СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2016 р. Справа №818/1118/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелета С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,
представників позивача Окріпний О.М., Власенко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК" до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК" (далі - ТОВ "Агробізнес ТСК"), звернувся до суду з адміністративним позовом до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції (далі - відповідач, Роменська ОДПІ), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.08.2016 року № 0001301810 про застосування штрафу на суму 178687,01 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2015 року, відповідачем виявлено порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасно зареєстровано три податкові накладні на загальну суму 1786870,13 грн. В зв'язку з цим, спірним податковим повідомленням-рішенням, позивачу нараховано штраф. Позивач не погоджується із прийнятим рішенням, оскільки реєстрація вказаних податкових накладних проведена із запізненням в зв'язку з складнощами в роботі сервісу ДФС України.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, до суду надіслав письмові заперечення, в яких в задоволенні позовних вимог просив відмовити та зазначив, що при проведенні камеральної перевірки використано Єдиний реєстр податкових накладних про некоректну роботу якого від позивача до Роменської ОДПІ жодних зауважень не надходило. Позивачем також не наведено жодних доказів неправильної його роботи.
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що 02.08.2016 року уповноваженою особою відповідача проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2015 року, за результатами якої складено акт від 02.08.2016 року № 000009/18-10-15/32807457 (а.с.8-10).
Перевіркою встановлено порушення позивачем термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено вимоги п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.
На підставі акту перевірки Роменською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.08.2016 року № 0001301810, яким до ТОВ "Агробізнес ТСК" застосовано штраф в розмірі 178687,01 грн. (а.с.12-13).
Так, матеріалами справи підтверджується, що 16.12.2015 року ТОВ "Агробізнес ТСК" виписано податкову накладну № 34/2 на загальну суму 4865416,78 грн., в тому числі 810902,80 грн. ПДВ (а.с.15).
Для реєстрації вказаної накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації якої - 31.12.2015 року. Платіжним дорученням від 29.12.2015 року № 3798 на суму 1100000,00 грн., позивачем збільшено реєстраційну суму на електронному спецрахунку № 37522100083247. Вказані кошти повернулися з вищезазначеного електронного рахунку на спецрахунок підприємства 29.12.2015 року о 13:40 годині, що підтверджується випискою по рахунку ТОВ "Агробізнес ТСК" від 29.12.2015 року № 3944896 (а.с.17).
При цьому, сума ліміту для реєстрації податкової накладної № 34/2 збільшилась лише 04.01.2016 року, що підтверджується витягом з системи електронного адміністрування ПДВ щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних від 04.01.2016 року № 04308754 (а.с.22).
Таким чином, податкова накладна від 16.12.2015 року № 34/2 була зареєстрована лише 04.01.2016 року.
Факт відмови в реєстрації вказаної накладної 31.12.2015 року підтверджується квитанцією № 1 де зазначено: "Документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документі (810902,80) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (318872,68) продавця" (а.с.93).
Крім того, 28.12.2015 року ТОВ "Агробізнес ТСК" виписано податкову накладну № 70/2 на загальну суму 3745400,00 грн., в тому числі 624233,33 грн. ПДВ (а.с.28).
Для реєстрації вказаної накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації якої - 12.01.2016 року, платіжним дорученням від 11.01.2016 року № 12 на суму 2500000,00 грн., позивачем збільшено реєстраційну суму на електронному спецрахунку № 37522100083247. Вказані кошти повернулися з вищезазначеного електронного рахунку на спецрахунок підприємства 11.01.2016 року о 18:03 годині, що підтверджується випискою по рахунку ТОВ "Агробізнес ТСК" від 11.01.2016 року № 4015794 (а.с.17).
При цьому, сума ліміту для реєстрації податкової накладної № 70/2 збільшилась лише 13.01.2016 року, що підтверджується витягом з системи електронного адміністрування ПДВ щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування від 13.01.2016 року № 13308883 (а.с.46).
Таким чином, податкова накладна від 28.12.2015 року № 70/2 була зареєстрована лише 13.01.2016 року.
Факт відмови в реєстрації вказаної накладної 12.01.2016 року підтверджується квитанцією № 1 де зазначено: "Документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документі (624233,33) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (307438,22) продавця" (а.с.92).
Також, 31.12.2015 року ТОВ "Агробізнес ТСК" виписано податкову накладну № 92/2 на загальну суму 2110404,00 грн., в тому числі 351734,00 грн. ПДВ (а.с.52).
Для реєстрації вказаної накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації якої - 15.01.2016 року, платіжними дорученнями від 12.01.2016 року № 13 на суму 4430000,00 грн. та від 14.01.2016 року № 22 на суму 425000,00 грн., позивачем збільшено реєстраційну суму на електронному спецрахунку № 37522100083247. Вказані кошти повернулися з вищезазначеного електронного рахунку на спецрахунок підприємства 12.01.2016 року о 13:21 годині та 14.01.2016 року о 14:20 годині, що підтверджується випискою по рахунку ТОВ "Агробізнес ТСК" (а.с.54-56).
При цьому, сума ліміту для реєстрації податкової накладної № 92/2 збільшилась лише 14.01.2016 року та 16.01.2016 року, що підтверджується витягом з системи електронного адміністрування ПДВ щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування від 14.01.2016 року № 14308911 (а.с.63) та від 16.01.2016 року № 16308999 (а.с.73).
Таким чином, податкова накладна від 31.12.2015 року № 91/2 була зареєстрована лише 16.01.2016 року.
Факт відмови в реєстрації вказаної накладної 15.01.2016 року підтверджується квитанцією № 1 де зазначено: "Документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документі (351734,00) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (4,62) продавця" (а.с.91).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами (пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно п. 201.1 ст. 201 та/або пунктом 192.1 ст. 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Так, приписами п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України визначені правила обчислення податку на додану вартість в податкових накладних.
З 1 липня 2015 року набрали чинності положення Податкового кодексу України щодо удосконаленого електронного адміністрування податку на додану вартість.
З урахуванням змін внесених до Податкового кодексу України, в контексті електронного адміністрування податку на додану вартість, до накладних виписаних до 01.07.2015, але які направлені на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних після вказаної дати, застосовуються умови реєстрації встановлені Податковим кодексом України, а тому платник податку повинен мати достатню суму податку на додану вартість на рахунку.
Так, реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється в межах суми, обчисленої за формулою, встановленою пунктом 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України, тобто для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних платник податку повинен мати достатню суму податкового кредиту, підтверджену зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних "вхідними" податковими накладними, сплатою податку на додану вартість при імпорті товарів та (за недостатності таких сум) коштами на його рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
При цьому, термін реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не змінився та становить 15 календарних днів з дати складання податкової накладної/розрахунку коригування (п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України).
Із досліджених судом обставин справи вбачається, що позивач вжив необхідних заходів для своєчасної реєстрації податкових накладних відповідно до норм Податкового кодексу України, зокрема кошти для збільшення суми ліміту на рахунку ПДВ були зараховані ним завчасно, що підтверджується відповідними платіжними документами.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ТОВ "Агробізнес ТСК" про скасування податкового повідомлення-рішення від 29.08.2016 року № 0001301810 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь ТОВ "Агробізнес ТСК" за рахунок бюджетних асигнувань Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області підлягають стягненню судові витрати у вигляді судового збору в сумі 2680,31 грн., сплаченого платіжним дорученням від 09.09.2016 року № 2574 (а.с.3).
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК" до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Роменської об'єднаної державної податкової інспекції від 29.08.2016р. №0001301810.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес ТСК" (Недригайлівський район, с.Сакуниха, вул. Рябова, 105,і.к. 32807457) суму судового збору в розмірі 2680,31 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 18.10.2016 року.
Суддя С.М. Гелета