Справа № 522/15444/16а
Провадження № 2а/522/986/16
УХВАЛА
про залишення позову без руху
19 жовтня 2016 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Бойчук А. Ю., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Одеській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом, по якому просить суд визнати дії службової особи ВДАІ ОМЦ ІДМІ 3-го взводу прапорщика міліції ОСОБА_2 з притягнення позивача до адміністративної відповідальності протиправним; скасувати постанову на доходи боржник ВП № 49195595 від 28.04.2016 року про стягнення з позивача штрафу у розмірі 510 грн.; повернути незаконно стягнутий борг у розмірі 611 грн. з УПФУ у Біляївському районі; дати правову оцінку незаконного притягнення до адміністративної відповідальності.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Адміністративне судочинство - діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому КАС України.
В силу положеньстатті 104 КАС Українипередбачено право на звернення до адміністративного суду. Відповідний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що встановленістаттею 106 КАС України.
Цією статтею, зокрема передбачено, що у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно зістаттею 105 цього Кодексу, а саме,адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Проте з позовної заяви вбачається, що зміст позовних вимог є суперечливим, що так чи інакше спонукає суд додумувати про їх значення.
Крім того, у відповідності до п. 1 ч. 2ст. 17 КАС Україниюрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно ч. 1ст. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
З аналізу вказаних норм права вбачається, що предметом адміністративного позову може бути визнання неправомірними лише тих рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які безпосередньо впливають на права та обов'язки позивача у сфері саме публічно-правових відносин.
Проте, частина позовних вимог спрямована на захист прав у сфері цивільно-правових, а не публічно-правових відносинах, що виключає можливість їх розгляду та вирішення в порядку адміністративного судочинства.
Щодо позовної вимоги в частині скасування постанови про звернення стягнення на доходи боржника ВП №49195595 від 28.04.2016 року, суддя зазначає наступне.
Так, відповідно до ст. 181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду:у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів;у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій. Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
Таким чином, позивачу необхідно конкретизувати заявлені вимоги та коло осіб виходячи з положень КАС України.
Далі слід зазначити, що позивачем до адміністративного позову не додано квитанцію про сплату судового збору.
Позивач у позові посилається на ст.288КпАПУкраїнита вказує, що він звільнений від сплати держмита.
Проте, відповідно до ч.3ст.106 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Пунктом 3 ч.1 ст.288 Кодексу України про адміністративні правопорушенняпередбачено, що постанову по справі про адміністративне правопорушення можна оскаржити в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеномуКодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Отже, передбачаючи право на оскарження постанови до суду,КУпАП не визначає самого порядку такого оскарження, а відсилає до Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.5ст. 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення,особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Разом з тим,КАС України передбачає сплату заявником судового збору, а не державного мита.
Дана норма деталізується положеннями Закону України«Про судовий збір», який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Так, ч.2 ст. 3 вищевказаного Закону та ст. 5 містить вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору та містить вичерпний перелік випадків, в яких судовий збір не справляється.
Оскарження постанови про адміністративного правопорушення не належить до таких випадків, натомість з матеріалів справи вбачається, що позивачем дана вимога Закону виконана не була. Крім того, позивач оскаржує не постанову про адміністративне правопорушення, а дії службової особи з притягнення його до адміністративної відповідальності.
За подання до суду адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, а саме 551,20 грн.
В постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування судами положень Закону України "Про судовий збір" від 23.01.2015 р. №2, вказано, що позови та заяви, які подаються до судів, можуть містити декілька самостійних вимог, кожна з яких є об'єктом сплати судового збору. З урахуванням вимогст. 6 Закону № 3674-VI: з позовних заяв, що містять кілька вимог немайнового характеру, судовий збір справляється з кожної вимоги окремо; за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру (ч. 3ст. 6 Закону N 3674-VI). При цьому, згідно положень ч. 3ст. 4 цього Законуза подання позову з майновими сплачується 10 відсотків розміру судового збору.
З огляду на вищенаведене, позивач повиненсплатити судовий збір у відповідності до норм КАС Українита положень Закону України Про судовий збір, за наступними реквізитами:
Номер рахунку: 31215206700008,
Отримувач коштів: ГУ ДКСУ в Одеській області (м. Одеса, Приморський район, 22030001),
ЄДРПОУ отримувача: 38016923,
Банк отримувача: ГУ ДКСУ в Одеській області,
Код банку: 828011,
Код класифікації доходів бюджету: 22030101,
Призначення платежу: судовий збір, за позовом ___ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Приморський районний суд м. Одеси (назва установи де розглядається справа).
Частина 1ст. 108 КАС Українипередбачає, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 106, 107, 108, 165 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Одеській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки позову протягом пяти днів з дня отримання цієї ухвали суду.
Розяснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута зі всіма доданими до неї документами.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.185,186 КАС України.
Суддя: А. Ю. Бойчук