Постанова № 62073064, 19.10.2016, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
19.10.2016
Номер справи
712/10898/16-а
Номер документу
62073064
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Постанова

Іменем України

Справа № 712/10898/16-а

13 жовтня 2016 року Провадження № 2а/712/610/16

Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:

головуючого/судді - Троян Т.Є.

при секретарі - Шмагайло Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач 22.09.2016 року звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що з 24.07.2001 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію по інвалідності як інвалід ІІІ групи від загального захворювання, з 31.05.2005 року отримує пенсію по інвалідності як інвалід ІІ групи від загального захворювання, з 01.06.2006 року отримує пенсію як інвалід І групи від загального захворювання, а з 02.01.2009 року - пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від суми заробітної плати. Проте йому для визначення пенсії не були враховані інші грошові і матеріальні виплати.

Постановою Соснівського районого суду м.Черкаси від 11.06.2014 року по справі № 712/7797/14-а за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м.Черкасах зобов'язано провести перерахунок пенсії Позивачу з врахуванням інших виплат та премій зазначених в довідці № 140 від 15.05.2014 року починаючи з 16.11.2013 року та забезпечити її виплату в подальшому. Після набрання вказаною постановою законної сили Відповідачем було здійснено перерахунок виходячи з розміру 80% заробітної плати згідно з Законом "Про державну службу у редакції, чинній з 08.07.2011р., що діяла на момент набрання постановою законної сили.

31.08.2016 року Позивач звернувся до Відповідача з заявою стосовно здійснення йому нарахування пенсії у розмірі 90% від заробітної плати та інших виплат, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, як на момент виходу на пенсію. Але отримав відмову від 14.09.2016 р. № 472/П-10.

Позивач просить суд визнати відмову Відповідача щодо нарахування Позивачу пенсії з урахуванням інших виплат та подальшої її виплати протиправною та зобов'язати Відповідача здійснити нарахування пенсії Позивачу в розмірі 90 % від заробітної плати та інших виплат починаючи з 16.11.2013 року.

Позивач в судове засідання не з'явився, надав суду заяву в якій просив розглянути позов без нього, позовні вимоги підтримав та просив задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, просила розглянути справу без її участі у наданому суду запереченні не визнала заявлені позивачем вимоги та просила відмовити у задоволенні позову за безпідставністю. Вказувала, що перерахунок пенсії за рішенням суду проведений з 16.11.2013 року, пенсія як державному службовцю обчислена в розмірі, визначеному в листопаді 2013 року, тобто 80% заробітку відповідно до Закону України «Про державну службу» ст. 37, застосовується в редакції від 08.07.2011 року, що діє на момент дати, визначеної в рішенні Соснівського районного суду м.Черкаси від 11.06.2014 року.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного. Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади.

Встановлено, що позивач з 24.07.2001 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію по інвалідності як інвалід ІІІ групи від загального захворювання, з 31.05.2005 року отримує пенсію по інвалідності як інвалід ІІ групи від загального захворювання, з 01.06.2006 року отримує пенсію як інвалід І групи від загального захворювання, а з 02.01.2009 року - пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про Державну службу» в розмірі 90% від суми заробітної плати. Проте йому для визначення пенсії не були враховані інші грошові і матеріальні виплати.

Постановою Соснівського районого суду м.Черкаси від 11.06.2014 року по справі № 712/7797/14-а за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м.Черкасах зобов'язано провести перерахунок пенсії позивачу з врахуванням інших виплат та премій зазначених в довідці № 140 від 15.05.2014 року починаючи з 16.11.2013 року та забезпечити її виплату в подальшому. Після набрання вказаною постановою законної сили Відповідачем було здійснено перерахунок виходячи з розміру 80% заробітної плати згідно з Законом "Про державну службу у редакції, чинній з 08.07.2011р., що діє а момент набрання постановою законної сили. Тому з 16.11.2013 року розмір пенсії Позивача складає 5133,69 грн. (6417,11 грн. х 80%).

31.08.2016 року Позивач звернувся до відповідача з заявою стосовно здійснення йому нарахування пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати та інших виплат, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, як на момент виходу на пенсію.

Але Позивач отримав відмову від 14.09.2016 р. № 472/П-10 , в якій зазначено, що розмір пенсії Позивача відповідно до Закону України «Про державну службу» з 02.01.2009 року складав 4851,15 (5390,17 грн. х 90%). Проте, постановою Соснівського районного суду м.Черкаси від 11.06.2014 року та ухвалою Київського Апеляційного адміністративного суду від 29.09.2014 року зобов'язано Відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, з врахуванням інших виплат зазначених в довідці № 40 від 15.05.2014 року, починаючи з 16.11.2013 року та забезпечити її виплату у подальшому. Тому перерахунок пенсії за рішенням суду проведений з 16.11.2013 року, пенсія як державному службовцю обчислена в розмірі, визначеному в листопаді 2013 року, тобто 80% заробітку відповідно до Закону України «Про державну службу» ст. 37, застосовується в редакції від 08.07.2011 року, що діє на момент дати, визначеної в рішенні Соснівського районного суду м.Черкаси від 11.06.2014 року.

Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

За змістом статті 37 Закону України " Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу в 2009 році) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Пенсія Позивачу призначена при загальному страховому стіжі роботи 26 років 23 дні, в тому числі стаж державного службовця - 18 років 3 місяці 15 днів.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця. Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення. Внаслідок зміни редакції Закону "Про державну службу", пенсія Позивачу призначена в розмірі 80% від заробітної плати, однак суд виходить з того, що закон не має зворотної дії в часі та не поширюється на правовідносини, які виникли до його прийняття. Звернення позивачки до пенсійного органу в 2016 році стосувалось не призначення пенсії, а перерахунку раніше призначеної в 2009 році пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням інших виплат, а тому вказаний перерахунок пенсії на виконання постанови суду від 11.06.2014р., має здійснюватись в первісно призначеному позивача відсотковому розмірі та підстави для зменшення його при перерахунку пенсійної виплати відсутні.

Суд також враховує, що при зверненні з даним позовом позивачем пропущений строк звернення до суду, передбачений ст.99 КАС України, оскільки після набрання законної сили постанови суду від 11.06.2014 р.

Позивач не звернувся до суду з даним позовом в межах передбаченого законом 6-місячного строку, а лише 22.09.2016 року звернувся до суду з даним позовом, тому суд вважає. що здійснення перерахунку пенсії Позивачу в розмірі 90% від заробітної плати та інших виплат необхідно рахувати починаючи з 31.02.2016 року.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір» Позивач при подачі позову був звільнений від сплати судового збору, як інвалід І групи, тому суд вважає за необхідне стягнути судовий збір на користь держави з Відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. 1,2 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 37 статті 37 Закону України " Про державну службу", ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 86,99 КАС України суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії з урахуванням інших виплат протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області здійснити нарахування пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 % від заробітної плати та інших виплат починаючи з 31.02.2016 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області до Спеціального фонду державного бюджету судовий збір в сумі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 копійок).

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови, в порядку, передбаченому ст.186 КАС України.

Головуючий: Т.Є. Троян