей для здійснення виплати одноразової допомоги до 5-го травня проводиться відповідно до кількості облікованих отримувачів допомоги, їх статусу у розмірах, визначених Постановою КМУ на відповідний рік. Згідно до ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій учасникам бойових дій у розмірі 920 гривень.
Оскільки управлінням суми надання одноразової грошової допомоги до 5 травня не визначаються, воно і не наділене повноваженнями щодо визначення розміру вказаної допомоги та її перерахунку. А тому виплата, передбачена Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснювалася управлінням соціального захисту населення відповідно до чинного законодавства. Таким чином, представник відповідача вважає позов безпідставним та просить суд відмовити в його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов слідзадоволити, виходячи з наступних підстав.
З копії посвідчення серії ЮА №013511 від 30.04.2015 року (а.с.3) вбачається, що ОСОБА_3 надано статус учасника бойових дій.
Відповідно до довідки УСЗН Калуської РДА від 27.09.2016 року №4622 (а.с.4), відповідач виплатив ОСОБА_3 разову грошовому допомогу до 5 травня у розмірі 920,00 гривень.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до ч. 1ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідач у своєму запереченні посилається на статтю 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції, згідно якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Проте таку редакцію цієї норми, викладену вЗаконі України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008було визнано такою, що не відповідаєКонституції Україниі вона втратила чинність з дняухвалення цього Рішення.
Таким чином, на час виникнення спірних відносин діяла редакція частини п'ятоїстатті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Водночас Кабінет Міністрів України у постанові від 02.03.2016 року №141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» установив, що у2016 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченоїЗаконом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , учасникам бойових дій здійснюється у розмірі 920 грн.
Отже, на час виплати ОСОБА_3 у квітні 2016 року щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діялиЗакон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та постанова Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».
Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Керуючись принципом законності та виходячи із визначених у частині четвертійстатті 9 КАСзагальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2016 році слід застосовувати не постанову Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №141, аЗакон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який має вищу юридичну силу.
Отже, виходячи з викладеного при вирішенні даного спору підлягає застосуванню ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а посилання представника відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №141 є таким, що звужує обсяг передбачених законом та гарантованих Конституцією України прав позивача.
Відповідно до ч.1 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
За таких обставин дії відповідача щодо виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік не в повному розмірі, встановленому статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2016 рік слід визнати протиправними, та з урахуванням положень п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України зобов'язати відповідача відновити порушене право позивача на належний розмір разової грошової допомоги.
На підставі викладеного, ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 6, 8, 11, 70, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
п о с т а н о в и в:
Позов задоволити.
Визнати бездіяльність Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації щодо здійснення нарахування ОСОБА_3 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2016 рік протиправною.
Зобовязати Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі пяти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням проведених виплат.
Постанова набирає законної після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий